את הכסף הוא רצה במזומן

בונוס שמן

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

>> הימים הראשונים של השנה מוקדשים אצל כמה מהמנהלים במגזר הפרטי לשלושה עניינים מאוד-מאוד חשובים: השכר שלהם, הבונוס שלהם והאופציות שלהם. הסיבה: אנחנו לקראת הדו"חות השנתיים.

דו"חות 2010 יפורסמו בקרוב, והשנה יהיה מעניין במיוחד לראות כיצד בבורסה חזרו במהירות להפציץ עם תנאים מפנקים וחוזים מוגזמים; בעיקר לאחר שהאי-נעימות, הנובעת של המשבר כבר נשכחה, שהפחתות השכר מזמן כבר אינן באופנה, ושהדיון הציבורי בעניין שכר המנהלים נדחק (עם ועדת נאמן) לחדר צדדי במשרד ראש הממשלה. השיאים בבורסה, החגיגות בנדל"ן, הזינוקים של מניות הגז והטירה של גלנט מעניינים יותר.

גם איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל, היה מוטרד בימים האחרונים מהבונוס שלו, ולכן קיבל בסוף השבוע שעבר ראיון שער גדול. מה לגבי הבונוס שלך? נשאל כהן. "ביקשתי מהדירקטוריון לא לדון בו כעת", ענה כהן ובאותה נשימה התלונן על כך שהאופציות שלו אינן שוות הרבה. "בשלוש השנים האחרונות לא קיבלתי בונוס. רק שכר. אני לא רוצה להגיד, 'מגיע לי', אבל הכנסותיי בהחלט נפגעו", הוא מסכם.

אתמול, שלושה ימים לאחר פרסום דברי כהן, התברר שדירקטוריון אפריקה העדיף לא להקשיב למלותיו ("לא לדון בבונוס"), אלא למוזיקה, והעניק לו בונוס של 6.5 מיליון שקל. וזה מפתיע, מכיוון שהבונוס בא קצת יותר משנה לאחר שהחברה, שאותה כהן מנהל, ביקשה לבצע "תספורת" חסרת תקדים על חשבון הפנסיה שלנו.

בראיון העדיף כהן להתמקד בהתקפה על אלה שנאבקו נגדו בזמן הסדר החוב - אולי כדי שאפשר יהיה לשכוח כמה דברים: למשל, את זה שבתחילה הוא דרש שימחלו לאפריקה על חלק גדול מהחוב בלי שבעל הבית יצטרך להזרים אפילו שקל, ובלי לתת לבעלי החוב כמעט דבר; למשל, שההסדר, שהושג היה אחר לגמרי ממה שאפריקה ביקשה בתחילה ומשופר בהרבה - רק בגלל אותם אנשים שנאבקו נגד כהן.

ועכשיו, נדבר קצת על האופציות שהוענקו לכהן, בעת שהגיע לאפריקה, במחיר מימוש של 250 שקל. מה הבעיה? הבעיה היא שהמניה שווה 27 שקל, והאופציות שוות כמעט כלום. אלא שתפקידן של אופציות הוא לדרבן את המנכ"ל ליצור ערך לבעלי המניות. איזה ערך ייצרה הנהלת אפריקה ישראל למשקיעים בה? מינוס של 95%, לעומת שיא של כל הזמנים בבורסה. מובן שאי אפשר להטיל את כל האחריות על כהן שהגיע לחברה בתחילת 2008. אבל לא יותר הגיוני שכהן יקבל אופציות חדשות במחיר נמוך יותר? הוא כנראה מאמין הרבה יותר במזומן מאשר ביכולתו לייצר ערך בחברה.

הדירקטוריון הודיע שמגיע לכהן בונוס בגלל מכירת כמה נכסים, אבל אם כך הם פני הדברים, על מה משלמים לו משכורת? נראה שכהן מקבל את הבונוס בעיקר בשל נאמנות לבעל הבית. אלא שבתקופת הסדר חוב יש ניגוד עניינים בין בעל הבית שרוצה לשלם כמה שפחות לבעלי האג"ח שרוצים כמה שיותר. היה עדיף שלב לבייב ישלם באופן אישי, אם הוא חושב שמגיע בונוס למנהל שלא הביא ערך מוסף לבעלי המניות וביקש למחול על חוב עצום לבעלי האג"ח.

אחד ההסברים של החברה להענקת הבונוס הוא המחויבות של כהן להישאר מנכ"ל אפריקה גם בעתיד. אלא שבאפריקה היו לאחרונה כמה עזיבות, למרות בונוסים שחולקו, ונראה כי היה עדיף ניסוח אחר מאשר: "כהן רואה עצמו מחויב להמשך כהונתו בתפקיד, כמובן בכפוף לאפשרות של שינוי בנסיבות, ובעיקר אם תופנה למנכ"ל הזדמנות תעסוקתית יוצאת דופן במגזר הציבורי או העסקי". כי כאן הכל פתוח מבחינת העתיד של כהן, אבל בעלי המניות כבר תרמו את שלהם מראש.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ