אל תיתנו לשורטיסטים להכניס אתכם לפאניקה

שחקני השורט האמריקאים ינסו להפחיד את מחזיקי המניות בחברות במגוון דרכים כדי לגרום לירידה במחירן. מי שמשקיע במניה מהסיבות הנכונות לא צריך להיבהל

רן קבין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן קבין

>> הם ינצלו כל נקודת חולשה, כל סדק של אמון וכל ספק שיש לכם כדי להפחיד אתכם ולגרום לכם לברוח בבהלה. אם הם יצליחו בפעולתם, הם ירוויחו הרבה כסף, על חשבונכם. הם נחשבים לשחקנים מתוחכמים ולכן כדאי להבין כיצד הם פועלים. כאלה הם שחקני השורט האמריקאים.

שורט (מכירה בחסר) היא פעולה שמטרתה הפקת רווח מירידות שערים בניירות ערך. שלא כמו בישראל, בארה"ב פוזיציית שורט נחשבת לגיטימית כמעט כמו השקעה רגילה (לונג). לכן כדאי להכיר את השחקנים האלה ואת אופי פעולתם.

שחקני השורט לא בוחרים רק בחברות בקשיים. לעתים הם יפתחו פוזיציות נגד חברות מצוינות שנסחרות להערכתם ביוקר. הם נחשבים משקיעי טווח קצר, אך לעתים הם מחזיקים פוזיציות במשך חודשים.

לאחר שפתחו פוזיציה, הם ינסו לא פעם להפחיד את המשקיעים - באמצעות מאמר או בלוג, הפצת שמועות, מכירה מהירה ואגרסיבית של מניות ועוד מגוון דרכים.

במשבר של 2008 הפחד בשווקים היה כה גדול, שכוחן של שמועות היה יכול להפיל בנקים. שחקני השורט ניצלו את המצב הזה לגריפת רווחים עצומים עד שהממשל אסר על ביצוע שורטים לכמה חודשים.

בעוד המניות הגדולות נהנות מסיקור, וכל שמועה יכולה להיבדק ולהישלל על ידי אנליסטים ובתי השקעות, במניות הקטנות לשמועות ולפחדים יש כוח גדול יותר וההיקף של פוזיציות השורט עשוי להגיע לעתים לעשרות אחוזים משווי החברה. יתרות שורט גדולות על מניה מעידות על ביטחון גדול של השורטיסטים בכך שהמניה צפויה לרדת.

אלא שפוזיציית שורט גדולה יכולה לשחק גם לטובת משקיעי הלונג. השורטיסטים לא יכולים להרשות לעצמם להישאר בפוזיציה לטווח ארוך נגד חברה שצומחת. לכן, ברגע שהם יזהו חדשות חיוביות וקונים חזקים ורציניים במניה, הם יסגרו פוזיציה במהירות.

סגירת פוזיציה מהירה על ידי רכישת מניות נקראת בשפה המקצועית "שורט סקוויז", והיא עשויה להיות מלווה בתנודה חדה ואגרסיבית של המניה כלפי מעלה. זה כמובן מצוין למשקיעי הלונג הרגילים.

משקיעי ערך לא מפחדים

וורן באפט דוגל בהסתכלות על השקעה בשוק ההון כרכישת שותפות בעסק. אם אתם משקיעי ערך, שמכירים היטב את העסקים מאחורי המניות שרכשתם, מאמינים בהנהלה ובעתיד החברה ויודעים פחות או יותר מהו מחיר כלכלי אטרקטיבי עבור המניה, אין צורך להיבהל, להפך. תוכלו לנצל את הפחד ששחקני השורט יזרעו כדי לרכוש מניות נוספות בזול בשיא הפאניקה.

אם רכשתם מניה מבלי להבין את העסק שמאחוריה ומבלי להיות בטוחים בהשקעה שלכם, אין סיכוי שתוכלו לעמוד בלחץ. ירידה חדה במחירה בליווי מחזורי מסחר גבוהים ומאמר שלילי, יערערו מיד את הביטחון שלכם ויגרמו לכם למכור את המניה בזול. כך תהיו הקורבן התורן של שחקני השורט האמריקאים.

שחקני השורט הם בדרך כלל שחקנים מתוחכמים. לעתים הם מזהים בעיה אמיתית בעסקי החברה או עיוותים קשים בתמחור. לכן, כשמשקיעים במניה בעלת יתרות שורט גבוהות, חשוב לבדוק מראש, מה הוביל את שחקני השורט לפוזיציה.

בדיקת תוצאות החברה וכמה מהסקירות האחרונות עליה עשויים להוביל אתכם בקלות לשיקולים של שחקני השורט. אחר כך תוכלו לנתח אם השיקולים מבוססים או שמדובר בשיקולי מסחר לטווח קצר יותר.

-

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות המנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת מנהל השקעות חיצוני לקרן נאמנות. אין לראות באמור משום ייעוץ השקעות או המלצה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ