רוחות של בינוי

בשנה הקרובה ימונה לראש מינהל התכנון אדם שרובנו לא שמעו את שמו מעולם, אבל הוא ישפיע מאוד על חיינו

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

אפילו לפני שהחל את יומו הראשון בתפקיד, ראש מינהל התכנון הבא של משרד הפנים - שזהותו טרם נקבעה - נתקל במחאה. לפני כמה שבועות עתרה עמותת "אדם, טבע ודין" נגד הוועדה שהקים משרד הפנים לאיתור מועמד מתאים לתפקיד. לטענת העמותה, הרכב הוועדה אינו משקף את האינטרס הציבורי: "נציג הציבור" היה עד לאחרונה מנכ"ל משרד ממשלתי גדול, ואילו חבר אחר חסר כל השכלה בתחום התכנון.

בפעם האחרונה שניסה המשרד לגייס מנהל חדש למינהל התכנון, זה לקח כשנתיים. תקופה ארוכה נותרה המשרה החשובה בתחום התכנון בישראל ללא כל מענה מקצועי. רק באפריל 2004 אושר לבסוף מינוי מנהל חדש - האדריכל שמאי אסיף. כעת, עם פרישתו המוקדמת מהצפוי של אסיף (והצטרפותו לסגל הטכניון), נפתחה מחדש המערכה.

המאבק העכשווי על זהות ראש המינהל מערב פוליטיקאים בכירים, פקידי ממשלה וארגונים סביבתיים. במוקד עומדת רפורמה שנויה במחלוקת בחוק התכנון והבנייה - שקידם אסיף בפרק האחרון של כהונתו, ושלדעת ארגוני סביבה תקל על פגיעה בנוף ובשטחים הפתוחים. ב"אדם, טבע ודין" חוששים שהתמהמהות באיתור המועמדים או בחירת אדם שאינו מתאים לתפקיד יסייעו לקדם את השינוי בחוק ללא ייצוג האינטרסים הציבוריים.

הרפורמה היא רק חלק מסדר היום העמוס הצפוי לראש מינהל התכנון. הוא אחראי על כל אנשי המקצוע בתחום התכנון במשרד עצמו ובמחוזות השונים ויש לו השפעה אדירה על עיצוב פניה של המדינה, השפעה גדולה בהרבה משל שר הפנים בעצמו. הוא משמש גוף מטה המפעיל את מוסדות התכנון הארציים. אין פרויקט גדול של תשתית או בינוי שנעשה ללא ייעוצו והשגחתו - מסלילת מסילת רכבת בצפון ועד לפיתוח שכונה חדשה בראש העין.

"זה התפקיד החשוב בתחום התכנון והבנייה בישראל. אפשר לקרוא לו אפילו האדריכל של המדינה", מסביר האדריכל יוסי פרחי, בעבר מתכנן מחוז ת"א במשרד הפנים. "יש לו שני תחומי השפעה מרכזיים - תוכניות המתאר הארציות שמכוונות את כל התוכניות המחוזיות והמקומיות, וכל החקיקה שלפיה מאושרות התוכניות".

לפי שעה מוזכרים ארבעה מועמדים בולטים להחלפת אסיף: מתכננת מחוז תל אביב, נעמי אנג'ל; מהנדס העיר נתניה, פול ויטל; בינת שוורץ, לשעבר סמנכ"ל בחברה הלאומית לדרכים (מע"צ) ומתכננת הוועדה הארצית לתשתיות לאומיות; והגיאוגרף פרופ' ערן פייטלסון, ששימש יועץ בשורת תוכניות מתאר לאומיות.

כל אחד מהמועמדים מביא ניסיון וסדר יום שונה בתכלית. כמה מהם משתתפים באופן קבוע בתהליכי קבלת ההחלטות לאומיים ומקומיים, ואחרים מתמקדים במחקר או בעולם העסקים. מכיוון שיש פטור ממכרז על משרה זו, ועדת האיתור מסוגלת לפעול בחופשיות יחסית. אבל הפטור ממכרז עשוי גם ליצור בעיות, כי הוועדה אינה מציבה תנאי סף ברורים מלבד השכלה בהנדסה אזרחית, תחום שאינו קשור בהכרח לעבודה השוטפת בתפקיד.

ראש המינהל היוצא, שמאי אסיף, אמר לאחרונה בראיון ל"הארץ", כי "עשר השנים הקרובות הן השנים של הפריפריה". לדעתו, ערים כמו באר שבע, חיפה, נצרת, עפולה, עכו וכרמיאל ייהפכו לכוח מרכזי במדיניות הפיתוח והגידול של האוכלוסייה בישראל. הוא הוסיף עוד כי את משבר הדיור הנוכחי ניתן לפתור באמצעות בנייה בפריפריה, "תוך מעורבות ממשלתית מסיבית". S

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ