במפעל בתל אביב נתגלה ציאניד בכמות חריגה

נועה קושרק
נועה קושרק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועה קושרק
נועה קושרק

מפעל לציפוי מתכות בדרום תל אביב החזיק סודיום ציאניד - כימיקל רעיל ומסוכן - בכמות הגדולה פי שבעה מכפי שהותר לו ובמקום האסור להחזקתו. בנוסף, בבדיקת שפכים שנמצאו בשוחות הסמוכות ובבור תת קרקעי נמצאו ריכוזי ציאניד אשר חרגו עד פי 330 מהריכוז המותר.

למפעל "פאול אברהם", הממוקם בקרבת בתי מגורים ברחוב הרבי מבכרך בעיר, הוצא צו הפסקת עבודה לאחר ביקורת שקיימו במקום נציגי המשרד להגנת הסביבה ונציגת האיגודן לתשתיות איכות הסביבה בספטמבר. בבדיקה התגלו ממצאים חמורים, מהם עלה חשש כבד כי פעילות המפעל מהווה סכנה ממשית לסביבה ולציבור המתגורר בסמוך. באחרונה, לאחר שלטענת המשרד להגנת הסביבה פונו הרעלים מסביבת המפעל והתבצע חלק ניכר מהפעולות הנדרשות, נפתח המקום מחדש.

על פי חוות דעת שהוגשה למשרד להגנת הסביבה, החזקת הסודיום ציאניד בשטח הנגרייה, שמטבעה הינה עסק המועד לשריפות, ללא שילוט מתאים, עשויה לגרום לסכנה ממשית לבריאות האדם והסביבה. כך, למשל, במקרה של שריפה עלולות היו החביות להינזק, דבר שהיה יכול להוביל לשפיכת החומר ובכך לגרום לסיכון גבוה. כמו כן, נמצא כי במחסן צמוד אוחסנו רעלים שעלולים להגיב ביניהם.

לדברי יו"ר האיגודן ארנון גלעדי, החמרת המאבק במזהמים היא בסדר עדיפויות גבוה: "באחרונה תגברנו את פעילות הפיקוח של היחידה לאיכות הסביבה ביחד עם עיריית ת"א-יפו והדבר מביא תוצאות".

יעקב לב, מנהל עבודה במפעל "פאול אברהם", מסר בתגובה כי "דרשו דברים חדשים, שיפצנו וסידרנו וכעת אין שום בעיה. את מה שצריך עשינו". לב הוסיף כי "הזמינו אצלנו עבודות, אבל בגלל המצב במשק הן נעצרו, נשארנו עם החומרים ואז פינינו אותם". כמו כן מסר לב כי מתוצאות סקר קרקע שנערך לאחרונה עולה כי הקרקע לא זוהמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ