לערבים יש יותר דירות בבעלותם מלעשירון העליון בציבור היהודי

"מדד השוויון", שמפורסם לראשונה על ידי עמותת "סיכוי", מודד את הפערים בין יהודים לערבים בישראל לפי נתונים סטטיסטיים רשמיים. "הארץ" סוקר בסדרת כתבות את הפערים, כפי שעולה מדו"ח העמותה

יואב שטרן
יואב שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב שטרן
יואב שטרן

רוב מוחלט של האזרחים הערבים במדינה (כ-92.6%) מתגוררים בדירות שבבעלותם, בשיעור העולה על זה של האזרחים היהודים (כ-70%). שיעור הבעלות של הערבים על דירות אף גבוה יותר משל העשירון העליון בקרב הציבור היהודי, שעומד על 84.4%. הנתונים נכללים בבדיקה שנעשתה בעמותת "סיכוי", שהשוותה את מצב הדיור בין יהודים לערבים. בנושא הדיור, הפער בין קבוצות האוכלוסייה הוא הנמוך ביותר מכלל התחומים שהשווה המדד, ובהם רווחה, תעסוקה, חינוך ובריאות.

מדד השוויון בתחום הדיור עומד על 0.14, כאשר הערך "1" מציין העדפה מוחלטת לטובת היהודים, והערך "1-" מציין העדפה מוחלטת לערבים. את המדד מרכיבים נתונים על שיעור הבעלות על דירות, רווחת הדיור ואיכותו.

בין היהודים לערבים כמעט שאין הבדל בכל הנוגע למספר החדרים בדירת מגורים. אצל היהודים, כמו גם אצל הערבים, עומד הממוצע על ארבעה חדרים. עם זאת, צפיפות הנפשות לחדר מגורים גבוהה יותר אצל הערבים ועומדת על 1.4 נפשות לחדר לעומת 0.9 אצל היהודים. כמו כן, הנתונים מראים שיהודים משלמים יותר מדי חודש על דיור ועל ארנונה. הנתונים לוקחים בחשבון את פוטנציאל שיעור הגבייה וכוללים את אלו הנמנעים מלשלם.

בעמותת "סיכוי" מדגישים שאין נתונים מלאים על נושא הדיור בארץ. מיכל בליקוף, רכזת מחקר בעמותה, אמרה שאין נתונים על פיתוח סביבתי ביישובים הערביים, כמו גם על איכות הדיור. עם זאת הוסיפה בליקוף כי "אנחנו יודעים שהמצב ביישובים הערביים בהקשר זה קשה יותר".

לדברי בליקוף, מצב הדיור פחות קשה מהמדדים האחרים משום שהציבור הערבי החזיק ברזרבות קרקע מאז קום המדינה, למרות ההפקעות הרבות של קרקע ערבית. בנוסף, אזרחים ערבים רבים בנו את בתיהם בבנייה עצמית, שעלותה נמוכה יותר מאשר בציבור היהודי.

מדד השוויון של "סיכוי" הוכן באמצעות נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחמש השנים האחרונות, הנוגעים לאוכלוסייה במדינה. בעמותה מקווים שהמשך איסוף הנתונים יאפשר בדיקת מגמות שינוי בהקשר לשוויון בתחומים השונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ