ארגון כוח לעובדים ניצח את ההסתדרות בבית הדין לעבודה

מכה להסתדרות: בית הדין לעבודה דחה עתירתה להכיר בה כארגון היציג של סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

<<בית הדין הארצי לעבודה דחה את עתירתה של ההסתדרות הכללית כי יקבע שהיא ארגון העובדים היציג של סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה. המשמעות היא שארגון כוח לעובדים, שנוסד לפני ארבע שנים, הוא הארגון היציג.

בית הדין בהרכב הנשיא היוצא סטיב אדלר, הנשיאה הנכנסת נילי ארד והשופט יגאל פליטמן, קבע שההסתדרות לא הוכיחה שהיא ארגון העובדים היציג של סגל ההוראה, וכי כוח לעובדים חתם כדין ב-21 בספטמבר על ההסכם הקיבוצי המסדיר את תנאי העסקת הסגל.

מפסק הדין עולה, כי מאז היווסדה באמצע שנות ה-70 ועד לפני שנתיים היתה האוניברסיטה הפתוחה מקום עבודה בלתי מאורגן. ב-2008 החלו חברי סגל ההוראה להתארגן במסגרת כוח לעובדים, והם דרשו שהאוניברסיטה תחתום עם נציגיהם על הסכם קיבוצי.

האוניברסיטה מצאה שכוח לעובדים מייצג יותר משליש מחברי סגל ההוראה, ומאוקטובר 2008 קיימו המוסד וכוח לעובדים מו"מ על הסכם עבודה קיבוצי במשך כשנתיים. המו"מ נקלע לקשיים, וחצי שנה לאחר שהחל פתח סגל ההוראה בשביתה בת 50 ימים, תוך שהוא מקבל גיבוי מכוח לעובדים.

בספטמבר 2010, כשהמו"מ בין האוניברסיטה לבין כוח לעובדים הגיע לשלביו הסופיים, הודיע נציג ההסתדרות, עו"ד שי תקן, לאוניברסיטה הפתוחה שההסתדרות הכללית היא הארגון היציג של סגל ההוראה במוסד. הוא דרש מההנהלה לחזור בה מחתימתה על ההסכמות עם כוח לעובדים. בעקבות סירובה של ההנהלה עתרה ההסתדרות לבית הדין, באמצעות עוה"ד שי תקן, אמיר בשה ומירי מלכי.

מההסתדרות נמסר: "אנו מכבדים את פסק הדין. עם זאת, פסק הדין מאפשר לנו לערער על ההחלטה בספטמבר הקרוב, וזאת נעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ