הבורר הראשון נפטר, השני נפסל - ובית המשפט מינה בורר שלישי

נורית רוט, פרשנות
נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית רוט, פרשנות
נורית רוט

>> העובדה שצדדים לסכסוך משפטי נקבו בהסכם בוררות ביניהם בשמו של בורר וכן בשמו של בורר חלופי, לא תמנע מבית המשפט למנות בורר אחר על פי שיקול דעתו, במקרה שנבצר משני הבוררים שנקבעו למלא את תפקידם - כך עולה מפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט העליון.

הסוגיה עלתה אגב סכסוך משפטי בין יורשי המנוח משה עזר לבין אדם בשם יצחק דואק וחברה שבבעלותו. בין הצדדים נחתם הסכם שיתוף פעולה עסקי להקמת בית אריזה וקירור על מגרש בבעלות היורשים. ב-2000 פרץ סכסוך בין הצדדים. בהסכם שבין הצדדים נקבע כי מחלוקות יוכרעו בפני הבורר עו"ד יונתן בך וכי אם ייבצר ממנו לשמש בתפקידו, תעבור הבוררות לשותפו, עו"ד אהוד ארד. בעת העברת המחלוקת לבוררות, בך כבר לא היה בין החיים, והבוררות עברה להתנהל אצל ארד. במהלך הבוררות הסכימו הצדדים לקיים הליך גישור בפני ארד. משהליך הגישור לא צלח, ביקש דואק להמשיך את הבוררות בפני ארד, אלא שהיורשים התנגדו לכך. בהמשך לכך ביקש דואק למנות בורר חלופי תחת ארד, אך היורשים טענו כי כוונת הצדדים בהסכם היתה כי לא ניתן יהיה למנות בורר אחר תחת אלה ששמותיהם ננקבו בסעיף.

העניין נדון בפני השופט שאול שוחט שקבע לפני שנה כי "משציינו הצדדים להסכם את זהותו של הבורר החליפי הרי שנתנו דעתם לאפשרות כי ייבצר מהבורר האפשרות למלא תפקידו ולפיכך חזקה עליהם, אם לא קבעו כי הבורר החליפי ייבחר מבין קבוצה מוגדרת של אנשים ו/או מינו בורר חליפי לבורר החליפי, שלא רצו בהמשך בוררות במידה שהבורר החליפי ייחדל מלשמש כבורר".

על פסק הדין עירער דואק לבית המשפט העליון. בהמלצת השופטים אשר גרוניס, יורם דנציגר ועוזי פוגלמן, הוסכם כי פסק דינו של שוחט יבוטל וכי במקומו של ארד ימונה כבורר נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס אורי גורן. עוד נקבע כי אם גורן לא יקבל את התפקיד, ימונה כבורר השופט בדימוס ישי לויט. יצחק דואק יוצג על ידי עורכי הדין אילן שרקון ויואב קוק.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ