אלסטום מוכרת מניותיה בפרויקט להראל תמורת כ-25 מיליון שקל

בלעדי עסקה שנייה בתוך שבוע בזכיינית סיטיפס: קרן תשתיות בישראל תרכוש 20% מן המניות ותגיע לאחזקה של 30% בפרויקט.בשבוע שעבר רכשה אשטרום את מניות פולאר לפי שווי דומה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> עסקה שנייה בתוך שבוע בין בעלי פרויקט הרכבת הקלה בירושלים: קרן תשתיות ישראל (IIF), המחזיקה ב-10% מן הפרויקט, סיכמה ביום חמישי האחרון על רכישת המניות של ענקית התחבורה הצרפתית אלסטום תמורת כ-25 מיליון שקל.

מדובר ברכישת 20% ממניות זכיינית הפרויקט, קבוצת סיטיפס. אלסטום תשמור על אחזקותיה (80%) בחברת הקבלן של הפרויקט (EPC). אלסטום, בראשות נסים זווילי, היא ספקית הרכבות לפרויקט, ולכן תשמור גם על בעלותה המלאה (100%) במניות חברת התחזוקה (Maintenance) שמחזיקה בחוזה למשך 22 שנות הפעלת הפרויקט. במרבית פרויקטי החברה בעולם, אלסטום לא נוטה להחזיק במניות יזמית הפרויקט (SPC) ונותרת קבלן בלבד.

המועד המתקרב של הפעלת הפרויקט באוגוסט 2011 מביא את השותפות הזרות לבחון את מימוש אחזקותיהן. כך, למשל, סיכמה השותפה הצרפתית השנייה בפרויקט, קבוצת ואוליה, על מכירת חלקה בזכיינית (5%) ובחברת ההפעלה של הפרויקט (80%) לקואופרטיב אגד.

תכלית המהלכים היא לממש את הרווח היזמי, אך גם בכדי להימנע מלחץ מצד ארגונים מוסלמים באירופה נגד מעורבותן בפרויקט.

העסקה משקפת לפרויקט שווי של כ-125 מיליון שקל. מדובר בשווי נמוך במעט מעסקת מכירת מניות פולאר השקעות בפרויקט (17.5%) בידי אשטרום נכסים. עם השלמת העסקות, תגיע אשטרום לאחזקה של 45% בפרויקט. השלמת העסקה של אלסטום תביא את IIF לאחזקה של 30% בפרויקט.

קרן IIF, שבניהולו של ירון קסטנבאום, מוחזקת בידי קבוצת הראל (40%), עו"ד יהודה רווה וקסטנבאום. הראל מחזיקה ישירות גם ב-20% ממניות סיטיפס. לפיכך, תידרש הראל באישור הממונה על הביטוח באוצר, משום מגבלת האחזקה המרבית המותרת לגוף מוסדי בתאגיד (30%). לפני כחצי שנה הטיל הממונה על הראל כמה מגבלות רגולטוריות שבעקבותיהן פרש יו"ר הראל, יאיר המבורגר, מראשות דירקטוריון סיטיפס.

לפני כחצי שנה פורסם כי בכוונת הראל להגיע לשליטה בזכיינית הרכבת הקלה בירושלים. תחילה פנתה IIF לשותפה נוספת בפרויקט, פולאר השקעות (17.5%), בהצעה לרכישת מניותיה. ואולם, מהלך זה לא קודם.

ב-IIF סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ