הפראיירים האמיתיים של שוק העבודה

דור ה-X, דור ה-Y

דליה מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דליה מור

>> לאחר שנים שבהם קידשנו את ערך העבודה, אנו מעודדים צעירים לשלב בין עבודה לבין פנאי. ואכן, רבים מצליחים להחזיק במשרה מכניסה ומספקת ובנוסף לצאת מוקדם מדי פעם מהמשרד ולהקדיש את שאר היום לעצמם.

רבות נכתב אודות דור ה-Y: על נאמנותם הנמוכה למקום עבודתם, על הצורך שלהם בסיפוקים מיידיים. כתוצאה מהתבססותם של בני דור ה-Y ככוח העבודה העיקרי במשק, עובר שוק התעסוקה שינויים דרמטיים שצפוים להתעצם, לפחות עד כניסתם למעגל התעסוקה של בני הדור הבא שיש כבר מי שמכנה אותו דור ה-N. מי שנשכחו מאחור בלהט השיח הם בני דור הבייבי-בום - ילידי שנות ה-40' וה-50' - שהתחנכו על ערכים של עבודה קשה. "בחיים אין קיצורי דרך", אמרו ההורים. "התמד בעבודתך ותראה שאחרי כמה שנים הבוס ידע להעריך ולתגמל אותך". האמנם?

בשעה שגברים בני דור ה-Y נהנים מזמן איכות ופנאי, ממשיכים בני ה-45 פלוס להשקיע בקריירה במקום ליהנות מהכסף שצברו. הקריירה של הבייבי-בומרס עדיין מגדירה אותם יותר מכל דבר אחר, בעוד שבני דור ה-Y מגדירים את עצמם על פי כמה תחומי עיסוק, שהעבודה היא רק אחד מהם. הבייבי-בומרס לא מצליחים לרדת מהקרוסלה. הם נאחזים בתפישות מיושנות של מחויבות לעבודה, שכבר לא מתאימות למציאות - והם הפראיירים האמיתיים של שוק העבודה.

בהתחשב בכך שעד לפרישה נותרו להם 10-15 שנה - כדאי שיתעוררו. דווקא להם, שהשקיעו שנים בבניית קריירה, לא נותר זמן ליהנות מפירות עמלם. לנוכח תרבות העבודה החדשה של בני דור ה-Y, בייבי-בומרס רבים שואלים האם יש דרך אחרת, אלא שהחסם העיקרי שניצב בדרכם מגיע ממקום לא צפוי. אין זה בהכרח הבוס, גם לא העומס בעבודה או מוסכמות חברתיות - אלה דווקא נשותיהם, בייבי-בומריות בעצמן, שאינן מאפשרות לבעליהן להפחית מעומס העבודה.

רוב המצליחנים בני דור הבייבי-בום נשואים לנשים באותו הגיל, החולקות אותן תפישות כמו הוריהן. נשים אלה, שלרוב הועסקו במקצועות נשיים, מרוויחות פחות מבעליהן ואינן מורגלות בשעות עבודה רבות. הן נוטות לגונן על הטריטוריה המשפחתית, כפי שגברים מגוננים על הטריטוריה של הקריירה בתא המשפחתי. אין הכוונה חלילה לכך שרק הבעל יוצא לעבוד, אלא שהקריירה של הגבר, בשונה מהעבודה של אשתו, היא מקור הפרנסה העיקרי של המשפחה וגם מה שמגדיר את הגבר יותר מכל דבר אחר. כך, לגבר אין לגיטימציה להפחית אחוזי משרה בקרב זוגות בייבי-בומרס נשואים. לאחר שנים של הסכם בלתי כתוב בין הבעל לאשתו, אין זה מובן מאליו שהבעל יזכה לתמיכה במהלך שעלול לאיים על יציבות ההכנסה המשפחתית. בקרב הצעירים מדור ה-Y הבעיה אינה קיימת. אחת הסיבות שגברים בני דור ה-Y יוצאים מוקדם מהעבודה היא שהאישה מטפחת קריירה ועובדת עד מאוחר, ומישהו צריך לאסוף את הילדים הקטנים מהגן.

אז מאיפה יתחיל התהליך שיעזור גם לבייבי-בומרס לשחרר קצת מהעומס ולהפסיק להיות "פראיירים"? התשובה לכך טמונה במקום הקרוב ביותר: בשינוי התפישה של הבייבי-בומרס עצמם ושל נשותיהם בכל הקשור לקריירה ולמגדר.

-

פרופ' דליה מור היא דקאן בית הספר למדעי ההתנהגות, המסלול האקדמי - המכללה למינהל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ