מסתמן: נתניהו לא יחריג את תמר ממסקנות ששינסקי

בתום פגישה של שלוש שעות עם ראשי שותפות תמר הבטיח ראש הממשלה ללמוד את טענותיהם כלפי מימון פרויקט זה בלבד - ולהגיש המלצתו באחת מישיבות הממשלה הקרובות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> "רשמתי לעצמי את הנושאים שהעליתם ואתייחס אליהם בהתייעצות עם שרי האוצר, התשתיות והגנת הסביבה ועם נגיד בנק ישראל. האינטרס שינחה אותי הוא אך ורק טובתה של מדינת ישראל" - כך סיכם אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את הפגישה הממושכת שקיים בלשכתו עם בעלי הזכויות במאגר תמר.

ואולם, בהודעת לשכת ראש הממשלה עם סיום הפגישה צוין כי זו התקיימה "על מנת ללמוד על הבעיות הייחודיות לשדה הקידוח תמר" בלבד. בהודעה נכתב כי הנוכחים בישיבה דנו בסוגיית מימון פיתוח המאגר "בהתאם להוראות המעבר" שקבעה ועדת ששינסקי - כלומר בהתבסס על מסקנות הוועדה. הדבר עשוי להעיד כי בכוונת נתניהו לאמץ את מסקנות דו"ח ששינסקי בכללותן - תוך בחינה אם מנגנון התמריצים שהעמידה הוועדה לטובת השותפות אכן מספק.

בפגישה נכחו מצד הממשלה עוד שר האוצר יובל שטייניץ, שר התשתיות עוזי לנדאו, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי, מנכ"ל משרד האוצר חיים שני, הממונה על התקציבים אודי ניסן, וכן שני חברי ועדת ששינסקי מטעם משרד התשתיות: המנכ"ל שאול צמח והממונה על חיפושי הנפט ד"ר יעקב מימרן. מטעם חברות הגז הגיעו לדיון בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, יו"ר דלק אנרגיה יורם טורבוביץ' ומנכ"ל החברה גדעון תדמור; נשיא נובל אנרג'י צ'ארלס דיווידסון וסגנו, לאוסון פרימן; בעלי קבוצת ישראמקו קובי מימון והמנכ"ל יוסי לוי, עו"ד פיני רובין וכן בעל השליטה בדורגז, דודי וייסמן.

קודם לפגישה ערך נתניהו דיון שנמשך שעה וחצי עם שרי הממשלה ונגיד בנק ישראל. בזמן הפגישה הפגינו בכניסה ללשכת ראש הממשלה עשרות פעילי פורום פעולה אזרחית, בהם נציגי אגודות הסטודנטים ופעילי קהילה, שקראו לראש הממשלה "לא להיכנע למסע הסחטנות ההסתה והשקרים של תאגידי הגז".

רוצים מימון ליצוא

במהלך הפגישה, שנמשכה שלוש שעות, האזין נתניהו לטיעונים שפרשה כל אחת מן החברות נגד דו"ח ששינסקי הסופי - מבלי שנוהל ויכוח על הטענות. את שאלות ההבהרה הפנה נתניהו עצמו, כשיתר הנוכחים מטעם הממשלה ממעטים להתערב. המסר שעלה בין טיעוני חברות הגז כוון לשתי מטרות: החרגת מאגר תמר ממסקנות ששינסקי והפחתת נתח המדינה בתגליות הגז העתידיות לשיעור של 40%-46%.

בנוסף, קבוצת דלק העלתה בקשה להקים צוות מנכ"לים שיהיה אחראי על אופן הטיפול הממשלתי בפיתוח מאגר לווייתן. הבקשה עלתה בהמשך לדברי מנכ"ל דלק אנרגיה, גדעון תדמור, שאמר אתמול בראיון ל-TheMarker כי נדרשת התייחסות פרטנית מצד המדינה לגבי מימוש אופק היצוא במאגר - לרבות דרך סיוע ממשלתי למימון הקמת תשתית היצוא.

נציגי ישראמקו טענו בפגישה כי יישום מסקנות ששינסקי יביא לתשואת פרויקט נמוכה משמעותית, שלא תפצה על הסיכון שבפיתוח המאגר ותקשה על גיבוש המימון לפיתוחו. נשיא נובל אנרג'י השווה את התשואה במאגר תמר לפרויקטים אחרים שמנהלת החברה במפרץ מקסיקו, וטען כי שיעור התשואה בהם כמעט כפול מזה שהותירה לכאורה ועדת ששינסקי.

בסיכום הפגישה אמר נתניהו כי ילמד את החומר לעומק ויגבש את עמדתו בקרוב. נתניהו הוסיף כי המלצתו תובא לאישור הממשלה באחת מישיבותיה הקרובות. נתניהו חזר והזכיר כי בכוונתו להעביר את חלקה של המדינה ברווחי לקרן ייעודית, שתתמקד בהשקעות בביטחון ובחינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ