ההתנקשות בבכיר החמאס סלאח שחאדה | עצימת עיניים מכוונת של הצמרת הישראלית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

ההתנקשות בבכיר החמאס סלאח שחאדה נותרה האירוע הדרמטי והשנוי במחלוקת של "סיכול ממוקד" ישראלי בעשור האחרון. לצד מחלוקת פנימית חריפה בישראל, הביאה התקרית הזו גם לפרסום מכתב הסרבנים הראשון בחיל האוויר והניבה צעדים משפטיים, בעיקר בספרד, בניסיון להעמיד לדין בכירים ישראלים. מנגד, בעקבות הרג האזרחים, החל חיל האוויר בתהליך הדרגתי של שינוי מבצעי ההתנקשות, באופן שצמצם בהמשך במידה רבה את מספר הנפגעים החפים מפשע בפעולות דומות.

במבצע "דגלן", לחיסולו של שחאדה, הטיל מטוס אף-16 פצצה במשקל טונה על בית המגורים שבו שהה המחבל, בלב שכונת דרג' הצפופה בעזה. לפעולה קדמו הכנות מדוקדקות ולא מעט מחלוקות. ההחלטה על שימוש בפצצה כבדה יותר (ולא בפצצה של חצי טונה), התקבלה בכוונה להבטיח את הריגת שחאדה. בדיעבד, התברר שהמידע המודיעיני שהעביר השב"כ היה לקוי, משום שקבע בסבירות גבוהה כי הבתים בקרבת הבניין של שחאדה יהיו ריקים.

אבל זו היתה רק חלק מהבעיה. מניתוח הדיונים שקדמו להפצצה עולה עצימת עיניים מכוונת של הצמרת הישראלית באשר לסכנות שבהטלת פצצה ממטוס בלב אזור מגורים צפוף. בדיעבד, הודו בכירים בצה"ל בשיחות עם "הארץ" כי העריכו שתיתכן פגיעה באזרחים, אולם טענו שזו מוצדקת לנוכח הפיגועים שתיכנן שחאדה באותה תקופה.

הרג האזרחים עורר מחאות בשמאל הישראלי וגינויים בחו"ל. בעקבותיהם, באה גם המעידה המביכה של מפקד חיל האוויר אז (והרמטכ"ל בהמשך), דן חלוץ, שבתשובה לשאלה על תחושותיו בעת מבצע כזה, אמר בראיון ל"הארץ" כי הוא "מרגיש מכה קלה באווירון" עם שחרור הפצצה. דברי חלוץ הולידו את מכתב 27 הטייסים הסרבנים. הבכיר שבהם, תא"ל (מיל') יפתח ספקטור, תיאר את נימוקי חלוץ "פתפותי ביצים". ועדיין, נדמה שגם חיל האוויר למד את הלקח שלו מהתקרית. מחליפו של חלוץ בפיקוד על החיל, האלוף אליעזר שקדי, הוביל מהלך שצמצם דרמטית את מספר הנפגעים בתקיפות, באמצעות שיפור החימוש המדויק ושינויים באופן איסוף המודיעין והעברת הפקודות בעת מבצעים דומים. פרשת שחאדה, שלשקדי היה בה חלק מסוים (חלוץ שהה בכלל בחו"ל בעת התקיפה), היתה הזרז העיקרי לשינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ