איל גבאי

>> 555 עמודים המכילים 350 יעדים ו-1,400 מדדי תפוקה ותוצאה לבחינה במהלך השנה ובסופה - אלה הנתונים הכמותיים הנראים מיד לעין בספר תוכניות העבודה של משרדי הממשלה.

הספר מחליף מסורת ארוכה של הצגת תוכניות במצגות, שהיו אמנם אבן דרך בהתפתחות התכנון הממשלתי, אך היתה זאת דרך מחייבת ומקיפה פחות. הספר הוא תוצר עבודתם של רוב משרדי הממשלה, והוא מתאר מה המשרדים מתכננים לעשות בשנה הקרובה, ולמעשה, מהו התוצר למדינה תמורת המשאבים שקיבלו זה עתה המשרדים בחוק התקציב; מהו הערך לאזרח בשנה הבאה; ומה, בחלק מהמקרים, בשנים שלאחר מכן.

מאחורי הספר עומדת עבודה שנעשתה בדרגים הבכירים של הממשלה - הנהלות המשרדים, מנכ"לי המשרדים והשרים, שבאמצעותה נסללה הדרך לגיבוש התוכנית לשנה זו. במוקד התהליך עמדו בכמחצית ממשרדי הממשלה אגפי תכנון או אסטרטגיה. תשעה משרדים נוספים נעזרו בחברות ייעוץ, כאשר העבודה כולה נשענה על מדריך התכנון הממשלתי. המהלך שהחל בהצגת חלקי תוכניות באמצעות מצגת, העמיק והבשיל לכדי ספר מקיף, רחב ומחייב יותר. ניכרים בו סימני הניסיון שנצבר בתכנון ובמתודולוגיית עבודה, כמצופה מממשלה.

מדובר בשדרוג עבודת הממשלה. תוכניות העבודה מופנות קודם כל פנימה. הן כלי לשיפור יכולות הניהול, והן מאפשרות לכל אגף להפנים את היעדים בתחומו ואת המשימות המוטלות עליו. זהו תכנון המעודד אחריות רבה יותר ומחויבות גבוהה יותר. מדובר גם בעליית מדרגה בשקיפות של הממשלה לציבור. אמנם אנו לא הראשונים בעולם, אך לא רבות ממדינות OECD עושות מהלך בהיקף הזה.

החלטנו לצאת לדרך כדי לעודד סוף מעשה במחשבה תחילה. סברנו שבמשימות היומיום נכון שיהיו חצים שיזכירו לנו את היעדים ארוכי הטווח שקבענו לעצמנו. יצאנו לדרך משום שחשבנו שבשלו התנאים לבחינה עצמית. אם נדע מה השגנו - נדע גם מה לא. אם נדע, נוכל לנתח טוב יותר היכן אנו נתקלים בקשיים. נדע לשפר את הממשקים בין המשרדים וליצור מסגרת טובה יותר של העשייה הממשלתית.

חשוב שעבודת הממשלה תתבסס על נתונים ולא רק על תחושות. המתכונת שנבנתה תאפשר גם את המדידה הזו, ובעקבותיה נדע כולנו - הציבור, המחוקקים ומשרדי הביצוע - מה צריך להשתנות ביחסים שבין כל הגורמים ובדרכי העבודה של הממשלה. אנחנו יוצאים לדרך מתוך תקוה שאחרי כל הלקחים שנצברו, מהלך זה יבטיח גידול ביכולת הביצוע ושיפור בדרך הניהול שלנו.

הכותב הוא מנכ"ל משרד ראש הממשלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ