להשקיע בשוק מתעורר ולהתעורר עם אפס תשואה

BenchMarker

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

>> שלומית (שם בדוי), חברה קרובה, השקיעה ב-2010 10,000 שקל בקרן נאמנות אקלסנס חשיפה למדינות ה-BRIC (ברזיל, רוסיה הודו וסין). היא האמינה כי השווקים המתעוררים ובראשם השווקים האלה יניבו תשואות גבוהות. שנה אחרי היא הבינה שהשווקים המתעוררים אמנם עלו, אבל היא עצמה נותרה עם תשואה אפסית.

בשנה שעברה השונות בין השווקים המתעוררים היתה גדולה. צ'ילה וטורקיה עלו בעשרות אחוזים, אבל במדינות הבריק העליות היו צנועות יותר, אם בכלל. מי שהימר על הודו ראה את המדד במומביי עולה ב-17%. הבורסה בברזיל כמעט שלא עשתה דבר. מדד ה-RTX הרוסי עלה רק ב-6% ומדד הנג סנג עלה ב-5%.

גם חשיפה גדולה יותר למגזר הסחורות הניבה תשואה נאה, אבל גם בתוך המגזר הזה היו מניות, כמו פרטרובראס ורוזנפט, שהכזיבו. מה שהקשה עוד על מלאכתן של קרנות השווקים המתעוררים היו המטבעות שלהם. היורו והדולר נחלשו מול השקל, וחלק מהמטבעות בשווקים המתעוררים התחזקו אל מול הדולר.

אם נשווה את מצבה של שלומית מול הקרנות האחרות שמשקיעות בשווקים המתעוררים, מצבה היה רע. הקרן מגדל בריק, שהושקה בפברואר 2010, הניבה תשואה של 15%, הקרן רוטשילד שווקים מתעוררים עלתה ב-12% ופסגות שווקים מתעוררים עלתה ב-7%.

מנקודת מבט של שלוש שנים, אקסלנס בריק המנהלת 76 מיליון שקל הכזיבה עם תשואה שלילית של 27%, שלישית מהסוף בקטגוריה של שווקים מתעוררים. לשם השוואה, מדד דקס גלובל בריק (הצמוד לתעודת הסל בריק השקלית של תכלית) עלה ב-16% ב-2010.

למה דווקא הקרן של שלומית הניבה תשואה גרועה? הסיבה לכך היא החשיפה הגדולה של אקסלנס בריק למניית חברת האנרגיה פטרובראס הברזילית. אקסלנס החזיקה 9.5% מהנכסים שלה (נכון ל-29 בספטמבר) בפטרובראס. המניה הזו נפלה ב-25% ב-2010. הסיבה לכך היא שהחברה גייסה 70 מיליארד דולר מהממשלה וממשקיעים בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מה שהוביל ללחץ שלילי על המניה, כמו גם על הבורסה הברזילית כולה. גם רוזנפט הרוסית, עוד אחזקה גדולה של הקרן (כ-7%), איבדה 20%. שני אלה לב לבדם מחקו כמעט 4% מהקרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ