תשובה אינו מרוצה מדו"ח ששינסקי - אבל מגדיל אחזקותיו בקידוחים

בעל השליטה בדלק ממשיך במסע השכנועים: נפגש אתמול עם שטייניץ וביום חמישי ישתתף בדיון עם בנימין נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייפגש ביום שלישי לראשונה עם ראשי החברות לחיפושי גז הפעילות בישראל, כדי לדון עמן במסקנות הדו"ח של ועדת ששינסקי. למרות ההתפתחויות ומורת הרוח שהביע מהדו"ח בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, ולפני שנפגש עם ראש הממשלה, מתברר כי קבוצת דלק הגדילה בשבוע האחרון אחזקות בקידוחים.

ללשכת נתניהו הוזמנו בין השאר תשובה, בעלי ישראמקו קובי מימון, וכן נשיא נובל אנרג'י האמריקאית צ'ארלס דייווידסון. קודם לפגישה זו, יציגו ביום שני שרי האוצר והתשתיות את דו"ח ועדת ששינסקי הסופי בפני נתניהו ויקיימו דיון ראשון במסקנותיו.

עד כה נמנע נתניהו מלהתערב בעבודת הוועדה, לאחר שנטען כי ניסה לעכב את תחילת עבודתה באפריל 2010. כמו כן, הוא נמנע מהבעת עמדתו באשר לוויכוח המתנהל באשר להעלאת חלקה של המדינה בתגליות הגז. למרות ניסיונות חוזרים ונשנים לקיים עמו פגישה, נמנע נתניהו מלפגוש את ראשי חברות הגז במהלך דיוני הוועדה. ואולם לחצי החברות הביאו לבסוף לארגון המפגש, שיהיה רב משתתפים ובנוכחות נציגים של משרדי הממשלה הרלוונטיים.

בתוך כך, נפגשו אתמול שר האוצר, יובל שטייניץ, ומנכ"ל משרדו, חיים שני, עם תשובה, עם מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור וכן מנכ"ל ישראמקו יוסי לוי - בפעם השלישית בתוך חודש. ממשרד האוצר נמסר כי הפגישה התקיימה בהתאם להבטחתו של שטייניץ כי ייפגש עם נציגי חברות הגז מיד לאחר פרסום הדו"ח הסופי של ועדת ששינסקי. ואולם, שתי הפגישות הקודמות שניהלו הצדדים נערכו במהלך דיוני הוועדה, למרות הצהרות האוצר כי לא ינהל משא ומתן עם החברות, למרות השימוע בעל פה שנערך לחברות הגז במסגרת השימוע הציבורי.

עדיין מאמינים בקידוחים

מאז פרסום מסקנותיה הסופיות של ועדת ששינסקי ביום שני בערב, נרשמו עליות במחירי המניות של החברות השותפות בקידוחי לווייתן ותמר, שנבעו מריכוך ההמלצות. המסקנה הבולטת בפרסום עוסקת בתקבולי המס שישלמו השותפויות למדינה. בנוסף, הומלץ להעניק הקלות מיסוי לקידוח תמר.

גם לאחר ההפחתה נשמעו התבטאויות חריפות של בכירים בענף על מסקנות הוועדה, לרבות מקבוצת דלק של תשובה. הטענה הבולטת היא ששיעורי המס הגבוהים משאירים שולי רווח שאינם משקפים את הסיכון הגדול שטמון בענף. למרות זאת, הגדילה דלק בשבוע האחרון אחזקות בקידוחים.

המהלך מעלה את השאלה - מדוע מגדיל תשובה אחזקות ביומיים שלאחר פרסום מסקנות הוועדה? ייתכן שמבחינה פיננסית מאמינים בדלק השקעות כי העסקה שמציע ששינסקי אינה גרועה, אבל ייתכן גם כי הם אינם מאמינים שהמסקנות יתקבלו וצופים הקלות נוספות. סיבה אפשרית נוספת היא הערכות בדלק לכך שמחירי המניות ימשיכו לעלות, ולכן הם מזדרזים לקנות. אפשר שזה בגלל מסקנות ששינסקי והמשך הדיון, וייתכן שזה בגלל התוצאות הנוספות שאמורות להגיע ממבנה לווייתן בחודשים הקרובים לגבי גודל המאגר או הימצאות נפט בשכבות הקרקע התחתונות.

תשובה, באמצעות דלק השקעות, רכש יחידות השתתפות ומניות של דלק קידוחים, של אבנר ושל דלק אנרגיה ב-23.6 מיליון שקל בימים שלישי ורביעי. בסך הכל רכשה דלק השקעות יחידותהשתתפות של אבנר ב-8.8 מיליון שקל, יחידות של דלק קידוחים ב-2.3 מיליון שקל ומניות של דלק אנרגיה ב-12.5 מיליון שקל. כעת מחזיקה דלק ב-7.85% מדלק קידוחים, ב-13.8% מאבנר וב-79.07% מדלק אנרגיה.

לדלק אנרגיה החזקות בשתי שותפויות חיפושים, דלק קידוחים ואבנר, שדרכן היא שותפה בקידוחי תמר (15.6% לכל שותפות) ולווייתן (22.5% לכל שותפות). בדלק קידוחים משמשת דלק אנרגיה גם שותף כללי, ולמעשה זכאית לתמלוגי-על בלי קשר לאחזקתה בשותפות. בנוסף, מחזיקות השתיים בעוד רישיונות חיפוש ימיים, בהם אלון ורות.

ביום רביעי רכשה דלק השקעות 1,853 מניות של דלק אנרגיה ב-1,365.4 שקל למניה, ובסך הכל ב-2.5 מיליון שקל. ביום שלישי רכשה החברה 7,446 מניות ב-1,343 שקל למניה - ב-10 מיליון שקל.

עוד רכשה קבוצת דלק ביום רביעי 82 אלף יחידות השתתפות של דלק קידוחים ב-14.07 שקל ליחידה, ובסך הכל ב-1.15 מיליון שקל. יום קודם לכן רכשה הקבוצה 267.3 אלף יחידות ב-13.59 שקל - ב-1.11 מיליון שקל.

בשותפות אבנר רכשה שלשום דלק השקעות 11.9 אלף יחידות השתתפות ב-2.51 שקלים ליחידה, ובסך הכל ב-30 אלף שקל. רכישה צנועה זו הצטרפה לרכישת 3.6 מיליון יחידות ביום שלישי ב-2.43 שקלים ליחידת השתתפות, ובסך הכל ב-8.7 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ