מכרז חדש על הפעלת תחנת המוניות בנתב"ג יוצא לדרך

המכרז שיכול לשנות את שוק המוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בלעדי המכרז הגדול ביותר בשוק המוניות יוצא לדרך. רשות שדות התעופה (רש"ת) תפרסם בקרוב המכרז להפעלת תחנת המוניות בנתב"ג. זכייה בו יכולה לרומם תחנות, או להפיל אותן.

הזוכה במכרז יזכה לבלעדיות על תנועה של 1.2 מוניות בשנה. 40% מהנוסעים המגיעים לישראל נוסעים במונית מנתב"ג, ורובם לנסיעות ארוכות יחסית. באוגוסט יצאו מנתב"ג יותר מ-4,000 מוניות ביממה, וביום עמוס מדובר ביותר מ-5,000 מוניות ביממה.

בין תנאי המכרז יהיו מערכת לניהול תור בעזרת GPS, מערכת לתשלום שכר הנסיעה בכרטיס אשראי או במטבע זר ודרישה לתקן 9001 ISO. תוצאות המכרז יתפרסמו באפריל.

התחנה הגדולה בישראל כיום היא מוניות הדר-לוד, הפועלת כבר 34 שנים מנתב"ג, ומפעילה כ-500 מוניות בסך הכל. למוניות קסטל יש כ-450 מוניות, והיא המתמודדת העיקרית מולה על ההסעות מנתב"ג. גם אגד תעבורה, שבבעלות אגד וחברת תעבורה של האחים לבנת צפויה להתמודד במכרז, והאפשרות לכך מעוררת תרעומת בקרב נהגי המוניות שאומרים כי "אגד מקבלת סבסוד מהמדינה, ולא ייתכן שהיא יתמודדו מול תחנות פרטיות לגמרי".

שוק המוניות בישראל לא נשלט על ידי חברות פרטיות, אלא על ידי קואופרטיבים, נוסף להדר-לוד ולקסטל, בולטות בגודלן גם מוניות ניו יורק (300 מוניות), פלטין (250 מוניות), ועזריאלי (200 מוניות). בכל תחנה כזו יש כ-100 בעלי מניות, הנהנים מחלוקת הרווחים, וכן נהגים שכירים המשלמים בין 1,000 ל-1,500 שקל בחודש עבור דמי סדרנות. לפי הערכות בענף, מרבית התחנות אינן רווחיות, ובעלי המניות נהנים בעיקר מפטור מדמי הסדרנות. נהגים רבים נוטים לעבור בין תחנה לתחנה, ולכן גם אם התחנה הפועלת מנתב"ג תתחלף, ייתכן שנהגים רבים שעובדים בה יעברו לתחנה שתזכה במכרז וימשיכו לעבוד בשדה התעופה.

לפי טענות ארגוני המוניות, שוק המוניות נהפך לצפוף וקשה יותר בשנים האחרונות. בעבר, היתה בישראל מונית אחת לכל 1,000 תושבים, אך כיום מדובר במונית לכ-350 תושבים.

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "בימים אלה בוחנת רשות שדות התעופה את תנאי המכרז להפעלת מוניות להסעה מיוחדת מנתב"ג לקראת תום החוזה של חברת הדר-לוד שזכתה בעבר במכרז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ