מניות שותפויות הגז עלו בעקבות ששינסקי

מדד ת"א 25 ירד ב-0.1%; ישראמקו, רציו, אבנר ודלק קידוחים קפצו ב-4%-5%

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי

>> יום המסחר השלישי בבורסה נחתם ביציבות יחסית, על רקע ההמלצות הסופיות של ועדת ששינסקי. מדד ת"א 25 (מעו"ף) ירד ב-0.1% ל-1,333.25 נקודות, מדד ת"א 100 נותר ללא שינוי על 1,235.55 נקודות, מדד ת"א בנקים התממש ב-0.5% ומדד ת"א נדל"ן 15 נותר ללא שינוי. מחזור המסחר הסתכם ב-2.17 מיליארד שקל. המסחר התנהל על רקע פתיחה חיובית של 2011 בוול סטריט שלשום, כשמדד דאו ג'ונס עלה ב-0.8%, נאסד"ק טיפס ב-1.5% ומדד 500 S&P הוסיף 1.1%.

במוקד המסחר אתמול כאמור היו ההשלכות של המסקנות הסופיות של ועדת ששינסקי על שותפויות הגז והנפט, כשהתגובות להמלצות הוועדה במערכת הפוליטית ובשוק ההון היו מגוונות. הרב מיכאל מלכיאור, העומד בראש פורום פעולה אזרחית, המוביל את המאבק הציבורי להעלאת חלקו של הציבור ברווחים מהגז הטבעי, אמר כי "הוועדה מיטיבה עם תאגידי הגז בעשרות מיליארדי דולרים נוספים על חשבון אזרחי ישראל, ללא צידוק כלכלי, משפטי או מוסרי".

לעומתו, מנכ"ל דלק אנרגיה, גדעון תדמור, טען כי "ועדת ששינסקי חרגה מהמנדט שלה, גרמה לחזרה מהתחייבויות בכתב ובעל פה, והובילה לנזק בל יתוקן למשק הגז הטבעי בישראל". נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, איזן בין הצדדים. "המלצות ועדת ששינסקי מאזנות בין צורכי המדינה לסיכון והעלויות שהיזמים נוטלים".

מניות שותפויות הגז והנפט רשמו עליות נאות. כך, דלק קידוחים קפצה ב-5.2%, אבנר עלתה אף היא ב-5.2%, רציו טיפסה ב-4.3%, ישראמקו הוסיפה 3.9% וגבעות עולם התחזקה ב-2.6%. לעומתן, מניות השותפים הכלליים בשותפויות חיפושי הגז והנפט רשמו ירידות. כך, כהן פיתוח נפלה ב-11% ודלק אנרגיה (השותף הכללי בדלק קידוחים) ירדה ב-0.9%.

חברת הדירוג S&P מעלות הורידה את תחזית הדירוג של אי.די.בי אחזקות מ"יציבה" ל"שלילית". רמת המינוף הגבוהה ואי הוודאות בקשר לעסקת מכתשים אגן הביאו להורדת הדירוג. במעלות הביעו דאגה מרמת מינוף גבוהה מ-60% של החברה, לאחר שכבר הגיעה ל-70% ברבעון השני של 2010. אי.די.בי אחזקות איבדה 3.1% ומכתשים אגן ירדה ב-0.3%.

אפריקה ישראל ירדה ב-1.3% לאחר זינוק מצטבר של 10% בימי ראשון ושני. החברה דיווחה כי בעקבות עסקה שחתמה היא שוחררה מערבויות בנקאיות בהיקף של 75 מיליון שקל, וכן שבכוונתה להשתמש מהתמורה שהתקבל לפירעון מוקדם של איגרות החוב מסדרה כ"ה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ