שווי הנכסים הרעילים של ארה"ב עלה ב-27%

שוויין של שמונה קרנות הנכסים הרעילים טיפס מאז הקמתן ל-6.3 מיליארד דולר

נעם רודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם רודה

>> ערכן של קרנות הנכסים הרעילים של משרד האוצר האמריקאי עלה ב-27% מאז הקמתן ב-2009 ל-6.3 מיליארד דולר - כך עולה מנתונים שהגיעו לידי רויטרס. שמונה הקרנות, המנוהלות בידי חברות ניהול נכסים ובהן בלקרוק, אינווסקו ומרתון אסט מנג'מנט, רשמו כולן רווחים.

מאז שהוקמו הושקעו בקרנות כ-5.2 מיליארד דולר ונכון לסוף 2010 רווחיהן גדלו ב-1.1 מיליארד דולר. כולל 300 מיליון דולר בהלוואות, התשואה על השקעת משרד האוצר בקרנות הסתכמה ב-27%, שהם 1.4 מיליארד דולר.

קרנות הנכסים הרעילים הוקמו כחלק מתוכנית חילוץ בסך 700 מיליארד דולר של הממשל האמריקאי, כדי לסייע לשקם את שוק ני"ע המגובים במשכנתאות. מטרת הקמתן היתה להוציא מידי הבנקים ניירות ערך בלתי נזילים על ידי השקעת כספי משלם המסים ומתן הלוואות של משרד האוצר לקרנות שמנוהלות בידי בנקים פרטיים.

תוכניתו המקורית של משרד האוצר היתה לרכוש ני"ע לא נזילים הקשורים למשכנתאות בסך של עד טריליון דולר, אך התוכנית צומצמה במידה ניכרת לאחר שהבנקים הראו כי ביכולתם לגייס הון פרטי מבלי למכור תחילה את ניירות הערך. נכון ל-31 בדצמבר 2010, כוח הקנייה של הקרנות הסתכם ב-29.4 מיליארד דולר, והן ניצלו כ-70% מהסכום הכולל. משרד התקציב בקונגרס העריך כי העלות הסופית של תוכנית חילוץ הבנקים (TARP) תהיה נמוכה ביותר - 25 מיליארד דולר.

-

נכסים רעילים

כינוי לנכסים פיננסיים מורכבים, שערכם צנח במשבר הכלכלי עד כדי כך שלא ניתן היה לסחור בהם עוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ