מקורבו של נתניהו נפגש בדמשק עם הנשיא אסד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש לפני כשבוע ימים עם נשיא סוריה, בשאר אסד, והעביר לו מסר מראש הממשלה - כך דיווח אתמול כתב חדשות 10 צ'יקו מנשה. לפי הדיווח, נפגש אסד בדמשק עם מנכ"ל ועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, מלקולם הונליין. פקידים בכירים בירושלים אישרו כי נתניהו ידע על הנסיעה, אך הכחישו שהונליין שימש שליח של ראש הממשלה או העביר מסר מטעמו. הונליין הכחיש כי ביקורו עסק בנושאים מדיניים.

לפי הדיווח בערוץ 10, הונליין עדכן את נתניהו לפני נסיעתו לדמשק ואף קיבל ממנו את ברכת הדרך. נתניהו העביר, כך נטען, מסר לנשיא הסורי ובסיום הביקור קיבל עדכון מפורט על תוכן השיחה בין השניים ועל דבריו של אסד.

הונליין הוא אחד הפעילים הבולטים בהנהגה היהודית בארה"ב ומקורב מאוד לנתניהו. במהלך כהונתו הראשונה כראש ממשלה, שלח נתניהו מקורב אחר - איש העסקים היהודי-אמריקאי, רון לאודר - כשליח חשאי לסוריה. לאודר נפגש אז עם אביו של בשאר, חאפז אל-אסד.

נתניהו אמר אתמול בוועדת החוץ והביטחון כי "לא חסרים לנו שליחים. אנחנו מוכנים ורוצים משא ומתן עם סוריה". לדבריו, "הבעיה היא שהסורים רוצים הכל מראש, את כל השטח עוד לפני שהתחיל המשא ומתן".

בשיחה עם "הארץ" אמר אתמול הונליין כי בא לדמשק לאחר שקיבל הזמנה מארמון הנשיאות הסורי, ולא כשליח מטעמו של נתניהו. "באתי לדמשק בעניין הומניטרי חשוב לעם היהודי", אמר, "נתניהו לא ביקש ממני דבר וכל ניסיון לקשור אותי למהלך מדיני עם סוריה הוא מניפולציה".

הונליין ציין כי ביקורו התמקד בשיקום בתי כנסת עתיקים, אך גם בסוגיות הומניטריות נוספות. "רציתי לעשות משהו טוב לעם היהודי. אם אדבר על כך זה עלול להיכשל ולי חשובות התוצאות", אמר.

ישנן כמה סוגיות הומניטריות שעשויות לעלות בהקשר לסוריה ובהן סיוע בשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, סיוע באיתורו של החייל הנעדר גיא חבר והעלאת עצמותיו של המרגל הישראלי אלי כהן. לפי שעה, לא ברור אם ביקורו של הונליין קשור באחת מסוגיות אלה.

ראש הממשלה נתניהו סבור כי הזמנתו של הונליין לדמשק היא חלק מניסיון התקרבות מצד הממשל בסוריה, ליהדות ארצות הברית. אסד סבור שיהודי ארה"ב יוכלו לסייע לו לחמם את היחסים עם הממשל האמריקאי. בחודש ספטמבר, במהלך העצרת הכללית של האו"ם, קיים שר החוץ הסורי, וואליד מועלם, ארוחת צהריים עם קבוצה של מנהיגים יהודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ