עודד יחיאל

>> חברת ליינס מחזיקה ברכב מסוג איסוזו 4x4. הרכב היה צמוד לעובד החברה איגור נודלמן ונשאר בשימושו הפרטי גם לאחר שעות העבודה. באחד הימים, לאחר העבודה, יצא נודלמן עם הרכב לנהיגה בשטח. תוך כדי ביצוע פנייה חדה התהפך הרכב וניזוק כדי אובדן מוחלט.

חברת ליינס פנתה למבטחת הרכב, חברת הביטוח ביטוח ישיר. ליינס בתמימותה חשבה שזה פשוט. היתה תאונה, הרכב ניזוק וחברת הביטוח צריכה לשלם את שווי הרכב. די מהר התברר לליינס שזה לא כל כך פשוט.

לנו בחברה, הודיעה ביטוח ישיר, יש מחלקת חקירות. אנו נשלח אליכם חוקר. ואכן, כעבור חודש הופיע החוקר דודו גבאי. החוקר גבה מנודלמן עדות על נסיבות התאונה. עכשיו ודאי כבר נקבל את הכסף ונוכל לרכוש רכב אחר, סברו נציגי ליינס. אלא שנכונה להם אכזבה. החקירה העלתה, הודיעה ביטוח ישיר, כי נודלמן נהג ברכב ברשלנות רבתי המגעת לכדי פזיזות והסתכנות מרצון. בקיצור, אנחנו לא משלמים, הפטירה ביטוח ישיר ושילחה את נציגי ליינס מעל פניה.

במשפט שנערך בבית משפט השלום ברמלה הציגה ביטוח ישיר את דו"ח החקירה של החוקר גבאי. מפיו של הנהג נודלמן, העיד גבאי, כתבתי כי הוא נסע במטרה לבדוק את הרכב בשטח, כי הוא ביקש "להתפרק" וכי ההתהפכות נגרמה בשל "השתוללות" בנהיגה.

בעדותו בבית המשפט, בפני השופט ד"ר עמי קובו, היה גבאי נחרץ פחות. ייתכן שחלק מהדברים שנמסרו לי, הודה גבאי, "סוגננו" על ידי. בנוסף התברר במשפט כי קיימת הקלטה של החקירה. מהקלטת מתברר, קובע השופט, כי נודלמן לא השתמש כלל במלים "להתפרק" ו"השתוללות". רק החוקר השתמש בהן. משום מה, בדו"ח החקירה הוא ייחס אותן לנודלמן. השופט גם תמה מדוע לא הביאה ביטוח ישיר את דבר קיומה של הקלטת לידיעת בית המשפט.

יש להעדיף כמובן את הקלטת, קובע השופט, ומוצא כי התאונה התרחשה כפי שהעיד נודלמן. נודלמן, מוסיף השופט וקובע, נהג בחוסר מיומנות בשל העדר ניסיונו בנהיגה בשטח, אך אין לומר עליו כי נהג בפזיזות או באי איכפתיות. כאשר מדובר ברכב 4x4, ודאי שעצם הנהיגה בשטח אינה חורגת מהשימוש הרגיל ברכב. זהו שימוש רגיל שנכלל בגדר הסיכונים שחברת הביטוח לקחה על עצמה בעת הפקת פוליסת הביטוח.

פוליסת ביטוח, ממשיך השופט קובו וקובע, נועדה לחול גם במקרה של נהיגה רשלנית. אילולא כן, ספק אם יש ערך ותכלית לביטוח. נהיגה ברשלנות אינה מפקיעה את תחולת הפוליסה. אין בפוליסה שום סייג בדבר נהיגה ברשלנות, שהרי כמעט כל תאונת דרכים היא תוצאה של רשלנות.

לפיכך, קובע השופט, פוליסת הביטוח מכסה את נהיגתו של נודלמן, ועל ביטוח ישיר לשלם את שווי הרכב בניכוי שווי השרידים ובתוספת הוצאות שכירת רכב חלופי, ובסך הכל 93,344 שקל.

הכותב הוא עורך דין

***חברת ליינס נגד ביטוח ישיר >>

סוג הביטוח: ביטוח מקיף לרכב

המבטחת: ביטוח ישיר אי. די. אי

מהות התביעה: תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בגין תאונה שגרמה לאובדן מוחלט של הרכב

טענת חברת הביטוח: על פי דו"ח החקירה של החוקר מטעמנו, הנהג נסע ברכב כדי להתפרק ותוך השתוללות. מדובר לפיכך בנהיגה ברשלנות רבתי, בפזיזות ותוך הסתכנות מרצון

השופט: ד"ר עמי קובו מבית משפט השלום ברמלה

נפסק ביום 16.1.2011: החוקר הודה שחלק מהדברים סוגננו על ידיו. במשפט התברר שקיימת הקלטה של החקירה. מהקלטת התברר שהנהג לא אמר את המלים "להתפרק" ו"השתוללות" אלא החוקר. ביטוח ישי0ר חויבה במלוא שווי הרכב ובתוספת הוצאות שכירת רכב חלופי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ