הקהילה המשפטית הופתעה מהביקורת הפומבית על גביזון; שופט: נפסלת בגלל עמדותיה

יובל יועז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל יועז

"ברק פוסל את גביזון בגלל עמדותיה. נוצר פה מצב שלמועמדים בעליון ישתלם לומר באופן פומבי את מה שבית המשפט העליון רוצה לשמוע, וזה תהליך לא טוב. אני משוכנע שלא זה מה שברק רצה שתהיה המסקנה הסופית של דבריו". את הדברים האלה אמר אתמול שופט בכיר מאוד, שהופתע - כמו הקהילה המשפטית כולה - לשמוע את ביקורתו הפומבית של נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, על מועמדותה של הפרופ' רות גביזון לבית המשפט העליון, בכינוס "הפורום למשפט וחברה" שלשום.

מועמדותה של גביזון, הנתמכת ומקודמת על ידי שרת המשפטים ציפי לבני, על אפם וחמתם של ברק ושופטי העליון, רשמה כמה וכמה תקדימים. לא זאת בלבד שמעולם לא מונה לערכאה העליונה שופט שהיתה כלפיו התנגדות כה עזה בין השופטים המכהנים, אלא שמעולם לא נשמעה הביקורת מצדם באופן פומבי. הסיבה מפתיעה בפשטותה: למרות התנגדות השופטים, אין כל ודאות שהמועמד לא ימונה בסופו של דבר. ואם הוא ימונה, יצטרכו השופטים לאמץ אותו אל חיקם כאחד משלהם, או לפחות לקיים עמו יחסי עבודה תקינים. קשה לראות את ברק וגביזון משתפים פעולה אחרי ההתקפה הפומבית שלו על ה"אג'נדה" שלה.

השופט הבכיר המשיך ואמר: "אם זכותו של ברק לפסול מועמדים בגלל עמדותיהם, אז כנראה שגם זכותם של חברים אחרים בוועדה לבחירת שופטים לפסול מועמדים אחרים בוועדה בגלל עמדות אחרות. ואז - יכול להיות שצריך להתחיל לקיים שימועים פומביים למועמדים, כדי לשמוע את עמדותיהם". המסקנה היא, טוען השופט, שעמדתו של ברק מובילה בהכרח לתמיכה בקיום שימועים, יוזמה שברק מתנגד לה נחרצות. "אם אתה מתחיל לסנן מישהו כי עמדותיו ידועות, אולי הפוליטיקאים בוועדה יבקשו לשמוע מה עמדת המועמדים בענייני דת ומדינה, או בעניין התיקון לחוק האזרחות. כי השופטים כבר מכירים את פועלו של המועמד, אז למה יתר חברי הוועדה לא יכולים לשמוע מה עמדותיו?".

בין ברק לגביזון שוררת מחלוקת אידיאולוגית עמוקה באשר לתפקידו של בית המשפט העליון מול רשויות השלטון האחרות. ברק עמל במשך שנות כהונתו בעליון על הרחבה מעשית של סמכויות בג"ץ, באמצעות צמצום משוכת ה"שפיטות", הרחבת זכות העמידה וקיבוע סמכותו של בית המשפט לבטל חוקים של הכנסת. גביזון, לעומתו, מתנגדת להעצמת בית המשפט העליון על חשבון החלשת כוחה של הכנסת. לשיטתה, בג"ץ צריך למשוך את ידיו מסוגיות דת ומדינה, דיני לחימה ויחסי יהודים-ערבים. "מי שרוצה להגן על בית המשפט", אמרה לפני כשנתיים, "מוכרח לעשות צעדים למשוך את בית המשפט מהאזורים האלה. חוסר ביקורת שיפוטית בעניינים כאלה הוא דבר שיש בו המון כוח".

גם מכיוון האקדמיה המשפטית נשמעה קריאת הפתעה מצעדו של נשיא העליון. "זכותו של ברק להתנגד למינויה של גביזון, ומותר לו לנסות לשכנע שמועמדותה איננה ראויה", אומר מרצה בכיר למשפטים, המבקש באופן טבעי שלא להיחשף, "מה שהפתיע איננו נכונות הטיעון אלא הפרסום שלו. הורגלנו שאת הדברים האלה מנהלים מאחורי הקלעים. כולנו יודעים שיש לחצים, ויש לפעמים שיקולים לא ענייניים וקומבינות, אבל יש משהו במהלך הראשוני הזה של ברק שמרתיע".

בהקשר הזה מוזכרת ה"עיסקה" שנרקמה בפעם האחרונה שמונו שופטים לעליון, בין ברק ושר המשפטים דאז יוסף לפיד, לבין חבר הוועדה לבחירת שופטים ח"כ שאול יהלום, שלפיו בתמורה לתמיכתו של יהלום בבחירתה של עדנה ארבל לעליון (ברק ולפיד רצו מאוד שארבל תיבחר פה-אחד, ללא מתנגדים) תמונה ב"סיבוב" הבא השופטת דבורה ברלינר, שיהלום מבקש לקדם. ועוד לפני כן, מזכירים משפטנים גם את פרשת אי-מינויה של הפרופ' נילי כהן, מומחית בעלת שם עולמי למשפט אזרחי מאוניברסיטת תל אביב. ברק אמנם ביקש למנותה לעליון, אולם השופטת דורית ביניש סיכלה את היוזמה.

"צריך לקבוע קריטריונים", אומר השופט, "אבל אי אפשר לשנות את הכללים כל פעם שרוצים. נילי כהן היתה מועמדת טובה בהרבה מגביזון, ועל מה פסלו אותה? מישהו בכלל נימק? אין קריטריונים, אין כלום, וזה לא נראה טוב". "שופטים נבחרים לעליון לא בהכרח על-פי הקריטריון של 'הטובים ביותר'", אומר איש האקדמיה, "וזה לא תורם לאמון הציבור בשופטיו. חוסר אמון במערכות אכיפת החוק הוא הרסני בעיני, והשאלה אם התועלת בהתעקשותו של ברק עולה על הנזק שהוא גורם".

"לדעתי ברק נורא מצטער על מה שאמר", מאבחן השופט הבכיר, "הרי איך אתה יכול לצפות שלמשפטן בכיר, בן 60, לא יהיו דעות בענייני תפקידו של בית המשפט? וממה ברק כל כך חושש? אז תהיה מישהי בעליון עם עמדה אחרת, והיא תכתוב פסקי דין אחרים משלו, היא הרי תהיה רק אחת מ-15 שופטים. אבל במירוץ שליחים לפעמים נורא חשוב לך מי צריך לקבל ממך את המקל ואו שאתה אוהב מישהו או שלא".

רות גביזון1

בת 60. בעלת תואר ראשון במשפטים, כלכלה ופילוסופיה

2 סיימה דוקטורט באוקספורד. פרופ' למשפטים באוני' העברית

3 מלמדת משפט חוקתי וחוקרת בנושאי דת ומדינה וזכויות האדם

4 כיהנה כיו"ר האגודה לזכויות האזרח וכעמיתת מחקר במכון לדמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ