פסגות מוכר שני מלונות של קרן הע"ל ב-110 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על זיכרון דברים למכירת מלון ארבל בטבריה ב-7 מיליון שקל. מכירת מלון הוד המדבר בים המלח עתידה להיסגר בחודש הבא

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם בר
נועם בר

>> בית ההשקעות פסגות ימכור את מלון ארבל בטבריה תמורת 6.8 מיליון שקל. פסגות מחזיק במלון כחלק מהנכסים של קרן הפנסיה הוותיקה הע"ל שאותה רכש לפני כשנה מקרן עמיתים. במקביל פועל פסגות למכירת מלון הוד המדבר באזור ים המלח, גם הוא חלק מתיק ההשקעות של קרן הע"ל.

בימים האחרונים חתם פסגות על זיכרון דברים עם קבוצת אנשי עסקים הפעילים בצפון, ובהם יואב בטאן, רמי בטאן וגיא שריקי. לפיו ירכשו את מלון ארבל, המופיע בדו"חות הכספיים של הע"ל כמלון הוד טבריה.

עם הקבוצות האחרות שהתמודדו על המלון נמנתה קבוצת של אנשי עסקים בראשות מוטי מרדכי, אחיו של איציק מרדכי, לשעבר שר הביטחון. הקבוצה הציעה תמורת המלון סכום גבוה יותר - 7.5 מיליון שקל - אך למרות זאת נדחתה על ידי פסגות, בטענה שלא עמדה בלוח הזמנים שהוצב ובדרישות נוספות, כמו מכתב יכולת מהבנק שביקש פסגות מהקבוצה.

מקורבים לקבוצה אמרו כי פסגות לא לקח אותם ברצינות. "נציג פסגות שאל שאלות מוזרות, והיה נראה כאילו פסגות מתחמקים", אמר אחד המקורבים. "נציג פסגות שאל: 'מנין לי לדעת שיש לכם באמת את הכסף', והם הראו לו מכתב מהבנק שמוכיח את היכולת. אחר-כך הוא שאל אותם, מה יהיה אם תהיה בעיה, אז הם ענו שהם מוכנים לשלם במזומן. גם נכונות להעלות את התמורה לא יצרה התעניינות אמיתית. לבסוף הם קבעו להיפגש עם הנציג ולסגור את העסקה ביום מסוים, אבל רגע לפני הוא אמר שייאלץ לדחות את הפגישה. יומיים לאחר מכן שמעו כולם שהעסקה הולכת להיסגר עם בטאן ושריקי".

בנוגע לטענת הקבוצה שלפיה הסכימו לשלם במזומן אך לא נענתה, אמר מקורב לעסקה: "גוף מוסדי אינו יכול להתמודד עם אנשים שבאים עם מזוודות של כסף".

מלון ארבל בטבריה כולל 73 חדרים. קרן הע"ל השכירה אותו למפעילים חיצוניים, ובשנה האחרונה, עם כניסתו של מפעיל חדש, שונה שמו של המלון לארבל. בשנים האחרונות נקלע המלון למצב קשה עד כדי כך שהשוכר האחרון הפסיק להעביר לקרן הע"ל את דמי השכירות החודשיים, ופסגות ביטל עמו את ההתקשרות. קודם לכן, ב-2000-2005, עמד המלון שומם מפעילות. בדו"חות הקרן ל-2009 בוצעה למלון הפרשה לירידת ערך בהיקף של 10.4 מיליון שקל - לשווי של 7.5 מיליון שקל בלבד.

מצבו של מלון הוד המדבר בים המלח טוב יותר. מלון זה מוערך בדו"חות קרן הפנסיה שפורסמו בסוף 2009, בשווי של כ-60 מיליון שקל. פסגות פירסם מודעות לקראת מכירת המלון, ועד כה פנו אליו כמה גופים. ההערכה היא שהמכירה תיסגר בתוך חודש בסכום של כ-100 מיליון שקל.

מלון זה עומד כיום במוקד תביעה בהיקף של 190 מיליון שקל שהגישו לפני שנה האוצר וקרן הפנסיה הע"ל נגד בכירים בהסתדרות העובדים הלאומית, ובהם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון. התביעה עוסקת בשיפוץ שנעשה במלון בתחילת העשור בהיקף של 100 מיליון שקל מהכספים של עמיתי קרן הע"ל, ובה נטען שהשיפוץ לא השביח בפועל את ערך המלון וגרם בכך להפסד כבד לעמיתי הקרן.

בחודשים האחרונים פועלים בפסגות לקראת כניסה להשקעות בנדל"ן כחלק מהרחבת התיק הפנסיוני. למרות זאת, החליטו בפסגות על מכירת שני הנכסים האלה, היחידים שיש להם בתיק ההשקעות, בשל אופיים שאינו מתאים למטרות שהגדירו בפסגות. בית מלון נחשב נכס שיש בו מאפיינים תפעוליים רבים ושונה באופן משמעותי מנדל"ן מניב, כמו בנייני משרדים, שאליהם מכוון פסגות את כניסתו להשקעות בנדל"ן.

מפסגות נמסר בתגובה: "בית ההשקעות אינו נוהג להגיב באשר להשקעותיו ופעילותו העסקית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ