אלוביץ' הרוויח מבזק 3 מיליארד ש'; הפועלים גרף יותר מ-100 מיליון ש'

בלעדי בנק הפועלים, שמימן לאלוביץ' את רכישת בזק, מימש אופציות פאנטום לבזק בכ-120 מיליון שקל. הבנק קיבל גם עמלה של עשרות מיליוני שקלים בגין ארגון המימון

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> נראה שהקשר בין שאול אלוביץ' למשפחת אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, ממשיך להניב ערך לשני הצדדים. עד 2005 החזיק אלוביץ' במשותף עם משפחת אריסון את יורוקום-נוקיה, יבואנית נוקיה ומקור הונו העיקרי. לפני יותר משנה עשה אלוביץ' את אחת העסקות המוצלחות שבוצעו בשוק ההון הישראלי. אלוביץ' רכש את השליטה בבזק (30.4%) מידי קבוצת אייפקס-סבן-ארקין תמורת כ-6.5 מיליארד שקל.

מאז הרכישה נסק שווי אחזקותיו של אלוביץ' בבזק, באמצעות בי-קום, לכ-8.6 מיליארד שקל. נוסף על כך, משך אלוביץ' מבזק דיווידנדים בסכום של כ-1.1 מיליארד שקל. לפיכך, הרווח על הנייר שרשם על השקעתו בבזק נאמד ביותר מ-3.2 מיליארד שקל.

הקוסורציות יממש אופציות פאנטום

אלא שאלוביץ' אינו המרוויח היחיד מעסקת בזק. ל-TheMarker נודע כי קונסורציום הבנקים בראשות הפועלים - שכלל את לאומי ושאר הבנקים הגדולים והעניק את האשראי בסך 4.6 מיליארד שקל לרכישה - מימש לאחרונה אופציות פאנטום בהיקף של כ-2% במחיר בסיס של 8.62 שקלים למניה. אופציות פאנטום אינן מקנות זכויות למניות החברה, אלא מאפשרות ליהנות מתגמול כספי בגין ההפרש בין מחיר המימוש למחיר מניית החברה ביום המימוש.

האופציות הוענקו על ידי בי-קום כחלק מעסקת האשראי, שאירגנה החטיבה העסקית של בנק הפועלים בראשות שמעון גל, ובתמורה כוללת של כ-100-125 מיליון שקל; חלקו של בנק הפועלים מתוך סכום זה נאמד ב-80 מיליון שקל. בין הצדדים סוכם כי הסכום המקסימלי שבי-קום תשלם לבנקים המלווים יגיע לכ-125 מיליון שקל. בעקבות הזינוק במניית בזק שווי ההטבה הגיע למקסימום, ולפיכך החליטו הפועלים והבנקים האחרים לממש את האופציה.

כמו כן גזר הפועלים, בניהולו של ציון קינן, רווח של עשרות מיליוני שקלים עמלה בגין ארגון הסכם הלוואה בסינדיקציה - עסקות שבהן הבנק פונה לכמה בנקים וגופים מוסדיים ומארגן עמם הלוואות אשראי גדולות. לפיכך, בתוך שנה מהענקת האשראי הרוויח הפועלים יותר מ-100 מיליון שקל מעסקיו עם אלוביץ'.

לצורך רכישת השליטה בבזק ונטילת האשראי הקימה בי-קום שתי חברות ייעודיות (SPC), וההבדל ביניהן הוא מדרג הקדימות בהחזר החובות. פרט למימון הבנקאי, נטל אלוביץ' גם אשראי של 500 מיליון שקל מחברת הביטוח והפיננסים מגדל. להבטחת פירעון ההלוואות שיעבד אלוביץ' את המניות של בזק ואת הזכויות לקבלת הדיווידנדים ממנה. הדיווידנדים שמשך מבזק איפשרו לאלוביץ' להפחית את החוב של בי-קום לכ-3.5 מיליארד שקל.

בזק נערכת להפחתת הון וחלוקת דיווידנד חריג של 3 מיליארד שקל. כמו כן החלה החברה בחיפוש אחר יועצים משפטיים שילוו את הכנת תשקיף המדף להנפקת אג"ח ומכשירים פיננסיים נוספים. לפי הערכות, בזק תנפיק אג"ח בהיקף של יותר ממיליארד שקל. האג"ח שלה נחשבות מצרך מבוקש בקרב המוסדיים.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ