אסור להעניק לנתניהו מעמד מיוחד נוסף

עסק פוליטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

<<הסעיף החריג שנחתם במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לסיעת העצמאות, המעניק לראש הממשלה מעורבות ישירה במינוי הממונה על ההגבלים - מעלה מחדש את האפשרות שמדובר בניסיון לתעל למשרה כה החשובה מועמד פוליטי, שיקדם את האינטרסים של אילי ההון. החשש העיקרי הוא מפני ניסיון של גורמים בלשכת ראש הממשלה לקדם מינוי פוליטי של מועמד מטעמם. בנוסף, הסעיף עורר חששות כי פרקליטים בכירים במשק המייצגים את אילי ההון התערבו במסמך הקואליציוני במטרה לקדם אינטרסים של אילי הון שעבורם הם עובדים.

תפקיד הממונה על הרשות להגבלים עסקיים הוא בעל השפעה גדולה על המגזר העסקי - מגזר ריכוזי עם שליטה של 10-20 אילי הון בחלקים גדולים ממנו. הרשות היא הרגולטור היחיד שפועל להגברת התחרות במשק, על ידי ניטרול המשך התעצמותם של אילי ההון במטרה לאפשר מרווח פעולה לחברות קטנות ובינוניות לרווחת הצרכנים וצמיחת המשק.

הרבה כוחות פועלים מסביב כדי שהמועמד ה"טוב" עבורם ייבחר למשרה. הפוליטיקאים, הטייקונים, אנשי העסקים, עורכי הדין שלהם והלוביסטים - כל אלה בוחשים כדי להשפיע על המינוי. ולא בכדי: מועמד "מטעם" טוב להם. הפוליטיקאים, שחלקם פוזלים לג'וב אצל הטייקונים ל"יום שאחרי" הכהונה הציבורית, יוכלו לקרוץ להם ולהביא למינויו של ממונה שיהיה נוח להם; הטייקונים מצדם, מעוניינים שיורשה של רונית קן יהיה חלש, וככזה לא יצמצם את כוחם ואת השליטה שלהם במשק הישראלי.

ישנה חשיבות רבה לא רק בכך שהממונה על ההגבלים יהיה עצמאי מקצועי ונטול פניות, אלא גם שדרך מינויו תהיה שקופה, עצמאית ונטולת השפעה פוליטית. ועדת האיתור חייבת לפעול בשקיפות ולתת דו"ח מקיף ומנומק לציבור על המועמדים שתמליץ עליהם לתפקיד. כדי שתעשה את עבודתה נאמנה היא צריכה לברר את הקשרים הפוליטיים והעסקיים של המועמדים, ולמפות את אלה שאינם מתאימים.

אם לא תנהל עבודה יסודית אנו עלולים להגיע למצב שקרה בעת שוועדת מינויים אישרה את מועמדותו של ברי בר-ציון לנציב שירות המדינה, ולאחר גל ביקורת על מועמדותו הוא הסיר אותה. גם המלצת ועדת טירקל לאשר את מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל נתקלה בביקורת, לאחר שזו לא בדקה את כל המידע בפרשת הקרקעות שלו.

דווקא מנתניהו, שהקים את הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק, ניתן לצפות שיבין את חשיבות התפקיד ושימנע מינוי שאינו מקצועי. אם יעשה כן, יהיה בכך איתות גם לגבי נכונותו האמיתית להיאבק באילי ההון במטרה ליצר משק תחרותי יותר בעל צמיחה גבוהה ויציבה. לכן, יש להשאיר את המינויים לאישור שר התמ"ת, כאשר ממילא המלצתו כרוכה באישור הממשלה, כולל ראש הממשלה. אין צורך להעניק לנתניהו מעמד מיוחד נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ