נדב שרגאי

נקודה 777, שפעם נקראה גבעת החי"ל וכיום מכונה גבעת ארנון, שייכת רשמית לאיתמר - אך הכביש ושביל העפר הנמשכים ממנה לעבר ההתנחלות מתארכים כדי 12 ק"מ (שמונה ק"מ בקו אווירי). 777 היה המאחז היחיד של איתמר שההסכם בין ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק לבין מועצת יש"ע לא הכשיר, והורה להזיזו אל תוך תוכנית תחום המתאר של איתמר.

התושבים הראשונים, חברי הגרעין החילוני חי"ל (חוסן יהודי לישראל), נאלצו להתפנות ובמשך שנה גרו בקרוואנים בנקודה מערבית יותר - גבעה 830. הם שבו לנקודה 777, במיקומה החדש בתוך גבולות תוכנית המתאר של איתמר, לפני כשש שנים והקימו בה שנית את ביתם.

מהגרעין המקורי של חי"ל נותר רק שמואל ברק, מדען חילוני וסב לשניים, העוסק במחקר של אנרגיה סולארית במכון ויצמן. גם רן ואייר סגל, זוג חילוני שלהם ילדה בת שנתיים החיים במקום, באים מהאקדמיה. רן, מרצה למתמטיקה במכללת אריאל, נמנה בעבר עם חברי "חוג השכל הישר", חוג אקדמאים ימני שניסה להשפיע על דרג מקבלי ההחלטות באמצעות ניירות עבודה ופעילות שדולה. אייר הגיעה מעין יהב שבערבה ומשרתת כקצינה בקבע. האקדמאים, ברק וסגל, שוברים את שגרת יומם בעבודה בכרם - כל אחד מהם מחזיק שמונה דונמים של כרם ענבים ליין.

תנועת חי"ל, שנחשבת לאמא החוקית של המאחז הזה, נולדה באוהל מחאה שהקים ב-1994 תושב כפר יהושע, דוד כנעני, בתגובה לשורת הפיגועים אחרי הסכמי אוסלו. האוהל אויש 24 שעות ביממה במשך שנתיים, והפך מוקד לוויכוחים ולעימותים בין כנעני וחבריו לבין אחרים בהתיישבות העובדת. הוא פורק יום לאחר ניצחון הליכוד, בבחירות 1996.

בחי"ל היו חברים אישים כעזר ארגמן מקיבוץ חניתה, בנו של אחד ממייסדי הקיבוץ או גיורא זייד, נכדו של אלכסנדר זייד, והם שהעניקו לשמואל ברק וחבריו את ברכת הדרך וגיבו את המאחז בראשית דרכו; אלא שגם סיפורה של גבעה 777, כמו קורותיהם של מאחזים רבים אחרים, נקשר באירוע דמים.

לזכר שומר שנרצח

שמו הנוכחי של המאחז, גבעת ארנון, ניתן לו על שמו של אריה ארלנדו אגרניוני. האחרון, קבלן בניין דתי, החליף בליל 7 במאי 2001 את רן סגל בתורנות השמירה ב-777, בטרם אוכלסה הגבעה. הוא שמר לבדו על מכולה שבה אוחסן ציוד חקלאי, ונרצח על ידי מחבלים. גם הנשק שסגל היה חתום עליו נגנב. רצח אגרניוני זירז את האישור הביטחוני לחזרתם של "גולי" 777 המקורית מגבעה 830 אל 777 במקומה החדש, בתוך תחום המתאר של איתמר.

בנוסף למשפחת סגל ולשמואל ברק, חיות היום במקום עוד שלוש משפחות דתיות: עפרה ואביתר אילוז, ירושלמים במקור והורים לשלושה. אביתר הוא קבלן לעבודות איטום ועפרה היא גננת במעון שפועל באלומים (גבעה 782, שהקים ידידיה, איש חיל האוויר); מרדכי והילה שדה. הילה היא מנהלת המעון ומרדכי הוא שיפוצניק, שעוסק גם בייצור שמן זית; ויהונתן וכדית טואב מרמת גן. יהונתן הוא רכז הנוער של איתמר וכדית עובדת אף היא במעון.

סגל מעודד מכך ש-777 הוקמה לפני התאריך הקובע לגל הפינוי הראשון שמתוכנן למאחזים, מארס 2001, אבל הוא גם מודה, שכרגע "כולנו נמצאים בהדחקה כוללת, ומשתדלים שלא לחשוב על מה שאולי יקרה, ואולי לא. החיים ממשיכים. עוד מעט אייר תלד את ילדנו השני, ובעוד שבועיים מצטרפת אלינו משפחה נוספת".

ישיבת הרב הצבאי

גם בנקודה 830, הנקודה שבה שהו אנשי 777 באופן זמני, "החיים ממשיכים". כמה מהתושבים שפונו מ-777 המקורית, בעיקר עולים מחבר המדינות, לא הצטרפו לסגל וחבריו, והם מוסיפים להתגורר גם היום ב"נקודה הזמנית". כך הפך, למעשה, ההסכם בין מועצת יש"ע לבין ברק מאחז אחד לשניים.

ב"נקודה", המאחז הראשון של איתמר, המערבי ביותר והסמוך ביותר ליישוב האם, פועלת כבר שנים רבות הישיבה של הרב אבי רונסקי, שקיבל רק באחרונה את המינוי כרב הצבאי של צה"ל. "הנקודה", שבה הוקמו מבנה קבע לישיבה וכ-30 מבנים יבילים, איבדה במשך השנים את איפיונה כמאחז, ובדומה למאחזים ותיקים, כמו שלהבת ביצהר, הפכה להיות שכונה לכל דבר של התנחלות האם איתמר.

בדו"ח ששון נכתב על המאחזים "הנקודה" ו-777 כי הם יושבים על אדמות מדינה, אך גם על אדמות פלשתיניות פרטיות. ב-777 השקיע משרד השיכון בתשתיות סכום של 500 אלף שקל, ובמבני ציבור 300 אלף שקל נוספים.

המזכיר נגד ששון

בגבעות עולם, מאחז נוסף של איתמר, יושב אברי רן. גם כאן, על פי ששון, החווה יושבת לא רק על אדמות מדינה, אלא גם על אדמות פרטיות. מזכיר איתמר, רפאל מרון, דוחה את הדברים. "כל מאחזי איתמר", מתעקש מרון, "יושבים אך ורק על אדמות מדינה".

מרון מגדיר את השימוש בחוק, שנעשה כיום נגד המאחזים, "ציני ומניפולטיווי: "לקחו גרזן, כתבו עליו חוק והחלו להכות בנו". הוא מקווה שהעובדה שמדובר במאחזים מבוססים וותיקים תעמוד לאיתמר ולמאחזיה, "כאשר ידונו בעתידן של הנקודות", "אבל", כדבריו, "אני כבר לא חותם היום על שום דבר".

_______________________________________

המאחזים ,כתבה שמינית בסדרה

יפינוי המאחזים הוא אחד הנושאים המרכזיים על שולחנה של הממשלה החדשה. "הארץ" יסקור בסדרת כתבות את עשרות המאחזים ויושביהם. הפרק הבא יעסוק בחוות יאיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ