נתניהו הקדים תרופה לביקורת וחשף את שכרו: 19,506 שקל בחודש נטו

שכר הברוטו של נתניהו הוא כמעט 44 אלף שקל, אך הוא משלם מס גבוה במיוחד בגלל שווי השימוש ברכב השרד שלו. בסוף השבוע יתעדכן שכרם של ראש הממשלה והשרים - ושכרו של נתניהו צפוי לעלות ב-7.5%

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> ראש הממשלה בנימין נתניהו משתכר 43,952.29 שקל בחודש ברוטו, אבל שכרו נטו בדצמבר 2010 היה 19,506.47 שקל בלבד. מתלוש המשכורת של נתניהו, שחשפה אתמול לשכתו, עולה כי נתניהו שילם בחודש זה מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ומס בריאות בסך 24,445.82 שקל.

לצד חשיפת תלוש השכר של נתניהו, ששכרו ידוע, תהו בכנסת מדוע הוא וממשלתו מתנגדים לחשיפת הצהרות ההון של ראש הממשלה והשרים, המופקדות אצל מבקר המדינה. אם נתניהו לא חושש מחשיפת שכרו, אומרים בכנסת, הצעד המתבקש הוא שיחשוף את הצהרת ההון שלו ושל יתר השרים. גורמים בכנסת הוסיפו כי נתניהו משלם מס גבוה החל בשקל הראשון מהכנסתו מכיוון שיש לו ככל הנראה הכנסות נוספות, כמו תמלוגים על ספרים.

פרסום התלוש - לקראת העלאת שכר השרים

בסוף השבוע, עם פרסום מדד המחירים לצרכן לדצמבר, יתברר שיעור עדכון שכרם של ראש הממשלה והשרים. שכרם של נתניהו והשרים צפוי לעלות בכ-7.5% בגין עלייה של כ-2.5% במדד ב-2010, וכן בגין ביטול קיצוץ של 5% בשכרם של השרים שהונהג ביולי 2009. שכרו החודשי ברוטו של נתניהו לאחר ההעלאה יגיע לכ-47 אלף שקל.

בכנסת טענו אתמול כי העיתוי לחשיפת תלוש השכר של נתניהו על ידי לשכתו אינו מקרי. לפי הנטען, לשכת נתניהו חשפה את שכר הנטו של ראש הממשלה, שאינו גבוה, כדי למנוע מתיחת ביקורת על העלאת השכר.

בתשובה לשאלה מדוע החלט לפרסם את שכרו של נתניהו דווקא אתמול אמרו בלשכה: "הוחלט על הפרסום לאחר שראינו את שכרו הנמוך של ראש הממשלה - 19 אלף שקל בחודש". לפי הערכות הפרסום נעשה על דעתו של נתניהו.

שכרו נטו של ראש הממשלה אמנם אינו מנקר עיניים, אך אין צורך לרחם עליו: המדינה מעמידה לרשותו את בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים שבו הוא מתגורר עם רעייתו שרה ועם שני בניו. כל הוצאות הבית הן על חשבון המדינה, ובכלל זה ארנונה, חשמל, מים וגז. המדינה מממנת גם את הוצאות האוכל והאירוח בבית ראש הממשלה. מלבד זאת, הוא ורעייתו שרה זכאים להחזר שנתי לרכישת ביגוד בסך 45 אלף שקל.

יתרה מכך, הכהונה בתפקיד ראש הממשלה משתלמת גם אחרי הפרישה, מפני שראשי הממשלה הפורשים מבוקשים במגזר העסקי. לאחר שהפסיד ב-1999 בבחירות על ראשות הממשלה לאהוד ברק, נתניהו השתכר יפה מהרצאות.

מס גבוה על המכונית

אחת הסיבות למס הגבוה שמשלם נתניהו היא שווי השימוש ברכב השרד, בסך של 11,590 שקל, שבגינו שילם מס בגובה המס השולי שלו (45%). עם זאת, אשתקד קבעה ועדת הכספים של הכנסת הגבלה על שווי השימוש בכלי רכב יקרים בשיעור זה כדי למנוע מצב שבו הנשיא, ראש הממשלה והשרים הנוסעים בכלי רכב יקרים, שחלקם משוריינים, ייאלצו לשלם מס גבוה.

שווי השימוש בכלי רכב צמודים היה בדצמבר 2.04% מערך הרכב כחדש (בינתיים התעדכן שווי השימוש ל-2.48%), אבל לגבי כלי רכב יקרים, שמחירם יותר מ-400 אלף שקל, נקבע כי תקרת שווי השימוש היא 11,590 שקל בלבד. משכרו של נתניהו נטו נגרעים 6,600 שקל בחודש בגין השימוש ברכב השרד.

עיון בתלוש של נתניהו מגלה שנתניהו נהנה מקווי טלפון ומארבעה עיתונים על חשבון המדינה. נתניהו משלם מס בגין השתתפות המדינה בקווי הטלפון, בטלפון סלולרי וכן מס בגין העיתונים. בנוסף הוא זוכה לדמי כלכלה בסך 1,330 שקל בחודש.

הסכום שהעבירה המדינה לחשבון הבנק של נתניהו היה 15,027 שקל בלבד - משכר הנטו נוכו 3,149 שקל של הפרשות לקופות גמל וקרנות השתלמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ