לאומי פרטנרס ומגדל במגעים להשקעה של כ-200 מיליון שקל בדן

בלעדי שווייה של חברת התחבורה מסתכם בכמיליארד שקל. לפי הערכות, לאומי ומגדל יקבלו תמורת ההשקעה כ-10%, כל אחת. דן מתכננת להנפיק את הנדל"ן שברשותה בשווי של 600 מ' ש'

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> חברת התחבורה הציבורית דן עתידה להכניס בקרוב שותפים בעלי גב פיננסי חזק. ל-TheMarker נודע כי לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, וחברת הביטוח והפיננסים מגדל, מנהלות (כל אחת בנפרד) מגעים בנוגע להשקעה מצטברת של מאות מיליוני שקלים בדן. ההשקעה תהיה בחלקה ישירה ובחלקה עקיפה.

דן מוחזקת כיום בידי חברי הקואופרטיב לשעבר (90%). קבוצת משקיעים בהובלת עמיקם בן צבי (לשעבר מנכ"ל המשביר לצרכן ויו"ר מכון התקנים) הכוללת את הבעלים של יבואנית משאיות מאן, משפחת רוטנברג, רכשה לפני כמה שנים 10% מדן לפי שווי של כ-1.05 מיליארד שקל.

אם המגעים יבשילו לכדי עסקה מחייבת, לאומי פרטנרס, בניהולו של ירון בלוך, תחזיק כ-10% מדן תמורת השקעה של כ-100 מיליון שקל; מגדל צפויה להשקיע בדן סכום דומה ואולי אף יותר בתמורה לכ-10%. עדיין לא ברור אם לאומי פרטנרס תשקיע בדן באופן ישיר, או שתבצע את ההשקעה עם בן צבי באמצעות חברה פרטית שבשליטתו. אם העסקה תושלם, אחזקתו של קואופרטיב הנהגים בדן תרד לכ-55%, ובן צבי יחזיק ב-25%.

אסטרטגיית השקעות ריאליות

לפי הערכות, דן נחשבת חברה רווחית המחלקת דיווידנדים ומתאימה לפרופיל ההשקעות של לאומי פרטנרס ומגדל, כשעדיין לא מוצה מלוא הפוטנציאל הטמון בנדל"ן שברשותה. מבחינת בנק לאומי, ההשקעה בדן, בדומה להשקעות האחרונות בחברות כמו פרטנר, אלקטרה מוצרי צריכה, כביש 6, השקעה צפויה בתנובה ועוד, מהווה המשך של אסטרטגיית ההשקעות הריאליות הנאמדות כיום ביותר מ-7 מיליארד שקל. גם מגדל, שהשקעותיה הריאליות מנוהלות על ידי לימור דנש, מחפשת בימים אלה השקעות בחברות כמו דן.

ההשקעה של לאומי פרטנרס ומגדל בדן מגיעה זמן קצר לאחר שקרדן ישראל ודן סיימו את השותפות השווה והלא-מוצלחת ביניהן. בשבוע שעבר פורקה סופית השותפות בין קרדן לבין דן, לאחר מתחים ומחלוקות רבות. האחזקה העיקרית של קרדן ודן, דרך חברת אמד הפרטית, היתה בחברת דן רכב. דן רכב נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי שוק של 530 מיליון שקל. החברה היא הזכיינית של אוויס בישראל. במסגרת פירוק השותפות לקחה קרדן, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, את יתרת האחזקה של דן בדן רכב.

בעקבות המהלך קרדן מחזיקה בדן רכב 68%. דן לקחה את עסקי הנדל"ן שהיו באמד, כך שכיום היא מחזיקה בשתי חברות בתחום, אמד ונהור, המחזיקות בתיק נכסים הנאמד בכמה מיליארדי שקלים. המהלך הותיר את חברת התחבורה ללא אחזקות ציבוריות, אך נראה כי היא סוללת את דרכה בחזרה לבורסה.

לאחר שקיבלה את אישור הדירקטוריון מתכננת דן הנפקה ראשונית (IPO) של נכסי אמד בבורסה בתל אביב. דן תנסה להנפיק את אמד לפי שווי מוערך של 600-800 מיליון שקל, כדי לגייס הון נוסף הנדרש לפיתוח הנכסים. ההיקף והשווי הסופי של ההנפקה עדיין לא נקבעו. אופיר קרני, סמנכ"ל הכספים של דן, צפוי להוביל את ההנפקה כבר בחודשים הקרובים. הנכסים העיקריים של אמד הם המגרש במתחם הרכבת ברחוב ארלוזורוב בתל אביב, שעליו אמור להיבנות מגדל מגורים של כ-30 קומות בהשקעה של כמיליארד שקל; חניון דן בארלוזרוב; שותפות עם דן בפרויקט נדל"ן בשיכון דן; חניון אוויס במתחם הבורסה ברמת גן; מגרשים בבת ים ובחולון; וכן נכסים מניבים במתחם הבורסה ובבני ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ