תושבי כפר אז"ר לא נפגעו מהרכבת הקלה - אך יפוצו בגללה

בלעדי עיריית רמת גן, שנדרשה לפצות בעלי נחלות, מערערת: "לא תיתכן הענקת פיצויים בגלל תוכנית שבוטלה"

שלומית צור
שלומית צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומית צור
שלומית צור

>> האם עיריית רמת גן תיאלץ לפצות תושבים בגין תוכנית פוגעת שבוטלה? העירייה פנתה באחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כדי למנוע תסריט מסוג זה לטענתה. הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת גן עירערה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על החלטת ועדת הערר מנובמבר, לחייב את העירייה ואת חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) בתשלום פיצויים בסכום של 5.5 מיליון שקל לתושבי כפר אז"ר.

הדרישה לפיצויים היא מתוקף סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, והוגשה על ידי שישה בעלי נחלות בכפר אז"ר ב-2001. לטענתם, תוכנית מתאר ארצית להקמת רשת מסילות למערכת הסעת המונים (תמ"א 23א'), גורמת לירידת ערך הנחלות שלהם. הם טענו שהתוכנית שקיבלה תוקף ב-1998, לפיה אמור היה לעבור קו הרכבת בגבול המזרחי של הנחלות, פוגעת בשוויין.

התביעה נדחתה ב-2001 על ידי הוועדה המקומית, ועל החלטה זו הגישו בעלי הנחלות ערר לוועדת הערר. זו החליטה למנות את המהנדס יוסף זרניצקי כשמאי מכריע שיבחן את ירידת ערך הנכסים, והוא קבע בנובמבר 2007 שערך הנחלות ירד בשיעור של 4.7%-9.4%.

העירייה עירערה על החלטת השמאי בטענה שאין מקום לחייבה בתשלום פיצויים כי כלל לא בטוח שהקו יעבור בסמיכות לנחלות התובעים, ולכן קביעת זרניצקי שגויה.

עוד טענה הוועדה המקומית כי גם במקרה של ירידת הערך, אם תהיה, הרי שהיא בתחום הסביר, ולכן אין מקום לחייבה בתשלום פיצויים. ועדת הערר דחתה את טענות הוועדה המקומית, אימצה את קביעות השמאי וחייבה את הוועדה המקומית ונת"ע לשלם פיצויים.

בערעור שהגישה באחרונה הוועדה המקומית לבית המשפט המחוזי, באמצעות עורכי הדין אסף רנצלר ויהושע חורש ממשרד ש. הורוביץ ועו"ד ענת לוי, צוין כי "משמעות החלטת ועדת הערר היא כי בעלי הנחלות יקבלו פיצוי של 5.5 מיליון שקל, חרף העובדה שקו הרכבת הקלה לעולם לא יוקם בסמוך לנחלותיהם".

לטענת הוועדה המקומית, ועדת הערר התעלמה מכך שבאוגוסט אושרה תוכנית מתאר ארצית המבטלת את מעבר קו הרכבת הקלה בגבול הנחלות (תמ"א 23/א4/), ולכן ברור כי לבעלי הנחלות לא נגרם כל נזק כתוצאה מהתוכנית המבוטלת.

בעיריית רמת גן סבורים שלא תיתכן הענקת פיצויים בגין תוכנית פוגעת, כשברור כי לבעלי הנחלות לא נגרם נזק, והתוכנית שכביכול פגעה בערך קניינם בוטלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ