רק 33% בוטחים במערכת המשפט

אריה רטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה רטנר

מערכת המשפט בישראל כיום אינה נהנית מיוקרה ציבורית יוצאת דופן וההערכה אליה אינה בהכרח חוצה גבולות. במחקר אורך המתקיים מאז 2000 במסגרת המרכז לחקר פשיעה, משפט וחברה באוניברסיטת חיפה, נבדקים כל שנה כמה מדדים הקשורים לאמון הציבור במערכת החוק והמשפט. ממצאי המחקר מצביעים בבירור על מגמה של שחיקה באמון הציבור בבתי המשפט (בשאלות נשמרה הפרדה בין ביהמ"ש העליון לבין שאר בתי המשפט) ובמידת הערכתו את תפקודי המערכת.

על פי המחקר, ב-2000 ציינו 56% מהמשיבים במגזר היהודי כי יש להם אמון רב בבתי המשפט בישראל. לעומת זאת, ב-2007 מגיע שיעור המביעים אמון בבתי המשפט בישראל ל-33% בלבד. מגמה דומה של שחיקה מסתמנת גם כאשר בוחנים את אמון הציבור בבית המשפט העליון. נתוני המחקר מצביעים כי בעוד שב-2000 נהנה בית המשפט העליון מאמון של יותר מ-74% מהמגזר היהודי, יורד אמון זה כיום לרמה של 51%.

לאורך השנים נבדקו גם תפישות הציבור לגבי מידת ההוגנות והשוויוניות של בתי המשפט בישראל. מתוך הממצאים ניתן לראות כי גם בנושא זה חלה שחיקה. בעוד שב-2000 ציינו 71% מכלל המשיבים במגזר היהודי כי הם מסכימים שבתי המשפט מבצעים את תפקידם בצורה הוגנת, הרי שרק 48% ציינו כך ב-2007. זאת ועוד, בנושא השוויוניות חריפה הבעיה עוד יותר. ב-2000 ציינו 65% כי הם מסכימים כי בתי המשפט פועלים בצורה שוויונית כלפי כל אזרחי המדינה. ב-2007 סברו כך רק 46%.

התמונה הכללית המתקבלת מתוך הנתונים שהצטברו לאורך השנים אכן מעידה על מגמה ברורה של שחיקה - הן באמון הציבור במערכת החוק והמשפט והן בהערכתו את המדדים השונים הקשורים לתפקודה. אין ספק כי אילו היה הציבור לוקח בחשבון בנוסף גם את המאבקים שמנהלים השופטים בנושאי שכר פנסיה ממרום סולם השכר, היתה תדמיתה של המערכת הזו נפגעת עוד יותר.

זאת ועוד, סקירה קצרה זאת כלל לא התייחסה להבדלים הגדולים בין המגזרים השונים במדינה ולסיבות להבדלים אלה, הנעוצות במבנה המורכב והמפולג של החברה הישראלית, ואף לא לעמדותיו של הציבור לגורמי חוק ומשפט אחרים כמו המשטרה. כאשר בוחנים את כל המרכיבים יחד, אין כל ספק כי התמונה הניבטת אלינו עגומה ומצביעה על משבר עמוק בנושא תפישת ציבור את שלטון החוק ובמידת הלגיטימציה שאותה הוא מעניק או לא מעניק למערכת החוק והמשפט.

הכותב הוא פרופ' לסוציולוגיה וקרימינולוגיה ועומד בראש המרכז לחקר פשיעה, משפט וחברה באוני' חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ