הפרקליטות נסוגה מכתב האישום נגד שלמה ולד

ולד הואשם בכך שקשר קשר להונות את בנק לאומי ולקבל במרמה כספים מהסניף המרכזי. הנאשם המרכזי בפרשה הוא מנכ"ל לאומי בריטניה לשעבר מיקי פרידמן

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני מזרחי

>> פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה בשבוע שעבר לאיש העסקים עו"ד שלמה ולד, בעל השליטה לשעבר בחברת הנדל"ן פסיפיקה, כי החליטה לחזור בה מכתב האישום שהוגש נגדו במסגרת פרשת המעילה בבנק לאומי. בימים הקרובים אף תודיע לבית המשפט על ההחלטה לחזור מכתב האישום. ולד הואשם בקשירת קשר לביצוע פשע ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

ביוני 2009 הוגשו ארבעה כתבי אישום בפרשת המעילה בבנק לאומי נגד 15 נאשמים, בהם ולד. במרכז הפרשה עומד מנהל הסניף המרכזי לשעבר, מיקי פרידמן, המואשם בגניבה של 33 מיליון שקל באמצעות העמדת הלוואות עבור אנשי קש שאותם לא הכיר. משפטו של פרידמן מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפי כתב האישום, בתחילת 2006 קשרו מאיר עובדיה, בעל רשת רהיטים ניקולטי, בנו רפי עובדיה ושותפו למשרד לניכיון שיקים, אייל קורנבליט, קשר לקבלה במרמה של כספים מהסניף המרכזי כדי שיועברו לעובדיה וקורנבליט. כדי להגשים את התוכנית, נטען, פנה מאיר עובדיה לפרידמן, שניהל את הסניף המרכזי ב-2003-2007 והיה ידיד ותיק שלו. השניים, לפי האישום, קבעו כי פרידמן יאשר אשראי סולו, שניתן על פי הצהרת עושר פיננסי של מבקש האשראי ללא ביטחונות. הלווים לא היו מוכרים לפרידמן, לא היה להם חשבון בסניף וחרף זאת אישר להם הלוואות בסך של 1.5-4 מיליון שקל שהועמדו לאחר פגישה קצרה אתם.

לפני כארבעה חודשים חזרה בה הפרקליטות מכתב האישום נגד נאשם אחר בתיק, אפרים איצקוביץ', שהואשם ביחד עם ולד בפרשת המעילה בבנק לאומי.

לפי כתב האישום, ולד העסיק את איצקוביץ מ-2007 כמנהל פרויקטים בחברה העוסקת בתכנון נדל"ן ברומניה. לפי הנטען, ולד קשר עם פרידמן להונות את הבנק ולקבל במרמה כספים מהסניף. במקביל, כך עולה, קשר ולד קשר עם איצקוביץ', על דעת פרידמן, כדי שיהיה איש קש עבורו, ויקבל הלוואת סולו בסך של 2.6 מיליון שקל. הפרקליטות טענה אז שפרידמן אישר את ההלוואה לאחר פגישה קצרה, אף שאיצקוביץ כלל לא היה מוכר לו.

פרידמן הציג את איצקוביץ בפני מנהל קשרי הלקוחות בסניף כאדם אמין שמבקש הלוואה לצורך רכישת מניות חברת פסיפיקה. ימים אחדים לאחר קבלת ההלוואה העביר איצקוביץ את הכסף לולד.

במשפט נגד איצקוביץ התברר כי הצהרת העושר שלו לא היתה כוזבת וכי הביטחונות שהעמיד, מניות חברת פסיפיקה, לא היו מופרכים. בעקבות מחיקת האישום נגד איצקוביץ, אמר אז בא כוחו של ולד כי בדעתו לפנות לפרקליטות על מנת שתנהג בוולד "גזירה שווה". במכתב לעורכי הדין של ולד מנחב רובינשטיין וארז אבוהב כותבת הפרקליטות "לאחר עיון נוסף בחומר החקירה שבתיק, הגענו לכלל מסקנה כי אין די ראיות להוכחת האישום וכי המדינה תחזור בה מכתב האישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ