יובל יועז
יובל יועז

חוקי העבודה של מדינת ישראל חלים גם על פלשתינאים העובדים בהתנחלויות בשטחים. כך, בפסק דין תקדימי, קבע היום פה-אחד הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ, בראשות נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. בכך קיבל בג"ץ את עתירתם של ארגון "קו לעובד" ושל שני פלשתינאים שעבדו אצל מעסיקים ישראלים בשטחים, ובהם המועצה המקומית גבעת זאב וחברות פרטיות שונות, ודרשו לקבל זכויות המוענקות לעובדים בישראל, לרבות שכר מינימום, פיצויי פיטורים וזכויות סוציאליות שונות.

"לשאלה שמונחת בפנינו", כתב השופט אליעזר ריבלין, "יש הלשכות רחבות היקף על כלל העובדים המועסקים ביישובים הישראליים בשטחים ופתרונה משפיע על עיצוב מערכות היחסים בין המעסיקים הישראלים בשטחים לבין עובדים ישראלים ופלשתינאים כאחד". לפסק דינו של ריבלין הצטרפו ביניש, אילה פרוקצ'יה, אדמונד לוי, אשר גרוניס, מרים נאור, עדנה ארבל, סלים ג'ובראן ואסתר חיות.

לפני הגשת העתירה לבג"ץ, קבע בית הדין הארצי לעבודה שהדין החל על העובדים הפלשתינאים הוא הדין החל בשטחים, ולא המשפט הישראלי. ואולם לטענת עו"ד אלכסנדר ספינרד ונאוה פינצ'וק-אלכסנדר מעמותת "קו לעובד", חוזה ההעסקה של הפלשתינאים ב"מובלעות הישראליות" בשטחים, כלומר בהתנחלויות, מעיד על כך שכוונתם של הצדדים לחוזה היתה שיחול עליהם הדין הישראלי. לעמדה זו הצטרפה גם הסתדרות העובדים הכללית, שהדגישה את החשיבות בקביעת דין אחיד להעסקת עובדים פלשתינאים אצל מעסיקים ישראלים בשטחים. ואולם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, שהצטרף להליך, טען שאין מקום להחיל את הדין הישראלי על העובדים הפלשתינאים.

השופט אליעזר ריבלין דן בפסק דינו בשאלה האם משפט העבודה שראוי להחיל על הפלשתינאים צריך להיקבע לפי העיקרון הטריטוריאלי החל בשטחים, או לפי הדין האישי בתוך המובלעות הישראליות. "בהיעדר ביטוי לכוונת הצדדים", כתב ריבלין, "עשויה היתה הזיקה הטריטוריאלית להוביל למסקנה שהדין החל על העובדים הפלשתינאים הוא הדין הירדני, שהרי מקום ביצוע עבודתם הוא בשטחים. אלא שמבחן השטח איננו עומד לבדו. בהיעדר הסכמה ברורה של הצדדים, יש לשאוף לכך שיוחל דין שווה וזהה על כל העובדים שאין ביניהם שונות רלוונטית בהיותם מבצעים עבודות שוות ערך".

השופט ג'ובראן הדגיש את חשיבות עקרון השוויון וכתב כי "כתוצאה מפסיקת בית הדין הארצי לעבודה, יוצא שכל המבדיל את העובדים הפלשתינאים מהישראלים הוא העובדה שהפלשתינאים הם פלשתינאים, תושבי הרשות הפלשתינית. הבחנה זו בזהות הלאומית לצורך החלת הדין על חוזי ההעסקה היא לטעמי פסולה ומגיעה כדי אפליה אסורה. יש להחיל על כל עובדי הרשות המקומית, ישראלים ופלשתינאים כאחד, דין אחד, ובמקרה זה את הדין הישראלי. החלת דין זר על העובדים הפלשתינאים לעומת החלת הדין הישראלי על העובדים הישראלים פוגעת בזכויות היסוד של הפלשתינאים וגורמת להפלייתם, למרות שכל העובדים עובדים כתף אל כתף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ