המינהל פסל הצעות גבוהות כדי למנוע השתלטות על קרקעות

קבלנים הגישו הצעות גבוהות במאות אחוזים ממחירי הזכייה במכרזים בנצרת - אך המינהל פסל אותן כדי למנוע ריכוז של קרקעות בידי מספר קטן של קבלנים

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> מכרזי מינהל מקרקעי ישראל מלמדים על עלייה של עד 40% של מחירי הקרקע בנצרת לדיור בתוך שבע שנים. במכרזים שהוציא לאחרונה משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל זכו 11 חברות בזכות לבנות כ-400 דירות בשכונת הגליל שבנצרת. המכרזים נסגרו לפי מחירים של כ-53 אלף שקל לקרקע בממוצע ליחידת דיור בממוצע, לעומת כ-30 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור במכרזים דומים שיצאו ב-2002 בשכונת שנלר בנצרת.

על אף הביקושים, נפסלו הצעות רבות. מתוך קרקעות לכ-700 דירות אושרו הצעות ל-400 דירות בלבד. במשרד הבינוי והשיכון מסבירים כי ההצעות היו לא תקינות, משום שהמתמודדים הגישו הצעות נמוכות מהערכת השמאי, או שלא הפקידו ערבות. הזוכים במכרזים היו בעיקר חברות נדל"ן מהמגזר הערבי, שיבנו עד 50 דירות כל אחת. חברת שתית, שבעליה הוא שלום שטרית, זכתה בשני מכרזים לבנייה של כ-100 דירות סך הכל.

עוד התנהלות חריגה במכרזים היתה פסילת הצעות שהיו גבוהות בשיעורים ניכרים מההצעות הזוכות. כך למשל, במכרז לבניית 16 יחידות דיור שבו זכתה הצעה של 800 אלף שקל, הוגשו ארבע הצעה של 840 אלף עד 2.28 מיליון שקל; במכרז אחר שהוגש לבנייה של 42 דירות, בעוד שההצעה הזוכה היתה 556 אלף שקל בלבד, הוגשו ארבע הצעות של 840 אלף עד 1.35 מיליון שקל. ואולם האחרונה נפסלה משום שהקבלן זכה במכרז אחר בשכונה, והמינהל רצה למנוע מקבלנים השתלטות על חלקים גדולים מהקרקעות.

ההצעות הגבוהות שהוגשו למכרזים מלמדות על הפוטנציאל של המקום, שיכול היה להקפיץ את מחירי הקרקע לדירה ליותר מ-100 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור. המינהל ומשרד הבינוי והשיכון צפויים להוציא במהלך השנה שוב למכרז את יתרת יחידות הדיור.

שכונת הגליל ממוקמת דרומית לכביש 73, בסמוך לאזור התעשייה ציפורי, בשלוחה הצפונית של נצרת. לדברי שטרית, דירת ארבעה חדרים בשטח של 100-120 מ"ר תימכר תמורת 700-750 אלף שקל, בהתאמה. דירות גן יימכרו יימחרו תמורת 850 אלף שקל. מדובר בעליית מחירים לעיר נצרת. לדברי שמאי המקרקעין ומתכנן הערים ענאן סלאמה, בשכונת שנלר שבמערב נצרת המשקיפה ליער כפר החורש, נמכרו דירות בשטח של כ-100 מ"ר במחיר ממוצע של כ-670 אלף שקל, ודירות גן ב-750 אלף שקל. "המחירים בנצרת עלו בשנים האחרונות, כשדירות בשכונת שנלר, הפרויקט המשמעותי ביותר של נצרת, נמכרו ב-2005 נמכרו תמורת 520 אלף שקל בממוצע - עלייה של יותר מ-25%".

"לפי הנחיות שהמופיעות בחוברת המכרז, הכולל 20 מגרשים, יזם יוכל לזכות במגרש אחד בלבד - אלא אם למגרש נוסף אליו הגיש הצעה לא הוגשו הצעות נוספות ובתנאי שנתן מראש ערבות בנקאית. מבדיקה שערך המינהל בעקבות פניית TheMarker, נמצא כי היו שלושה יזמים שזכו ביותר ממגרש אחד - יתר הפניות המכרזים לא היו תקינים לפי הבדיקה שנעשתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ