ביומו הראשון כמפקח על הבנקים, דודו זקן קנס את בנק הפועלים

בנק ישראל קנס את הפועלים ב-7.5 מיליון שקל בגלל הפרות של הוראות חוק איסור על הלבנת הון, בעיקר בסניף הירקון

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתי אפללו

>> בנק ישראל החליט להטיל על בנק הפועלים קנס בסך 7.5 מיליון שקל בגין הפרות של הוראות חוק איסור הלבנת הון.

ההפרות והליקויים מבוססים על ממצאי בדיקה של הפיקוח על הבנקים, שנערכה במרכז לבנקאות פרטית בינלאומית בסניף הירקון ב-2004, וכן על ממצאי דו"ח ביקורת של הפיקוח על הבנקים שנערך ב-2007-2008.

בשל ממצאי הבדיקה בפרשת סניף הירקון הוטל על הבנק עיצום כספי בסכום כולל של 6 מיליון שקל, כשכל ההפרות היו אי-דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון על פעילות בלתי רגילה. בעקבות ממצאי דו"ח הביקורת השני, הוטל על הבנק עיצום כספי נוסף בסכום כולל של 1.5 מיליון שקל.

מדו"ח הביקורת עולה כי עיקר ההפרות של צו הלבנת הון נבעו מהיערכות לקויה של הבנק, כמו: אי-קבלה או שמירה של הצהרות על נהנים בחשבון; ; אי-חסימה של חשבונות של לקוחות שיש בעיה בפרטי הזיהוי שלהם; דיווחים שהועברו באיחור לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

הקנס הוטל על ידי ועדת העיצומים לתאגידים בנקאיים, שבה חבר גם המפקח על הבנקים דודו זקן, שזהו יומו הראשון בתפקיד. הוועדה ציינה שהקנס בעניין אירועי סניף הירקון גבוה, מכיוון שהיא מוצאת לנכון להדגיש בפני כלל המערכת הבנקאית את החשיבות שהיא מייחסת לקיומה של תרבות ציות למילוי אחר הוראות ונהלים, ולאכיפה עיקשת ובלתי מתפשרת של משטר איסור הלבנת הון.

עם זאת, ציינה הוועדה כי הבנק נקט צעדים לתיקון הליקויים השונים וכי היא התחשבה בהחלטתה לקביעת גובה הקנס בצעדים אלה.

פרשת סניף הירקון של בנק הפועלים התפוצצה באמצע 2005. המשטרה ערכה שורת מעצרים בקרב עובדי הבנק, והם ולקוחותיו נחקרו בפרשה.

בפרשה הוגשו שלושה כתבי אישום, ובשניים מהם - "הדסק הרוסי", ו"הדסק הצרפתי", זוכו הנאשמים. על ההחלטה בנוגע לנאשמים ב"דסק הרוסי" החליטו בפרקליטות לא לערער, ועל ההחלטה בדבר גורלם של הנאשמים ב"דסק הצרפתי" ערערה הפרקליטות לבית המשפט העליון על זיכוי חלק מהנאשמים.

בדיון שנערך באחרונה בערעור, המליצו השופטים למדינה לחזור בה מהערעור. בכתב האישום השלישי בפרשה נאשמו החברה לנאמנות של בנק הפועלים ואיש העסקים ארקדי גאידמק. המשפט בכתב אישום זה ממשיך להתנהל.

דוברת בנק הפועלים מסרה בתגובה להחלטת ועדת העיצומים, כי "העיצומים המתייחסים לבדיקה שבוצעה בסניף הירקון ב-2004 נוגעים לפעילות שהתנלה בסניף ב-2002- 2003, סמוך לכניסתו לתוקף של חוק איסור הלבנת הון. בגין חלק ניכר מהנושאים שנדונו בוועדת העיצומים הועמדו עובדים של הבנק למשפט וכולם יצאו זכאים בדין, תוך שבית המשפט נותן גיבוי גם להחלטות שקיבלו.

"העיצומים המתייחסים לבדיקה שבוצעה ב-2007-2008 נוגעים לליקויים טכניים בעיקרם. הבנק מבקש להדגיש, כי מזה זמן רב שהוא פועל בנחרצות ליישום מלא וקפדני של כל הוראות החוק למניעת הלבנת הון, והינו מאמין שליקויים מהסוג שהיו אינם קיימים עתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ