מה יעשו ענתבי ופרץ עם 210 מיליארד שקל

BenchMarker

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

>> השבוע מונו שני "לשעברים" ממשרד האוצר (המגזר הציבורי) לתפקידים בכירים בשוק ההון (המגזר הפרטי). ידין ענתבי, שהיה המפקח על שוק ההון, מונה למנכ"ל דש, ואריק פרץ, שהיה סגנו באוצר, מונה לסמנכ"ל פסגות. אפשר לדבר לא מעט על מה שמרמזים המינויים האלו בנוגע לכיוון שוק ההון. למשל, שבעלי הבית רוצים יותר הקפדה על רגולציה, כללי ממשל תאגידי וניהול סיכונים, ופחות חשובים להם נושאים שיווקיים או ניהול השקעות מקצועי. אפשר להבין שהעניין העתידי של בתי ההשקעות יהיה בחברות הביטוח ובחיסכון ארוך טווח.

ואולם מה שחשוב יותר זאת האחריות הכבדה שהונחה על כתפיהם של שני האנשים הראויים האלו בנוגע לניהול כספו של הציבור. ענתבי ופרץ מונו להוביל את שני בתי ההשקעות העצמאיים הגדולים והחשובים ביותר בשוק ההון, כך שאחרי שהיתה להם אחריות רגולטורית לטריליון שקל של הציבור, הם יהיו מעכשיו אחראים ישירים על 210 מיליארד שקל.

כדאי שהם יפנימו - זה שהם כבר לא עובדים במגזר הציבורי וזה שהשכר שלהם יקפוץ מעכשיו פי כמה, אינו אומר שהם לא עובדים יותר בשביל הציבור. ניהול כספי הציבור היא עבודה קדושה ואחריות אדירה.

אלי ברקת, בעל הבית של ענתבי, מינה עצמו השבוע ליו"ר החברה (דש איפקס), והודיע שהוא מתכוון להפריד את ניהול הכספים ממחלקות החיתום והנוסטרו. בינתיים איננו יודעים כיצד זה יקרה, אבל יש לקוות שזאת לא סתם אמירה באוויר, שכן ניגודי העניינים בשוק ההון הם אחת הבעיות החמורות בשוק, ובדש איפקס מדובר בעניין לא פתור.

ואולם אין זה מספיק. בקרוב יגלו ענתבי ופרץ עד כמה מחפשים במגזר העסקי את הכסף שלנו, ועד כמה אנשי עסקים גדולים וחזקים צריכים אותם. הם יוזמנו לארוחות צהריים ויקבלו טלפונים - בהתחלה אוהדים ואחר כך קצת פחות. הם יצטרכו להתמודד מול לחצים שידרשו מהם לדאוג להעברת שכר מוגזם של מנהלים ועסקות בעלי עניין שפוגעות בציבור. לא בטוח שבעלי הבית שלהם ייתנו להם גב מספיק רחב, ייתכן אפילו שהם ייאלצו להתמודד עם השמצות ואיומים.

ואולם הם צריכים להקשיב רק למנהלי ההשקעות ולאנליסטים שלהם, ולקול הפנימי, ולזכור שהם מנהלים את כספו של האיש הקטן מחדרה. למי מהשניים שישים רק את האינטרס הזה מול עיניו, מובטח שבסוף גם בעלי הבית שלהם יהיו מרוצים. וגם אם לא, הם תמיד יוכלו להסתכל בעיניו של הנהג ברמזור, ולמלמל, "היום עשיתי משהו בשבילך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ