היועץ המשפטי סגר את כל תיקי החקירה על קשרי ריבלין-אפל

ב-6 מהפרשיות שבהן מעורב ריבלין נסגר התיק בשל חוסר אשמה - תיק נוסף נסגר בשל חוסר עניין לציבור; רוב החשדות נגד אפל הוסרו מחוסר אשמה

ברוך קרא
ברוך קרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברוך קרא
ברוך קרא

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, סגר את תיק החקירה בדבר שבע פרשיות שבהן היו מעורבים יו"ר הכנסת ראובן ריבלין והקבלן דוד אפל. בשש מהפרשיות נסגר התיק נגד ריבלין מחוסר אשמה; בפרשה אחת נסגר התיק מחוסר עניין לציבור. גם התיק נגד אפל נסגר מחוסר אשמה, למעט בפרשת ניסיון השיבוש, לכאורה, של חקירת השר לשעבר, יצחק מרדכי, שבה נסגר התיק מחוסר ראיות.

ריבלין אמר בתגובה שמאז נחקר, לפני שלוש שנים וחצי, השאירה אותו המשטרה בהמתנה עד להכרעה בעניינו, "בתקופה זו המשיכו עיתונאים מטעם לפרסם מידע כוזב". עורך דינו של דוד אפל, משה ישראל, אמר אתמול בתגובה להודעת היועץ על סגירת התיקים כי מדובר בסימן נוסף לכך שכל תיק אפל עתיד לקרוס בבית המשפט.

שבע הפרשיות, שבהן היה מעורב ריבלין, התגלו למשטרה בעקבות האזנות לאפל בין 2000-1998. בהודעה אתמול תיאר היועץ את היחסים בין אפל לריבלין, "הם החלו בעת המירוץ של ריבלין לכנסת ב-1984, אז היה אפל חבר מרכז רב השפעה, ומעמודי התווך של מחנה דוד לוי וסייע לריבלין להיבחר, ומאז המשיך את תמיכתו בריבלין גם במערכות הבחירות הבאות. ב-1992, לאחר שריבלין לא נבחר לכנסת, סייע לו אפל במציאת עבודה כעו"ד בפרויקטים בתחום הנדל"ן של 'מגדל הזוהר' (חברה בבעלות אפל, ב"ק), וחברת 'צביון' (הקשורה לאפל, ב"ק)".

1. שיבוש הליכי חקירה

קודם לפתיחת החקירה בעניין השר לשעבר מרדכי, פנתה ח"כ זהבה גלאון ליו"ר הכנסת אז, אברהם בורג, בבקשה שיבדוק את התלונה על ההטרדה המינית שהוגשה נגד מרדכי. בעקבות הפנייה נפגש בורג עם המתלוננת. על הפגישה עמה סיפר לקרוב משפחתו, ח"כ ראובן ריבלין. ריבלין סיפר על הפרשה לאפל וזה מסר את הדברים למרדכי, ואף הפנה אותו להתעניין בהם אצל ריבלין. מרדכי התקשר לריבלין אך זה התחמק בטענה שאינו יודע על מה הוא מדבר, ומיהר להודיע לבורג על שיחתו עם מרדכי. אפל גרס בחקירתו כי חשב שמדובר בשמועות ולכן פנה למרדכי כדי שיפעל להזמתן.

הפרקליטות סברה שצריך לסגור את התיק נגד ריבלין מחוסר ראיות מספיקות, אך היועץ קיבל את עמדת המשטרה שיש לסגור את התיק מחוסר אשמה. בעניין אפל סברה הפרקליטות שהתיק נגדו צריך להיסגר מחוסר עניין לציבור. היועץ סבר שיש לסגור את התיק מחוסר ראיות. "ניתן לראות בהתנהלותו תכיפות ובהילות, שמעוררת חשד כי מסירת המידע למרדכי נועדה להכינו לחקירה צפויה של המשטרה", כתב היועץ. המשטרה סברה כי גם התיק נגד אפל בפרשה זו צריך להיסגר מחוסר אשמה.

2. הוועדה למינוי שופטים

הפרשה החמורה השנייה, שבה היה מעורב ריבלין - מסירת מידע לאפל מדיוני הוועדה לבחירת שופטים. בפברואר 1999 סיפר ריבלין לאפל כיצד לא הצטרף לחבר נוסף בוועדה, עו"ד דרור חוטר ישי (ידיד קרוב של השניים), בהתנגדותו הנחרצות למינוי השופטת עדנה בקנשטיין למחוזי בתל אביב. המשטרה סברה שיש להעמיד את ריבלין לדין על גילוי הפרת חובה. הפרקליטות לא קיבלה את המלצת המשטרה, והמליצה לסגור את התיק מחוסר עניין לציבור. היועץ קיבל עמדה זו. בדבר החשד להפרת האמונים של ריבלין, סברה הפרקליטות שיש לסגור את התיק מחוסר ראיות. היועץ חלק על הפרקליטות וקבע שיש לסגור את התיק מחוסר אשמה.

3. שתדלנות למען דרעי

פרשה נוספת שנחקרה - שתדלנותו של ריבלין למען "חוק החצי", שכונה "חוק דרעי". מטרת החוק (הלא מוצהרת) היתה לשחרר את דרעי בתום מחצית מאסרו, במקום לאחר שני שלישים. בהאזנות נשמע אפל מפציר בריבלין לפעול לקידום החוק. ריבלין מסר בחקירתו שפעל כבר ב-1988 לחקיקת החוק. היועץ קיבל את עמדת הפרקליטות והמשטרה לסגור את התיק מחוסר אשמה.

4. ויזות לילדי אפל

פרשת ריבלין הרביעית נסבה על זירוז הסדרת ויזות לארה"ב עבור ילדיו של אפל, באוגוסט 1999. ריבלין אישר בחקירתו שנרתם באופן מיוחד למען אפל, והסביר שעשה זאת מפאת ידידותם העמוקה רבת השנים. היועץ קיבל את עמדת החשודים, וקיבל את המלצת המשטרה והפרקליטות לסגור את התיק מחוסר אשמה.

5. מימון אירוע פוליטי

הפרשה החמישית - מימון אירוע פוליטי של נשות הליכוד למען ריבלין בקפה "סקופ" בתל אביב. המימון נעשה, לפי החשד, על ידי אפל. ריבלין אמר בחקירתו כי לא ידוע לו שאפל שילם על האירוע, וטען שאם היה יודע לא היה מסכים לכך. אפל סירב להשיב לשאלות החוקרים בעניין. היועץ קיבל את עמדת הפרקליטות וסגר את התיק מחוסר אשמה.

6. תיווך בשוחד

הפרשה השישית - חשד לשוחד בתיווך ח"כ לשעבר, מיכאל קליינר, הופרכה, והתיק נסגר, כהמלצת הפרקליטות והמשטרה, מחוסר אשמה.

7. גיוס תרומות

בפרשה השביעית - גיוס תרומות בארה"ב לארגון "שמע" - קיבל מזוז את עמדת הפרקליטות והמשטרה, לפיה אין דרך להפריך את גרסת אפל וריבלין, כאילו גיוס הכסף נעשה למען ארגון חירשים, ולא למען מטרות זרות אחרות. התיק נסגר מחוסר אשמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ