יורם גביזון
יורם גביזון

>> "אילקס אינה חברה פיננסית. איננו רוכשים את מדטכניקה כדי לעשות סיבוב ולצאת אחרי 3 שנים", אמר אתמול משה בן שאול, לאחר שאילקס השלימה את המהלך שימצב אותה כמובילות שוק בתחום הדיאגנוסטיקה בישראל.

אילקס שבשליטת בן שאול תרכוש מעילדב השקעות 40% ממניותיה של חברת מדטכניקה תמורת 190 מיליון שקל במחיר שמשקף מחיר של 33.15 שקל למניה, 22% מעל מחיר הבורסה. ישראל טאובר, מנכ"ל מדטכניקה, ורם טאובר מחזיקים באופציה להצטרף לעסקה ולמכור לאילקס את מניותיהם (14%) במחיר העסקה תמורת 67 מיליון שקל.

רו"ח דני וקנין, מנכ"ל חברת מנופים, שיזם ותיווך בעסקה וליווה אותה מטעם אילקס מדיקל, יזכה משני הצדדים לדמי תיווך בשיעור של 3% מהעסקה - כלומר 5.7 מיליון שקל. רו"ח וקנין היה ממונה על אבי קליינר, מנכ"ל עילדב השקעות, במשרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן, והוא מקורב למשה בן שאול, בעל השליטה באילקס, בעקבות ההיכרות בין השניים כאשר וקנין ניהל את התיק של אילקס בקסלמן. קליינר יצר את הקשר עם וקנין כאשר ראה כתבה בעיתון, שבה סיפר בן שאול כי לאילקס 200 מיליון שקל פנויים להשקעות.

"רכישת מדטכניקה היא עסקה שאילקס ניסתה לבצע כמה וכמה שנים בשל הסינרגיות המצוינת בין שתי החברות. הסינרגיות ייצרה את החברה הגדולה בישראל בתחום הציוד הרפואי. זו עסקה אסטרטגית בעלת חשיבות ראשונה במעלה בעבור אילקס", אמר בן שאול. הוא ציין שקצב המכירות של החברה הממוזגת הוא 500 מיליון שקל בשנה והרווח התפעולי השנתי שלה יהיה 100 מיליון שקל.

לדברי בן שאול, "מדטכניקה ממוקדת בשיווק והפצה של ציוד הדמיה ומכשור רפואי. אילקס ממוקדת בערכות אבחון של יצרנים בינלאומיים, ואין לה כל פעילות בתחום ההדמיה והציוד הרפואי.

"השילוב בין שני התחומים מצליח, וגם בעולם חברות הדמיה רכשו חברות דיאגנוסטיקה. כך, למשל, רכשה סימנס את חברת Bayer Diagniostics ואת חברת DPC ב-5.7 מיליארד יורו ב-2007. השילוב בין פעילות מעבדתית שמתבצעת מחוץ לגוף עם פעילות מעבדתית על הגוף הוא מנצח".

בן שאול מקבל לידיו חברה שייצרה לקרן פימי תשואה של 400%, בתום השקעה של 4 שנים, ולעילדב תשואה של 225% בשלוש שנים. ואולם הוא לא מוטרד מהשאלה כיצד ייצר ערך על רכישת חברה במכפיל רווח היסטורי של 11 ובמכפיל רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 8.2 שאיבדה שני זיכיונות בשנה האחרונה: שיווק מוצרי 3M החל ב-2011, ושיווק המוצרים של חטיבת הדיאגנוסטיקה של חברת אולימפוס מאפריל 2010.לדברי בן שאול, רכישת מדטכניקה תאפשר לאילקס להציע מגוון מוצרים גדול ולהגדיל את מכירותיה.

בן שאול ציין שהחברה היא מוביל השוק בדיגנוסטיקה בישראל ובאמצעות החברה הבת היא אחת מחמש החברות הגדולות בדרום אפריקה. לדבריו, החברה היא הספקית הגדולה ביותר של בנק הדם בדרום אפריקה, שנחשב כאחד מחמשת הגדולים בעולם, והיא הספקית המובילה של ציוד בדיקות למונשמים עם 75% מהשוק.

אילקס, שהונה העצמי מסתכם ב-113 מיליון שקל ובקופתה מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 55 מיליון שקל, אינה מתכוונת לגייס איגרות חוב כדי לממן את הרכישה של מדטכניקה ב-190 מיליון שקל במזומן. בן שאול מציין שהחברה מייצרת תזרימי מזומנים חזקים (50 מיליון שקל ב-2009 ו-20 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2010), ואמר שבבוקר שלמחרת העסקה התקשרו ארבעה בנקים וביקשו לממנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ