המאבק על בחירת מנהלי מחלקות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בשבועות האחרונים מתחולל מאבק סביב הליך מינוי מנהלי מחלקות בבתי החולים הממשלתיים. תחילתו בהליך המכרז לתפקיד מנהל האגף האונקולוגי בשיבא, ובמכתב שהופץ כמה ימים קודם לכן למנהלי בתי החולים הממשלתיים ולמנכ"ל משרד הבריאות.

הנוהל לבחירת מנהלי מחלקות, מכונים ויחידות בבתי החולים הממשלתיים דורש פרסום מכרז פומבי ומינוי ועדת בוחנים, כך על פי חוק שירות המדינה וכללי שירות המדינה. הנוהל קובע כי הוועדה מונה שלושה נציגים - נציג נציבות שירות המדינה; נציג משרד הבריאות או בית החולים הנוגע בדבר; ונציג ארגון רופאי המדינה.

המחלוקת שמפלגת בימים אלה את מערכת הבריאות נוגעת לזכותו ולמידת השפעתו של מנהל בית החולים על בחירת מנהלי המחלקות במוסד: נוהג שבוצע בשנים האחרונות, שנקבע אף כהוראה בנהלי הנציבות (התקשי"ר), איפשר להנהלות בתי החולים לקיים מכרזים פנימיים לתפקידים בכירים כשלב מקדים לפני ועדת הנציבות, באמצעות ועדת איתור-חיפוש, ולהחליט על מועמד מטעם הנהלת בית החולים לתפקיד הבכיר.

ואולם במכתב שנשלח לפני כחודשיים, הורה סגן נציב שירות המדינה למערכת הבריאות, יוסי קינר, לחדול מנוהג זה. במכתב טוען קינר כי "במצב המשפטי הקיים, אין כל עיגון בדין לפרקטיקה הנוהגת של עריכת ועדות איתור/חיפוש למשרות רופאים בכירים בבתי החולים הממשלתיים. בשנים האחרונות התגברה בפסיקת בבתי הדין לעבודה המגמה של הקפדה על שוויון הזדמנויות מלא במכרזים ולאי היווצרות דעה קדומה בקרב חברי ועדות הבוחנים במכרזים. בעקבות פנייה בנושא לנציב שירות המדינה, ולאחר ייעוץ משפטי, הנחה הנציב כי יש להפסיק את ההליך הקיים של ועדות איתור/חיפוש בבתי החולים עד לבחינת הנושא והסדרתו בדין".

בנציבות הוחלט על מינוי ועדה בהשתתפות נציגי הנהלת משרד הבריאות ומנהלי בתי חולים לגיבוש כללים בנושא. כשלב ביניים הורה קינר "להפסיק לאלתר לערוך ועדות איתור/חיפוש (בתוך הנהלות בתי החולים) ולפעול בהתאם לכללי המכרזים הקיימים". במקביל הורה היועץ המשפטי של הנציבות, עו"ד עדו בן-צור, למנהלי בתי החולים הממשלתיים במכתב "שלא להביא בפני ועדת הבוחנים במכרז כל המלצה של ועדת איתור מקצועית, וזאת כדי למנוע חשש, ולו למראית עין, לפגיעה בשוויון ההזדמנויות של המועמדים ולדעה קדומה של חברי ועדת הבוחנים במכרז". משרד הבריאות אימץ את ההנחיה, והוראה ברוח זו יצאה למנכ"לי בתי החולים על ידי סמנכ"ל המשרד דב פסט.

ההוראה עוררה את חמתו של מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין. לטענת הנהלת שיבא, משמעות ההוראות היא עיקור מוחלט של יכולת המנהל לבחור את מנהליו ולהשפיע על בחירת מועמד מטעמו לניהול בתוך בית החולים. רוטשטיין שיגר בנושא מכתב לנציבות ולמנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, ובו טען כי "דינן של הנחיות כאלה להידחות על הסף בשל חוסר סבירות קיצונית, שאחרת מוטב שוועדת המכרזים תיקח על עצמה גם את הניהול וגם את האחריות לתפעול בית החולים. אותי לימדו שאין אחריות בלי סמכות. ואם אין זה מעניינו של מנהל בית חולים מי נבחר על ידי ועדת המכרזים והוא אינו רשאי להמליץ לוועדה - אז אין למעשה ניהול. ואם בישראבלוף עסקינן - אני לא שם. כנראה שאיבדנו את הצפון".

גם בפורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים, באמצעות היו"ר ד"ר שמעון שרף, מנהל המרכז הרפואי ברזילי באשקלון, הוחלט למתוח ביקורת על הנחיית הנציבות. במכתב שהפיץ שרף בנושא, נטען כי "גישה מפלה זו, המכרסמת והולכת בסמכותם של מנהלי בתי החולים לקבוע מי ייתן את השירות הרפואי לחולים, יוצרת מצב של הטלת אחריות ללא סמכות. עוד לא נשמע שלמנהל אין את הזכות לקבוע עם מי הוא עובד".

אגב, בבתי החולים שבבעלות קופת חולים כללית, ובהם סורוקה, בילינסון, שניידר, קפלן, מאיר, כרמל והעמק, לא חל נוהל נציבות שירות המדינה בתהליך מינוי מנהלי מחלקות. ד"ר ערן הלפרין, מנהל בתי החולים בילינסון והשרון, מסביר כי "גם בכללית מנהל בית החולים הוא לא המכריע היחיד בבחירת מנהל מחלקה, אם כי יש לו השפעה על ההליך. מנהל בית החולים מקים ועדת חיפוש המורכבת מ-50% נציגי ועד רופאים ומ-50% נציגי הנהלת הכללית. הוועדה מוקמת בהסכמה בין נציגי הוועד וההנהלה, מאתרת מועמדים, מראיינת אותם, ובדרך כלל מנהל בית החולים עושה תהליך מקביל. אם הוא חושב שיש מישהו ראוי, הוא מבקש מהם להתרשם מהמועמד שלו. יש פרסום פומבי כשנפתח מכרז, וכל רופא שעומד בקריטריונים יכול לפנות ולהגיש מועמדות ללשכה המשפטית".

ועדת המכרזים לתפקידי ניהול מחלקות בבתי החולים של הכללית מונה שבעה חברים - שלושה נציגי הנהלה של הקופה, נציג ועד רופאים של בית החולים, יו"ר ארגון רופאי הקופה, ושני פרופסורים בלתי תלויים מבית חולים אחר שנבחרים אקראית."כדי לזכות במינוי, המועמד זקוק לפחות לארבעה קולות. מנהל בית החולים לא משתתף בהצבעה, הוא יכול רק להמליץ", מדגיש הלפרין, "חברי הוועדה מעיינים בקורות החיים של כל המועמדים, ומראיינים כל מועמד. גם דיקן הפקולטה יכול להגיש המלצתו. יש מכרזים שההכרעה בהם קלה מאוד, ויש כאלה שבהם שום מועמד לא מקבל רוב. לפעמים הבחירה נעשית על חודו של קול".

בנציבות שירות המדינה לא מבינים על מה המהומה. הם מדגישים כי מנהל בית החולים יכול עדיין להשמיע את קולו ולהשפיע בוועדת הבוחנים במכרז באמצעות נציגו. בכיר בנציבות הבהיר כי הנחיה של הנציבות מאפשרת להנהלת בית החולים להציב בוועדת הבוחנים כנציג אף את מנהל בית החולים, כשמדובר על מכרז לתפקיד בכיר, כמו מנהל האגף האונקולוגי. מהנציבות נמסר כי "מנהל בית החולים או נציגו חברים בוועדת הבוחנים במכרז, שבסמכות כאמור לבחור את המועמד שייבחר לתפקיד. לפיכך, גם בהתאם למצב המשפטי הקיים, מנהל בית החולים שותף לבחירת הרופאים בבית החולים, ואין כל בסיס לטענות הנטענות בעניין זה".

בהסתדרות הרפואית מתנגדים לעמדת מנהלי בתי החולים: "חשוב שמנהל מחלקה לא יהיה 'יס מן' של מנהל בית החולים. כשאני רואה שמנסים להפוך את בתי החולים למרכז רווח, זה רק מתחדד, ובטח שצריך שמנהל המחלקה המנהל מערך עתיר עלויות לא יהיה 'יס מן' של ההנהלה", אומרת מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר. לדבריה, "לכן חשוב כל כך שיהיה מכרז חיצוני. אנו המגזר היחידי שמסכים ורוצה שיהיה מכרז חיצוני וזה נובע מאותו עיקרון - שהכי טוב ייבחר, ולאו דווקא מי שמכירים או שיהיה נוח להנהלה".

במשרד הבריאות אימצו בינתיים את הנחיית הנציבות, והורו על הפסקת ועדות האיתור הפנימיות בבתי החולים. מהמשרד נמסר כי "ועדת המכרזים בנויה בצורה מאוזנת ונותנת מענה לראייה כוללנית ואיזון האינטרסים. הערת הנציבות שהופצה לבתי החולים ראויה, ואינה פוגעת בטיב ההחלטה של ועדת המכרזים. הנציבות העירה באופן מוצדק - בעייתיות בתהליכי ועדות איתור וחריצת ההחלטה קדם המכרז. הנהלת משרד הבריאות רואה בזה אמירה נכונה. יש לאפשר הזדמנות שווה לכל אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ