שמחון על בחירת הממונה על ההגבלים: "ועדת האיתור יכולה לפנות לכל מועמד שיתאים לעמדות הממשלה"

שר התמ"ת הנכנס חיזק חששות מפני מינוי פוליטי, והסביר כי מאחר שמדובר בתפקיד חשוב - ראוי להתייעץ עם נתניהו

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

>> ועדת האיתור לבחירת הממונה על ההגבלים העסקיים תוכל לפנות לכל מועמד שיתאים לעמדות הממשלה - כך אמר אתמול שר התמ"ת הנכנס שלום שמחון. הדברים מחזקים את החששות כי בכוונת הקואליציה להביא לתפקיד מינוי פוליטי.

החששות התעוררו לאחר שאחד הסעיפים בהסכם הקואליציוני בין מפלגות הליכוד והעצמאות קבע כי הממונה ייקבע בתיאום בין שר התמ"ת לראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר מכן הבהיר משרד ראש הממשלה כי לא יחול שינוי בהליך המינוי, שאינו כולל התייעצות עם ראש הממשלה.

"זה תחום רגיש ובעל השפעה מכרעת", אמר שמחון. "לכן, נראה לי סביר שהמינוי ייעשה בתיאום עם ראש הממשלה, לאחר שייסתיים ההליך המקצועי בוועדת האיתור. אין לנו כוונה לעשות מינוי פוליטי. הוועדה תעשה מינוי מדוקדק. אני סומך על שרון קדמי (מנכ"ל משרד התמ"ת העומד בראש הוועדה, א"ק) שיעשה עבודה מקצועית. אם לא הגיעו לוועדה האנשים הנכונים ביותר, נחפש אותם מתחת לכל אבן".

רשימת המתמודדים נסגרה, אך לפי הנהלים, אם הוועדה תחליט כי אין ביניהם מועמד ראוי מספיק, היא יכולה לפנות למועמד חיצוני שלא הגיש מועמדות.

שמחון הדגיש כי נושא התחרות במשק קריטי לא רק לכלכלה, אלא גם לחברה. "לתחרות יש חשיבות בעיקר בהיבט החברתי והצרכני. השפעת דיני ההגבלים העסקיים נוגעת בעיקר לפריפריה ולשכבות החלשות", הוסיף.

לדבריו, "התחרות פועלת לריסון גופים עסקיים המבקשים להתעשר על חשבון הצרכן, באמצעות שימוש בפרקטיקות פסולות. כמו שחוקי היסוד מגנים על הדמוקרטיה, דיני ההגבלים מגנים על התחרות לטובת הציבור".

השר אמר כי נועד בסוף השבוע עם הממונה היוצאת, רונית קן, וביקש ממנה להישאר בתפקידה זמן נוסף, כדי שיוכל ללמוד טוב יותר את התחום. למרות הפגישה, קן רמזה אתמול כי בכוונתה לממש את תוכניתה לפרוש בפברואר.

קן קראה לממשלה לשקול בכל תוכנית רפורמה והפרטה את שיקולי התחרות. היא ציינה כי השווקים הבעייתיים מבחינת חוסר תחרות רבים, ומתמקדים בעיקר בתשתיות כמו נמלים, אנרגיה ותקשורת. בשנה הקרובה צפויה הרשות להמשיך לטפל בהגברת התחרות בתחום ההובלה הימית, תוך הכללתה בחוק ההגבלים, ובנמלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ