עודד ארבל

קרטל המרצפות פעל בארץ בשנים 97-'83' עד שנחשף על ידי רשות ההגבלים העסקיים. במסגרת הקרטל יצרניות המרצפות העיקריות בישראל - אלוני, זהבי, עצמון, נמליט, רצף, מרצפת ושדות ים - תיאמו ביניהן את המחירים בענף המרצפות והשיש וחילקו ביניהן את השוק לפי קבלני בניין. כמו כן קבעו מכסות ייצור למרצפות. החברות אף הפעילו מנגנון "ענישה", באמצעות כלכלן שסייע בארגון הקרטל, כך שהוטלו סנקציות וקנסות על מי שחרג מן ההסדרים המשותפים.

בפברואר 2002 הרשיעה השופטת יהודית צור מבית המשפט המחוזי את חברי הקרטל ואף גזרה את דינם, כאשר על רוב המורשעים נגזרו עונשי מאסר שבין חודשיים ל-7 חודשי מאסר. על המעורבים באופן אישי, וכן על החברות עצמן, הטיל ביהמ"ש בנוסף קנסות כבדים בסכום כולל של 6.35 מליון שקל. על יצחק אלוני, ראש תשלובת אלוני מרצפות, הוטלו 9 חודשי מאסר בפועל; על אבינועם זהבי, מנכ"ל זהבי מרצפות, נגזרו 7 חודשי מאסר בפועל; על דורון שמי, מי שניהל את חברת נמליט בעת הקרטל, הוטלו 6 חודשי מאסר בפועל. על מורשעי חברת עצמון, על מנכ"ל שדות ים ועל אהוד סבירסקי, שהורשע בסיוע לקרטל, הוטלו מאסרים בעבודות שירות, שאינם עולים על 5 חודשים.

בית המשפט קבע כי הקרטל הביא לפגיעה כלכלית של ממש בציבור, וכי עיקר הפגיעה חלה בשנות הגאות בבנייה בתחילת שנות ה-90, אז היה ביקוש מוגבר למוצרי בנייה.

טענת הנאשמים, כי חלקם רימו את חבריהם לקרטל וחרגו לעתים מכלליו, נדחתה כשיקול להקלה בעונש. בגזר הדין נכתב כי ברמאות זו אין כדי להפחית מחומרת הקרטל או להפחית את הפגיעה שפגעו הנאשמים בציבור.

ערעור שהגישו מורשעי הקרטל על עונשי המאסר נדחה על ידי בית המשפט העליון, בקובעו כי עונשי מאסר בגין עבירות כלכליות הולמים את העבירות שביצעו המערערים. בית המשפט העליון אף החמיר בעונשו של אהוד סבירסקי, שהיה היועץ הכלכלי של קרטל המרצפות, ובמקום 5 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות העמידו על 8 חודשי מאסר בפועל. הערעור היחיד שהתקבל היה ערעורו של דורון שמי שעונשו - 6 חודשי מאסר בפועל - הומר ל-6 חודשים של עבודות שירות בשל נסיבות אישיות מיוחדות.

כחודשיים שלאחר סיומם של ההליכים הפליליים בבית המשפט המחוזי הוגשו בגין הפרשה שתי תביעות ייצוגיות - הראשונה על ידי רם לוי באמצעות עו"ד רם דקל על סך כ-900 מיליון שקל, והשנייה על סך של כ-574 מיליון שקל על ידי מורד את גולדנברג באמצעות עו"ד יהודה רסלר. במרוצת הזמן הגישו התובעים בקשה לאיחוד התביעות.

לפני כמה חודשים הגישו התובעים חוות דעת מומחה לבית המשפט אשר הערכיה את הנזק שנגרם לצרכנים ב-400 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ