האם אתה פריס הילטון או ג'ק ניקולסון?

הרשת החברתית

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

<<הופעות מרובות בתקשורת לא בהכרח יקדמו את הקריירה שלכם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שערך ד"ר גלעד רביד מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן גוריון, המתמחה במחקר רשתות חברתיות, יחד עם פרופ' אליזבט קוריד מאוניברסיטת קליפורניה. באפריל 2007 החלו השניים לבדוק אם הרשת החברתית של אדם משפיעה על מהלך הקריירה שלו, ובמלים ברורות יותר: אם יש קשר בין הצלחה בקריירה למי שאני פוגש?

כדי לפצח את השאלה החליטו השניים לבדוק את הרשתות החברתיות של ידוענים הוליוודיים על פי האירועים שבהם הופיעו והאנשים שבהם פגשו במהלך שנה שלמה. המחקר נערך על מאות אלפי תמונות מגטי אימג'ס שהוצלבו בעזרת תוכנת מחשב.

התוצאות מעניינות: קליקת המצליחים והמשפיעים היא קטנה מאוד, ונפגשת בעיקר בתוך עצמה. דנזל וושינגטון נפגש בעיקר עם וויל סמית ודומיהם, ולא עם אנשים אחרים. "זה נכון גם לאנשי עסקים ישראלים בכירים שהולכים בלהקות ממקום למקום ונפגשים בעיקר בינם לבין עצמם", אומר רביד. "הסיכוי שאדם מהרחוב יהיה ברשת החברתית של יצחק תשובה קטן".

במקביל מסתבר שמספר ההופעות באירועים גם היא מסמנת משהו על הצלחה אמיתית וארוכת טווח בקריירה. חלק מהסלבס לא מפסיקים להופיע בכל מקום. פריס הילטון מופיעה בלא פחות מ-800 אירועים בשנה. לעומתה אנה וינטור, העורכת המיתולוגית של "ווג", מופיעה רק ב-60 אירועים בשנה וגם אז רק באירועים שיש להם ערך מוסף ישיר לתפקידה.

"ההתנהגות הרשתית של אנשים כמו פריס הילטון נועדה לפצות על חוסר כישרון", מסביר רביד. "מדובר בהתברגות לאליטות על ידי הופעה אינטנסיבית, ולא על ידי הוכחת ערך, וכך גם יתייחסו אליה. אנשים מרובי כישרון משתמשים ברשת החברתית באופן סלקטיבי ומושכל, כך שתקדם קריירה בעלת ערך ולא את תפקיד הסלב".

האם התנהגות רשתית קשורה לגיל?

"לא מצאנו קשר בין גיל לתופעות של התנהגות רשתית. זה לא קשור לכך שאחת בת 60 והשנייה היא בת 20. יש לא מעט בני 60 המשתתפים באירועים באופן מאוד אינטנסיבי, לעומת זאת אין הבדל בין ליאונרדו דיקפריו הצעיר, לג'ק ניקולסון. אנחנו רואים שיש ניצול שונה של רשת הקשרים בחוגים שונים של חברים בתעשייה הזו. שני האחרונים הם כמובן יותר אנה וינטור מאשר פריס הילטון".

מה המסר ברמת הקריירה של כל אדם?

"כדאי להיזהר מריצה אקסטטית מאירוע לאירוע. לא בטוח שזה יתרום לקריירה שלך. אם תרצה שיזכרו את שמך התנהג כפריס הילטון, אם אתה רוצה שיתייחסו אליך כאיש מקצוע רציני - תחשוב טוב על האירועים שבהם אתה משתתף. ההחלטה היכן להיראות היא סוג של מקצוענות בפני עצמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ