רוסיה: נשיא פולין אחראי להתרסקות מטוסו

תרעומת בפולין בעקבות הבדיקה הרוסית לבירור נסיבות התרסקות המטוס הנשיאותי

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רומן פריסטר

כתב "הארץ" בוורשה

פרסומו של דו"ח ועדת החקירה הרוסית לבירור נסיבות התרסקות המטוס הנשיאותי הפולני סמוך לסמולנסק ב-10 באפריל אשתקד, המטיל את מלוא האשם למחדל על הצד הפולני, שם קץ להפשרה הקצרה ביחסים המתוחים בין פולין ורוסיה.

כבר עם פרסום הודעות הביניים, לפני כשבועיים, הודיע ראש ממשלת פולין דונלד טוסק כי נוסח המסמך אינו קביל על הצד הפולני. שלשום פורסם ברוסיה הדו"ח המלא וגרם לראש הממשלה לשוב במהרה מחופשתו בחו"ל. ביום שני הקרוב תתכנס בבית הנבחרים בוורשה ועדת הביטחון הלאומי כדי לדון בגרסה הרוסית ולנסח את המענה הרשמי.

הסעיפים המכעיסים ביותר בדו"ח הרוסי מייחסים לנשיא לך קצ'ינסקי אחריות חלקית להתרסקות המטוס שבה נהרג יחד עם עשרות בכירים בממשלו.

בדו"ח נכתב כי טייסי המטוס חששו שההחלטה שלא להנחית את המטוס בשל תנאי מזג האוויר תכעיס את קצ'ינסקי, וכי ההחלטה לנחות היתה הגורם הישיר להתרסקות, שבה נהרגו 96 בני אדם.

זמן קצר לפני חג המולד העבירה פולין מסמך שאורכו 150 עמודים של הערות על סודיות חקירתם של אנשי מגדל הפיקוח בסמולנסק, על דחיקת מומחים פולנים במהלך החקירה, על הסתרת חלק מהרישום שבתיבות השחורות ועל השירות המטאורולוגי, שלא עדכן את הטייסים בתנאי מזג האוויר באזור מסלולי הנחיתה. בוורשה טוענים כי הרוסים לא התייחסו כלל למסמך שהוגש להם.

ירוסלב קצ'ינסקי, אחיו התאום של הנשיא המנוח, כינה את מסקנות החקירה "בדיחה רוסית על חשבון פולין". עורך הדין המייצג חלק ממשפחות ההרוגים אמר כי מדובר בשערורייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ