ראש ממשלת לבנון: לא אוותר על הנהגת המדינה

בנאום ששודר בטלוויזיה הלבנונית אמר חרירי כי הוא והמחנה שבראשו "מחויבים כלפי המועמדות שלי כראש ממשלה", ולא ייכנעו לחיזבאללה

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת לבנון סעד א-דין אל-חרירי יוצא למתקפת נגד בעקבות ניסיון חיזבאללה להפיל את ממשלתו. אמש הבהיר אל-חרירי כי אין בכוונתו להישמע לדרישת החיזבאללה ולוותר על הנהגת המדינה. בנאום ששודר בטלוויזיה הלבנונית אמר חרירי כי בכוונתו לעמוד גם בראשות הממשלה החדשה שתקום. "אני והגוש הפוליטי שבראשו אני עומד מחויבים כלפי המועמדות שלי כראש ממשלה", אמר. ממשלתו של חרירי התפרקה לאחר ששרי מחנה "שמונה במארס" בראשות החיזבאללה התפטרו.

חרירי, שנאם על רקע תמונת אביו, התייחס גם לאיומי החיזבאללה להפעיל כוח צבאי. "הדבר החשוב ביותר הוא שהצדדים ייצמדו לחוקה ולא ייגררו לפעול ברחובות", אמר והבהיר כי כל "טיפה של דם שתיזל מאזרח לבנוני חשובה לי יותר מכל תפקיד".

בשיחה עם תומכיו אתמול בביירות, אמר חרירי כי הדרישה היחידה של חיזבאללה במהלך המשא ומתן על הממשלה הבאה היתה להחליף אותו עצמו. לדבריו, ביום שני התחדשו באופן רשמי ההתייעצויות לקראת הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על אחד המועמדים, והוא עומד להיות נציג מחנה 14 במארס, המחנה האנטי סורי בלבנון.

בתוך כך, בכיר במערכת הביטחון בלבנון אישר בשיחה עם סוכנות הידיעות אי-פי כי תוגברה האבטחה באזור ביירות, על רקע הדיווחים על תרגולי החיזבאללה לכיבוש העיר.

אתמול הודיעה סעודיה כי היא זונחת את מאמצי התיווך בין מחנה "שמונה במארס" למחנה "ארבעה עשר במארס" בראשות חרירי סביב חקירת רצח אביו רפיק אל-חרירי. שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל פייסל, הזהיר כי המצב במדינה "מסוכן".

ביום שני הגיש דניאל בלמר, התובע הקנדי מטעם בית הדין הבינלאומי בהאג, את טיוטות כתבי האישום ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר לשופט דניאל פרנסין. בשלב זה טרם נחשף תוכן כתבי האישום. השופט פרנסין צפוי לעיין במסמכים במשך כשישה עד עשרה שבועות כדי להחליט אם יש תשתית ראייתית מספקת כדי לפתוח במשפט.

ככל הנראה, ברצח אל-חרירי האב יואשמו כמה בכירים בחיזבאללה, בהם מוסטפה באדר א-דין, גיסו של ראש הזרוע הצבאית בארגון, עימאד מורנייה (שמת בהתנקשות בעצמו לפני כשלוש שנים בדמשק).

ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, אביו של ראש הממשלה הנוכחי, נהרג בפיצוץ מכונית תופת בביירות ב-14 בפברואר 2005. בפיצוץ נהרגו עוד 22 בני אדם. תחילה חשדו הלבנונים כי מדובר בפעולה סורית, והרצח הוציא לרחובות מאות אלפי מפגינים נגד הנוכחות הסורית במדינה. בחודשים שלאחר הרצח נעצרו כמה אנשי ביטחון בכירים שנחשבו מקורבים לשלטון הסורי.

שלשום דיווח אחד העיתונים הערביים כי חיזבאללה תרגל השתלטות כוחנית על ביירות באמצעות דריסת אנשיו בשטח. בתוך כך, ראש ממשלת קטאר ושר החוץ שלה חאמד בינג'סאם אל-תאני ושר החוץ הטורקי אחמד דבוטולו, הודיעו כי הם מפסיקים את מאמצי התיווך בין סוריה לסעודיה, שניסו גם הן בעצמן להגיע לפשרה בין אל-חרירי וחיזבאללה. שני שרי החוץ של קטאר וטורקיה הודיעו כי הם צריכים להתייעץ עם מנהיגיהם בטרם יחליטו על המשך צעדיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ