חלון הזדמנויות

השהייה בבית המואר באור טבעי נעימה ובריאה יותר - אך בארצנו הקייצית תכנון חלונות רבים וגדולים כרוך גם בחדירת אור מסנוור וקרינה מחממת. שימוש נכון בשמש יעשה את ההבדל

שני שילה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני שילה

דמיינו לעצמכם: אתם בבית שלכם בארסוף, קו ראשון על הים, יום שישי אחר הצהריים, בחוץ רוח נעימה של שלהי הקיץ, משתרעים על הספה בסלון, כוס משקה קריר ביד, מרימים את העיניים לכיוון חלונות הענק הצופים לים - ואתם לא רואים דבר.השמש השוקעת מסנוורת אתכם. עכשיו אתם בוודאי מצטערים שלא הקדשתם יותר תשומת לתכנון כיווני התאורה הטבעית של בית חלומותיכם.

אור טבעי הוא גורם משפיע על האדריכלות. גם אם אין לנו בית עם נוף לים, האופן שבו אנחנו תופשים את החלל ומרגישים בו מושפע מן התאורה בו. מחקרים הוכיחו כי חשיפה לאור טבעי גורמת לתחושה חיובית, משפרת את איכות החיים ומרוממת את מצב הרוח. חדר המואר באור טבעי ייראה לנו מרווח יותר, מאוורר ויגרום לנו לרצות להישאר בו - בניגוד לחדר המואר בתאורה מלאכותית, שיוצר בטווח הארוך תחושה של מחנק.

קיימים כמה כללי אצבע לתכנון מותאם לאור הטבעי. כיוון צפון הוא המועדף להחדרה של אור טבעי מכיוון שהשמש מגיעה בעיקר מכיוון דרום ולכן מצפון אין קרינה ישירה - כך שהחזית הפונה צפונה מומלצת ליצירת פתחים גדולים.

ההפניה הדרומית היא בעייתית יותר. בחורף, כאשר השמש נוטה לכיוון דרום, חלונות הפונים לכיוון זה יכניסו אור וחום לבית. ואולם בקיץ שמש מכיוון זה תהיה חמה מאוד ותקשה על קירור הבית. הפתרון לבעיה הוא יצירה של הצללה שתחסום את הקרינה הגבוהה בקיץ ותאפשר לקרינה החורפית לחמם את הבית.

הכיוונים מזרח ומערב הם בעייתיים מכיוון שקרינת השמש, בשעות הזריחה והשקיעה בהתאמה, היא ישירה ולכן קשה למנוע את חדירתה לבית באמצעי הצללה מובנים-חיצוניים. הפתרון טמון בהתאמת השימושים בחדרים הפונים לכיוונים אלה. לדוגמה, מיקום הסלון בהפניה מערבית הוא בעייתי מכיוון שבשעות אחר הצהריים, שבהן מרבים להשתמש בחלל זה, השמש ממערב היא נמוכה, מסנוורת את הדיירים ומחממת את החדר - וכך תמצאו את עצמכם יושבים בסלון עם תריסים מורדים ומזגן מופעל בלא יכולת ליהנות מן הבריזה המגיעה מכיוון זה.

למרות זאת לאדריכלים הישראלים יש חיבה רבה לחלונות גדולים, בעיקר בסלון, אם אפשר מרצפה עד תקרה. אם כולנו היינו בלונדיניים וישראל היתה שוודיה, גודל פתחים כזה היה מותאם לסביבת החיים. ואולם מכיוון שבישראל שורר קיץ רוב ימות השנה והאור קיים בשפע ומביא עמו חום רב - אנו נאלצים להפעיל את המזגנים שעות נוספות.

קונפליקט תכנוני

אריק אביטבול, אדריכל ומעצב פנים המתמחה בבנייה פרטית ומרצה במכללת בילדינג בקורס בנה-ביתך: "האופנה של חלונות מרצפה עד תקרה בהפניות לדרום ולמערב, אינה מומלצת. הרבה יותר קל לאדריכל להתמודד עם חזית המבנה, מבחינה אסתטית, כשפותחים בה פתחים מרובים וגדולים - אבל אולי פתרון אחר, פונקציונאלי, יהיה טוב יותר ולאו דווקא פחות יפה.

"אי אפשר לפתוח את החלונות האלה במשך רוב שעות היום, מכיוון שיש שמש ישירה לכיוון הבית המסנוורת את השוהים בו. בכל מקרה, תכנון החלונות צריך להיעשות בצורה מושכלת ובהתאם למיקום הבית במגרש ושל המגרש בשטח", מסביר אביטבול.

אביטבול ממליץ לרוכשים בית או דירה מקבלן לא להסתפק בבחירת דירה על פי הקטלוג - אלא לבדוק את תוכנית ההעמדה של כל הבניין וביחס אליה את ההפניה של הדירה שמתכוונים לרכוש. לדבריו, אם מראים לכם רק שרטוט של דירה מנותקת משאר המבנה, יש לבקש לראות את התוכניות של כל המבנה.

כיוון החלונות, אומרת מעצבת הפנים אסתי וולף, שותפה במשרד וולף-כרמי אדריכלות ועיצוב פנים, תלוי גם "במה יש בחוץ" - כלומר איך נראית הסביבה ומה נשקף מהחלון. אם מצד אחד של הבית נמצא כביש שירות של מכולת, לא כדאי להפוך את המראה לנוף העיקרי מהבית. "במגורים צפופים לא מומלץ לתכנן חלונות גדולים. חזיתות מזוגגות (חלונות מרצפה עד תקרה, ש.ש) מתאימות ל'אחוזות' ולנחלות במושבים - מגרשים שבהם יש הרבה פרטיות והרבה עצים".

עוד אומרת וולף: "אם קיימת בעיה של קרינה ושמש ישירה ולא ניתן או מסובך לשנות את הפתח - אפשר להדביק, באמצעות בעל מקצוע, 'סילרים' על החלונות המצמצמים את חדירת הקרינה. ניתן גם לרכוש חלונות עם זיגוג כפול, כשבמרווח בין הזגוגיות מותקן צלון (פתרון לבעיית "אפקט החממה" שווילון וחלון רגילים לא פותרים, ש.ש) או זכוכית עם 'אנטי-סאן', שחוסמת במידה מסוימת את חדירת הקרינה, אבל יש לה חיסרון - היא מעוותת את צבע האור של החוץ; אם הזכוכית אפורה אז גם המראה שנשקף מהחלון ייראה אפור, גם אם השמש זורחת והשקדייה פורחת".

גם שתילה של צמחייה והצבתה אל מול הפתחים יכולה לצמצם את הקרינה הישירה. האדריכלות הישראלית השכילה בעבר למצוא פתרונות הצללה מגוונים שתורגמו בבניינים שונים לשפה אדריכלית מעניינת. לדוגמה, ההצללה האנכית היוצרת את החזית הראשית של בניין הוועד הפועל של ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב בתל אביב, שתיכננן דב כרמי. ההצללות, במקרה זה, הפכו את חזית בניין הבטון החשוף למעודנת יותר. גם כיום מתוכננים פתרונות הצללה המהווים גורם דומיננטי בתכנון הבית.

האדריכל יעקב פרץ, בעלים של משרד פרטי בגליל, תיכנן בביתו שביישוב כמון סיטואציה אדריכלית משתנה כדי להתמודד עם סוגיית האור הטבעי. "עיצבתי תרגום אחר לתריסול הוותיק במטרה ליצור שביל זהב בין הרצון ליהנות מהנוף בחוץ ולחיות אותו לבין שמירה על הפרטיות והגנה משמש ישירה. לצורך כך פיתחתי מנגנון חשמלי העשוי קורות עץ מסתובבות המייצר כ-100 מ"ר של חזיתות משתנות. החזיתות 'יודעות' לשנות את מצב הצללה על פי בחירה ונועדו בעיקר ליצור הבדל בין יום ללילה ובין חורף לקיץ",מספר פרץ.

פרץ תיכנן בית המזוגג כמעט כולו. על ידי פתיחה של מנגנון הקורות ניתן לפתוח את החזית וליהנות מן החוץ ועל ידי סגירתו - לזכות בפרטיות ולהימנע משמש ישירה, בהתאם לשימוש בחלל או לשעות היום. "אור והצללה הם חלק מחשיבה רעיונית שלמה ורחבה העוסקת במושגים כמו פתוח-סגור ופרטי-ציבורי, ומנסה לבדוק איך בונים בית משתנה המתאים עצמו לשעה הנכונה ביממה".

הכיוון - צביעה חכמה

גם בשיפוצים שלפני ראש השנה אפשר לפתור חלק מן הבעיות שמעוררת התאורה הטבעית. אם יש חדר עם מעט אור טבעי אפשר לנצל את האור טוב יותר על ידי צביעת החדר בצבעים בהירים בגימור מבריק או חצי מבריק. צבעים אלה לא "בולעים" את האור ומחזירים אותו לחדר. צבעים כהים בגימור מט, לעומת זאת, סופגים חלק מהקרינה ויכולים בשימוש נכון לעזור לחדר ה"סובל" מעודף קרינה.

גמישות בשימוש בחדרים יכולה גם היא לעזור בפתרון הבעיה של עודף קרינה. אם חדר העבודה שלכם חם בשעות היום בגלל שמש ישירה המפריעה גם לעבודה מול מסך המחשב וחדר השינה של הילדים פונה לכיוון מזרח, ולכן הם מתעוררים בחמש בבוקר מהשמש - אפשר לפתוח את השנה החדשה בהחלפה בין החדרים ולזכות בשינה טובה יותר ובעבודה נוחה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ