עם כל הכבוד לנציבה, המשוב מפחיד יותר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

קרוב לשנה וחצי עוסקת שופטת בית המשפט העליון בדימוס, טובה שטרסברג-כהן, בעניין רציני ביותר: היא מכהנת בפועל כ"מבקרת בתי המשפט", בתפקידה כנציבת התלונות על שופטים. יותר מאלף תלונות נחתו כבר על שולחנה, ומערכת המשפט כולה מתייצבת היום מאחוריה, נושאת על כפיים את הנציבות ה"עומדת על יישום עקרון השקיפות של בתי המשפט". אז למה הדבר היחיד שעליו כולם דיברו בטקס הענקת הדו"ח השנתי הראשון של הנציבות לנשיא אהרן ברק ולשרת המשפטים ציפי לבני, בשבוע שעבר, היה המשוב שעורכת לשכת עורכי הדין?

בהנהלת בתי המשפט לא אוהבים להודות בכך, אבל משוב השופטים המושמץ של הלשכה משחק תפקיד הרבה יותר משמעותי בפעולת הנציבות משמישהו העריך אי פעם. בינתיים, כל עוד נציגות השופטים ולשכת עורכי הדין ממשיכים לא להסכים אפילו על המנגנון שבאמצעותו יידברו, מלוות את השופטים שתי מערכות בקרה. צחוק הגורל: לפני שנתיים היו בתי המשפט חופשיים מהצורך לתת דין וחשבון לאיש, היום עוקבים אחריהם הנציבות של שטרסברג-כהן מצד אחד, והמשוב של שלמה כהן מצד שני.

זה לא התחיל בדיוק כך. כשח"כ יוסף פריצקי יזם ב-2001 את התיקון לחוק שהקים את הנציבות, הוא לא ממש קיבל את ברכתם של השופטים. פריצקי נהנה להיזכר היום איך זומן אחר כבוד ללשכתו של נשיא בית המשפט העליון. בלשכה המתינו לו ברק ומישאל חשין, ושניהם ניסו להניא את פריצקי מהרעיון, כל אחד בדרכו. למעשה, כמעט איש מבין השופטים לא חשב שתלונות מתדיינים על שופטים הן רעיון מוצלח במיוחד. גם אחרי שהחוק התקבל, עבר עוד זמן ניכר שבו לא אוישה משרת הנציב. היה צורך בעתירה לבג"ץ כדי לזרז את בכירי המערכת למנות בסופו של דבר את שטרסברג-כהן לנציבה הראשונה.

היום כולם נשמעים אחרת. "אני שמח על הדו"ח", אמר ברק בטקס הגשת הדו"ח, חגיגי כולו, "כי זה אומר שאנחנו מתקנים את הטעון תיקון". הנציבות עצמה יצאה מגדרה כדי להוכיח שיש לה שיניים, שתלונות רבות נמצאו מוצדקות ופעולות חריפות נגד שופטים ננקטו. אבל כל עוד דו"ח הנציבה ימשיך להיכתב במתכונת של דו"ח מבקר המדינה - דהיינו, ללא ציון שמות השופטים הסוררים - הוא ימשיך לעורר עניין ציבורי מועט בלבד. מתכונת כזאת תמשיך להעניק גם לגיטימציה עקיפה לפרסום משובים ו"תחקירים חושפניים" אודות השופטים המבזים את המערכת.

דו"ח הנציבה מאחורינו, עכשיו הגיע תור משוב הלשכה. לפני שלושה ימים החלו להישלח בדואר טופסי המשוב הראשונים לעורכי הדין. בלשכה היה מי שטרח להבהיר כי מרגע שיישלחו הטפסים, אין עוד דרך חזרה. "המשוב הוא חץ שלוח", אומר מקור בכיר בלשכה, "חוק חופש המידע מחייב אותנו לפרסם את המידע שייאסף. מבחינה חוקית, לא תהיה לנו כל אפשרות למנוע את פרסום התוצאות, והשופטים יודעים זאת". אולי זאת הסיבה שעברו יותר משבועיים מאז החלטת הוועד המרכזי של הלשכה על עריכת המשוב, ועד משלוח הטפסים. כמו הילד הצנום המאיים על הבריון השכונתי וצועק "תעצרו אותי!".

כשאיש לא נחלץ לעצור אותו הוא נאלץ, בצער, להכות.

הפרקליטות בודקת: למה התאבד דיוויד וינר?

מעקב: לפני חודשיים וחצי התאבד בירייה ד"ר דיוויד וינר, סגן הסניגורית הציבורית הארצית, לאחר שנוכח שהולך שולל בידי לקוחו, יצחק זוזיאשווילי, ובידי אנשי התביעה הכללית. היו מי שהפנו, בזהירות, אצבע מאשימה לעבר הפרקליטות. בכירי משרד המשפטים נפגשו עם בני משפחתו של וינר, והחליטו להקים צוות בדיקה. המנדט לא הוגדר במדויק - יבררו את היחסים המקצועיים בין הפרקליטות לסניגוריה הציבורית, אבל יחקרו גם ספציפית את ההתנהלות בתיק זוזיאשווילי.

הצוות, הכולל את המשנה ליועץ יהושע שופמן, את פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנאל ואת הסניגור הציבורי של מחוז הצפון עוזי בכר, עדיין לא סיים את עבודתו. הבדיקה מסתמנת כרצינית: בינתיים נפגש הצוות עם היועץ המשפטי מני מזוז עם פרקליט המדינה ערן שנדר, עם הסניגורית הציבורית הארצית ענבל רובינשטיין, עם סניגורים, פרקליטים ואנשי משטרה. בשבוע שעבר נפגשו גם עם בני משפחתו של וינר.

הצוות אמור לסיים את עבודתו בשבועות הקרובים. אין דבר שבמשרד המשפטים היו רוצים פחות מאשר שהמסקנות יוסיפו לליבוי המתחים הקיימים ממילא מאז התאבדותו הטראגית של וינר. אבל אפשר לסמוך על היושר הפנימי של חברי הצוות. המסקנות לא יישארו במגירה. ממצאי הבדיקה ידווחו למשפחת וינר, ויינתן להם גם פרסום פומבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ