ג'קי מצא: "החלום להיות הבוס של הורי במס הכנסה הפך לסיוט"

הפרקליטות ביקשה להטיל על מצא עונש מאסר בפועל. אמו: "הוא ישר ותמים, היו אנשים שהוליכו אותו שולל"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> אתמול נפתח שלב הטיעונים לעונש במשפטו של מנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא ,שהורשע לפי הודאתו בהסדר טיעון בהפרת אמונים. מטעמו של מצא עלו להעיד לטובתו אמו, רואי חשבון והממונה על הנכסות המדינה לשעבר, מאיר קפוטה. מהצד השני, דרשה התובעת, עו"ד מיכל עוזר-רוזן, הטיל בעל מצא "עונש מאסר של ממש".

בתום הטיעונים לעונש, ולפני שנגזר דינו פנה מצא, ששמר על שתיקה עד עתה, לשופט זכריה כספי וסיפר את קורותיו בארבע השנים האחרונות. "היום הזה קשה לי ביותר. עוד יותר קשה לי לראות את אמא שלי, ואת אשתי מבקשות לומר שהן נענשו מספיק, שאני נענשתי מספיק, המשפחה נענשה מספיק". אמר מצא ופרץ בבכי. "ארבע השנים האחרונות היו גיהנום עברי, עבור הילדות שלי, אשתי, והורי. החיים שלי התהפכו. מגיל חמש שהוריי החלו לעבוד במס הכנסה, החלום היה לעבוד במס הכנסה. החלום שעליו דיברתי בטקס הבר מצווה, להיות הבוס של הורי, הפך להיות חלום בלהות. הפך לסכין בתוך הלב".

מצא המשיך בעדותו: "המינוי של הוכתם כאילו לא היה מקצועי. העבירה הזו נמחקה אבל הדברים הוכתמו בציבור. בלילות האחרונים אני משחזר את הצמתים האחרונים בחיי, כל החיים נאבקתי כדי להצליח ועשיתי זאת בשתי ידיים. גדלתי בבית של מס הכנסה. כל החיים אכלתי ושתיתי מסים וזה היה חלום חיי".

מצא ציין כי "לא עשיתי דברים מתוך שחיתות, אולי מתוך תמימות, חוסר ניסיון. יש פה התנהלות פגומה שלקחתי עליה אחריות. לא יכולתי לשאת את האישום שהמינוי שלי הוא בגדר קבלת שוחד. אני לוקח אחריות על מה שהודיתי בו. המלים האלה 'מדינת ישראל נגד ג'קי מצא' צרובות בגופי וזה יישאר שם תמיד".

דבריו של מצא נאמרו אחרי יום ארוך שבו ביקשה התובעת עוזר-רוזן עונש ממושך "מצא היה ראש רשות אכיפה בעלת אינטרסים כלכליים שנוגעת לכל אזרח במדינה הזו. ראש רשות המסים חייב לשמש דוגמה ומופת לכל אחד מאלפי העובדים שתחתיו. המעשים של מצא פגעו פגיעה אנושה בתפישת אמון הציבור ובטוהר השירות הציבורי", אמרה עוזר-רוזן וציינה שמצא הודה בעבירה של סיוע למתן שוחד בעניין של אורנה בכר. לדבריה, "זו עבירת השחיתות במדרג הגבוה ביותר. כשעובד ציבור מסייע לתת שוחד לעובד ציבור שהוא מופקד עליו". התובעת גם מסרה שנלקחו בחשבון סיבות מקלות כמו ההתפטרות המוקדמת של מצא מתפקידו.

אמו של מצא, אסתר לוי, סיפרה כי גידלה את מצא בתנאים כלכליים קשים בעזרת דודתו העיוורת. היא תיארה את היום שבו נעצר בנה "היו לי הרבה ימים שחורים אבל כזה לא היה. לראות את הבן שלי - בחור תמים וישר יושב במעצר. כולם ריננו מאחורי הגב - הנה המושחת שגנב מיליונים. התביישתי ללכת לעבודה". לדבריה "ג'קי ילד ישר ותמים וחבל שאנשים רעים ניצלו את טוב ליבו וסיבכו אותו במצבים כאלה".

עדים נוספים שבאו להעיד מטעמו של מצא היו רו"ח יצחק פורר שאמר "אני בן 76, ראיתי כמה נציבי מס הכנסה בחיים שלי, הוא אחד הטובים שהיו". מאיר קפוטה, לשעבר הממונה על הכנסות המדינה במשרד האוצר, שמכיר את מצא מזה 20 שנים אמר: "עבדתי עם הרבה אנשים לאורך השנים, מצא בולט ביכולותיו וכישוריו. כל השיקולים שלו לכל אורך הדרך היו של אדם ישר, שומר חוק. כל מה שעניין אותו זה טובת המדינה ורשות המסים".

רו"ח ראובן שיף, לשעבר נשיא לשכת רו"ח, העיד כי במשך שלוש שנים מצא עבד במשרדו והקים מחלקת המסים "כשהוא התמנה לראש רשות המסים ראיתי בו תלמיד שעולה על רבו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ