גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

>> יצרנית מכשירי הטלפון הסלולריים נוקיה הפינית היא החברה הגדולה ביותר במולדתה. החברה מעסיקה כ-130 אלף איש בעולם, ורבים מהם ממוקמים בקומפלקס המפואר הסמוך לבירה הלסינקי. הנסיקה של נוקיה החלה לפני כ-15 שנה עם הצמיחה המהירה של ענף הסלולר העולמי.

בתחילת 96' עדיין נסחרה מניית נוקיה בארה"ב במחיר של כ-2 דולרים. ארבע שנים מאוחר יותר היא זינקה למחיר שיא של 60 דולר, ששיקף לה אז שווי של כ-200 מיליארד דולר. ההצלחה של נוקיה יוחסה ליכולתה לזהות נכון את המגמות בשוק. למרות נקודת הפתיחה הנמוכה, הצליחה נוקיה לעקוף חברות ענק, כמו מוטורולה, סוני וסמסונג, ובתוך שנים ספורות הפכה ליצרנית המכשירים הסלולריים הגדולה בעולם. הצמיחה של נוקיה הקפיצה כמובן גם את הבורסה של פינלנד והיטיבה מאוד עם עושרם הפיננסי של אזרחי המדינה הצפונית.

באותם ימים היו בישראל לא מעט אנשים שתהו מדוע לא צומחת בישראל נוקיה מקומית. מדוע מדינה קטנה ורחוקה כמו פינלנד מצליחה להוציא מתוכה ענק טכנולוגי כזה, ואילו חברות ישראליות שהיו במסלול דומה, כמו סאיטקס, אלסינט או אי.סי.איי, נעצרות ונסוגות.

בעשור האחרון השתנתה מעט התמונה. זה החל עם משבר מניות הטכנולוגיה בוול סטריט, שהכניס את נוקיה לסחרור ואילץ אותה לבצע תהליך כואב של ארגון מחדש. במקביל הפכה התחרות בשוק הסלולרי לאינטנסיבית וקשה ביותר. תחילה היו אלו הטלפונים החכמים מסוגו של הבלקברי שנגסו בנתח השוק של נוקיה, ובהמשך עשתה זאת אפל עם האייפון. הרווחיות הגדולה של נוקיה החלה להתכווץ.

השנים האחרונות היו מאתגרות. ב-2007 עדיין היו לנוקיה הכנסות של 75 מיליארד דולר ורווח של כ-10.5 מיליארד דולר. בשנה האחרונה ההכנסות התכווצו ל-55 מיליארד דולר והרווח הנקי צנח ל-2.8 מיליארד דולר. הפגיעה בביצועים הפיננסיים גרמה למניית נוקיה לצנוח בתוך שלוש שנים מ-40 דולר ל-10 דולרים בלבד.

ישראל, לעומת זאת, הצמיחה בעשור האחרון "נוקיה" משלה - חברת טבע. שווי השוק של טבע, 46 מיליארד דולר, כבר גבוה מזה של נוקיה. מסיבות של הטיה ביתית מוגזמת טבע היא הכוכבת הבלתי מעורערת בתיקי ההשקעות של ישראלים רבים, ולכן העתיד הפיננסי של רבים בישראל תלוי בהצלחה שלה. עכשיו רק צריך לקוות שטבע, שהחלק של מנייתה במדד תל אביב 100 הוא כ-9.5%, תמשיך לצמוח בלי הפרעה גם בשנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ