עשור של נדידת עושר

הביצועים של שוקי ההון בעולם בעשור האחרון מלמדים על מעבר עושר מהמדינות המפותחות והשבעות למדינות המתפתחות והרעבות. גם השוק הישראלי נהנה מכך. האם כך ייראה גם העשור הבא?

רן שחם, יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן שחם, יותם עירוני

>> תמה לה עוד שנה. משקיעים רבים היו שמחים לאתחל מחדש את תיק ההשקעות שלהם, אך לצערם כלכלות פועלות בצורה רציפה. ומה מראים הסיכומים על פני זמן ארוך משנה? בניגוד לתפישה המקובלת, מתברר שהשווקים יודעים לנוע בכיוונים מנוגדים לאורך זמן. ניקח לדוגמה את השוק שלנו.

"הנמר המזרח תיכוני", שמיוצג על ידי מדד ת"א 100, עלה בכ-15% בשנה האחרונה, ב-50% בחמש השנים האחרונות וב-155% בעשור האחרון. במונחים דולרים עלה ת"א 100 ב-195% על פני העשור. התשואה הנאה נובעת בין השאר מגילויי הגז המשמעותיים, מהיציבות הפיסקלית ואולי גם מהתעלמות מסוימת מהאי ודאות הביטחונית. כל אלה הן הנחות לא טריוויאליות.

כדי שהגז יהיה שווה משהו, צריך להתחיל להשתמש בו במהירות. בינתיים נראה כי את התועלת היחידה ממנו גוזרים גורמים פוליטיים שונים. בסופו של דבר חוקי הכלכלה - שהם יציבים יותר מהפוליטיקאים שלנו - אמורים לנצח, והגז אמור לזרום מזרחה אל עבר חופי ישראל. כל עיכוב בדרך עולה ביוקר לכולנו.

בנוסף, באחרונה אנו חשים שצד ההוצאות הממשלתיות תופח. לו לפחות היה מדובר בהוצאות נוספות על תשתיות וחינוך, ניתן היה לראות בכך עניין חיובי. למרבה הצער הדברים אינם כאלה.

שוק ההון הישראלי, מתברר, היה בעשור האחרון אחד הכוכבים הבולטים בעולם. הוא עלה הרבה יותר ממדד 500 S&P, שהניב תשואה של 5%, ומהיורוסטוקס 600 האירופי, שהניב תשואה של 5% ביורו ו-37% במונחים דולריים. גרוע במיוחד היה מדד ניקיי היפני, שירד בעשור האחרון ב-38% וב-24% במונחים דולריים. ההפרשים נראים מעט תמוהים, שכן הכלכלות המערביות בכל זאת צמחו קצת בעשור האחרון, למרות המשבר של 2008.

ומה עשו הכלכלות המתעוררות הבולטות? מדד IBOV הברזילאי הניב בעשור האחרון תשואה של 296%, ו-315% במונחים דולריים. מדד האנג סנג הניב 92% בדולר הונג קונגי ותשואה דומה מאוד בדולר אמריקאי. מדד NIFTY ההודי הניב 375% אחוזים ברופי ו-355% בדולר.

על פני העשור כולו די ברור מיהן הכלכלות הצומחות של העולם. בשנה האחרונה בלטו לטובה גם השוק השוודי (עלייה של 22%), ומדד המניות של צ'ילה, שעלה ב-45% במונחים דולריים. השוק הגרמני והבריטי טיפסו ב-15%-17%, ולעומתם נפלו מדדי ספרד ואיטליה בכ-12%.

העושר אמנם נודד בשנים האחרונות מהמערב למזרח, אבל קצב הנדידה עשוי להאט בשנים הקרובות. המשמעות היא שמי שרץ במהירות גדולה כמו השוק המקומי שלנו, ייאלץ להנמיך את הקצב, וייתכן שדווקא השווקים שנגררו מאחור יזכו לקצת נחת.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט באלטשולר שחם. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בני"ע המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע. התיק המוצג הוא וירטואלי

*יציבות פיסקלית

שמירה על תקציב ממשלתי מאוזן או עם גירעון קטן ונשלט. על המדיניות הפיסקלית אחראים הממשלה ומשרד האוצר, בעוד על המדיניות המוניטרית, כולל קביעת הריבית, אחראי בנק ישראל

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ