איצטדיון המכתש של הפועל רמת גן עומד לפני הריסה. לאוהדי הקבוצה נותר רק לקוות לנס

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

אוהדי הפועל רמת גן יעדיפו כנראה לשכוח את העונה הזאת. הקבוצה ממוקמת במקום האחרון בליגת העל בכדורגל וככל שחולף הזמן נראה שהיא שוקעת עמוק יותר בבוץ שתחתיתו הליגה הלאומית. והצרות לא נגמרות על הדשא. אם לא תתחולל תפנית דרמטית - שסיכוייה קלושים ואולי אפסיים - אוהדי הקבוצה ייאלצו להיפרד השנה סופית מביתה של הקבוצה זה עשרות שנים, איצטדיון המכתש בגבעתיים.

האוהדים, כך נראה, כבר התחילו להתרגל לרעיון שהחלום לשוב ולשחק באיצטדיון, הידוע בשיפוע שבו הוא בנוי, ייגנז בקרוב. בשבוע שעבר ננעץ עוד מסמר בארון הקבורה של המכתש: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בגבעתיים אישרה לבעלת הקרקע, חברת "יורוקום נדל"ן", לבצע חפירות לחיפוש עתיקות בשטח האיצטדיון. החפירות הן הליך שגרתי לפני הגשת בקשה להריסת האיצטדיון ולפני תחילת עבודות בנייה.

תחילת הסוף היתה לפני יותר מעשור. יורוקום נדל"ן רכשה אז מידי ההסתדרות את הקרקע שעליה ניצב האיצטדיון, בשכונת בורוכוב בגבעתיים. ועדות התכנון והבנייה השונות אישרו במרוצת השנים את התוכנית להרוס את המבנה ולהקים תחתיו שני מגדלי מגורים עם כ-165 יחידות דיור.

ראשי הפועל רמת גן טענו אז שהעסקה למכירת הקרקע נעשתה באופן לא חוקי ופנו לערכאות משפטיות. לפני כשנה קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב המלצה של השופט בדימוס בועז אוקון, שהיה בורר בין היזם לבין הקבוצה. בית המשפט קבע כי יורוקום נדל"ן תפצה את הפועל רמת גן ב-3.2 מיליוני שקלים, והורה לקבוצה לפנות את האיצטדיון עד יוני 2010.

זמן קצר לפני מועד הפינוי ריתכו עובדים מטעם היזם את שערי הכניסה לאיצטדיון. בחודשים האחרונים עשו גורמים שונים ניסיונות לשכנע את שאול אלוביץ', בעל השליטה ביורוקום נדל"ן, לדחות את הריסת המכתש, אך ללא הצלחה. אחת ההצעות היתה של ראש העיר גבעתיים, ראובן בן שחר. אבל הוא הציע סכומים זניחים שלא שינו את דעת היזמים, שהרי הקרקע וזכויות הבנייה עליה שוות מאות מיליוני שקלים.

"כולי תקווה שהמכתש יישאר לעמוד על תלו. בשנתיים האחרונות פעלתי כפי שלא פעל אף גורם בנושא", אומר בן שחר. "פניתי ליזם להשאיר את המכתש כמתחם ספורט והתחייבתי לשכור זמן שימוש במקום. לצערי, החברה סירבה לכל הצעותינו. אני מתנגד לבנייה, אך עלי לקיים את החוק".

רוב האוהדים כבר הרימו ידיים. מי שמנסה עדיין להיאבק הוא שלמה מן, שיוזם בימים אלה עוד הפגנת אוהדים נגד עיריית גבעתיים. "נדרוש מראש העיר לעמוד בהתחייבותו למנוע את הרס המכתש. יש לנו עוד כמה חודשי חסד עד שיהרסו את המגרש. אנחנו חיים על זמן שאול, מנסים עד כמה שאפשר לדחות את רוע הגזירה", הוא אומר.

לדבריו, "מבחינת האוהדים, כל שבוע שעובר מביא עוד ייאוש שהמכתש הולך לקראת הריסה. מה שנשאר לנו הוא לצפות לאיזה מהלך דרמטי שבו משפחת ארקין (בעלת הקבוצה) תפנה לאלוביץ' ותנסה להגיע אתו לאיזה הסדר. זו התקווה האחרונה להצלת המכתש".

מן חוזה שחורות לקבוצה אם המכתש ייהרס. "אם לא נחזור למגרש הזה עוד השנה, והפועל רמת גן תרד ליגה, האגודה הזאת בדרך להתחסל. מספר האוהדים מידלדל, אף אחד מהאוהדים לא מסוגל להתחבר לשום מגרש ביתי אחר, בטח לא המגרש של הכח - היריבה העירונית. עקרו את הבית מהלב של האוהדים. חיסול המכתש זה חיסול אטי של הפועל רמת גן ואני לא מאמין שהקבוצה הזאת תמשיך להתקיים לאורך זמן אחרי שהמכתש יילך".

ירון בר לב, אחד מראשי האוהדים, אומר שרק נס יציל את המכתש. המחשבות שלו נתונות בשלב הזה בעיקר למציאת מגרש חלופי. לדבריו, אובדן האיצטדיון הקבוע פוגע אנושות בעיקר במחלקת הנוער, שנאלצת לנדוד ממקום למקום ודועכת לאטה. בר לב מקווה שיימצא פתרון שידחה את הקץ, לפחות עד שתימצא חלופה. "כרגע העיפו אותנו מהבית, שמו אותנו בקראווילה בווינטר ואמרו לנו תשברו את הראש. לנו, האוהדים, כל התהליך הזה מאוד כואב. אנחנו רוצים שמה שהובטח לנו, בית חלופי, יקוים. עד אז שיחזירו אותנו למכתש".

בינתיים, יו"ר הפועל רמת גן, שחקן התיאטרון נתן דטנר, מנסה למצוא מקום חלופי. השבוע נפגש עם נציגי עיריית רמת גן, שהתחייבה למצוא פתרון. דטנר אומר שהוא מאמין שהגיע הזמן להשאיר את המכתש מאחור וללכת הלאה. "די, מספיק - זה נגמר", אמר. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ