עובדים בבית הנשיא הועסקו ללא מכרז; מאות אלפי שקלים נעלמו

לראשונה בחן המבקר את בית הנשיא

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

לראשונה בתולדות המדינה בחן מבקר המדינה את הנעשה בבית הנשיא. הדו"ח עוסק ברובו בתקופת נשיאותו של משה קצב, ובחלקו הקטן בתקופת נשיאותו של שמעון פרס. הממצאים העיקריים נוגעים להעסקה לא תקינה של עובדים בבית הנשיא, לניהול לא תקין של קרנות במקום ולמימון אירועים ממלכתיים באמצעות תרומות. מבית הנשיא נמסר כי רוב הליקויים כבר תוקנו.

עיקר הביקורת נוגע להעסקה לא על פי החוק, ועל פי תקנות שירות המדינה של עובדים בבית הנשיא. המבקר קובע כי בכל התקופה המבוקרת, מ-2000 עד 2008 אויישו כל המשרות בבית הנשיא, מלבד אחת, שלא באמצעות מכרז. בתקופת פרס מונו ממונה תחום כנסים וקשרי אירוח ויועצת הנשיא לפניות הציבור ללא מכרז.

עוד מותח המבקר ביקורת על כך שבבית הנשיא, הן אצל קצב והן אצל פרס, הועסק מספר רב של אנשים במשרות אמון, בניגוד לכללי נציבות שירות המדינה. במועד הביקורת נמצא כי תשעה עובדים הועסקו בצורה כזו בבית הנשיא. לאחר הביקורת קבעה מנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, מכסה של 14 משרות אמון. אך המבקר קובע כי מדובר במסגרת שאינה מתאימה לנורמות הנהוגות בשירות המדינה. המבקר גם מותח ביקורת על העסקת יועצים בקבלנות או ללא תמורה.

כמו כן מותח המבקר ביקורת על אופן העסקת ה"מגישות" - עובדות מטבח ומלצריות שהועסקו על ידי בית הנשיא - חלקן שנים ארוכות מבלי שניתנו להן מלוא זכויתיהן ומבלי שהונפקו להן תלושי שכר. בתקופת פרס, מציין המבקר, הופסקה שיטת העסקה הזו. עוד קובע המבקר כי עובדי בית הנשיא נהנו מהטבות שכר שאינן מקובלות בשירות הציבורי.

תחום אחר בו עוסק המבקר הוא אופן ניהול ניהול ההקדשות - קרנות מיוחדות לשימוש הנשיא לצורכי טובת הציבור, צורכי רווחה וחינוך. אנשי המבקר מצאו למשל, כי בקרן שהקים הנשיא זלמן שז"ר ב-1973, ושהוא עצמו הפקיד בה 100,000 דולר, נקבע כי יש להשתמש בכספי הריבית ולא לפגוע בכספי הקרן. למרות זאת במהלך הביקורת התברר כי בשנת 2008 ירד הסכום בקרן ל-3,000 דולר בלבד.

בנוגע לתקופת כהונתו של הנשיא פרס, המבקר מותח ביקורת על כך שוועידת הנשיא "פונים אל המחר", מיוזמות הדגל של פרס כנשיא, מומנה באמצעות חסויות ותרומות. "מהביקורת עולה כי הוועידה הייתה אירוע ממלכתי, והיה ראוי שימומן מתקציב המדינה".

מבית הנשיא נמסר בתגובה לדו"ח כי "דו"ח מבקר המדינה מתייחס לשנים 2008-2000 ועוסק ברובו בתקופת כהונתו של הנשיא קצב. עם כניסתו של הנשיא פרס לתפקידו הורה הנשיא לתקן את כל ליקויי העבר, ואכן בשיתוף פעולה מלא עם מבקר המדינה תוקנו מרבית הליקויים. יודגש כי מבקר המדינה ציין בדו"ח עצמו כי ליקויים רבים תוקנו כבר על ידי ההנהלה החדשה וכי הוא רואה בחיוב את מהלכיה לבניית תשתית מנהלית חדשה על פי הכללים הנהוגים בשירות המדינה".

איפה הכסף?

בקרן שהקים שז"ר ושבה הפקיד 100,000 דולר, נותרו רק 3,000 דולר

עובדות מטבח ומלצריות הועסקו מבלי שיינתנו להן מלוא זכויותיהן

רבים הועסקו במשרות אמון, בניגוד לכללי נציבות שירות המדינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ