למפרק של קווי אשראי נגמר האשראי

פרשת יובל רן

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

<<כמה שנים צריכות לחלוף בטרם יודיע מפרק שמונה על ידי בית המשפט כי הוא אינו מצליח להשיב לנושים את כספם? לפני 11 שנה מונה עו"ד יצחק מירון, יחד עם רו"ח חיים רבינוביץ', כמפרק החברות שהיו בשליטתו של איש העסקים יובל רן. רן, ילד הפלא של הבורסה בשנות ה-90, ברח מישראל ב-1997 לאחר קריסת חברת קווי אשראי וחברות הבועה שהוביל.

הוא הותיר אחריו חובות של מאות מיליוני שקלים. בתביעת ענק שהגישו המפרקים ב-2004 הוערכו החובות בכחצי מיליארד שקל. מאז שנמלט רן מישראל חלפו יותר מ-11 שנה וקופת הפירוק מרוקנת. השבוע ביקש המפרק מירון מבית המשפט להאמין כי רן חזר בתשובה בגלל שחבריו "בגדו בו". המפרק טוען בהתבסס על שיחות שקיים באחרונה עם רן כי האחרון סייע בהברחת השליטה בחברת ישראמקו מקווי אשראי לידי איש העסקים קובי מימון ולידי קבוצת לבנת. רן טען כי שני הגורמים האלה שילמו לו "מתחת לשולחן" כדי שיסייע להעברת השליטה. קבוצת לבנת היא מהקבוצות העסקיות החזקות במשק, ולפני כשנה מונה אהוד אולמרט ליו"ר הקבוצה. מימון ולבנת מחזיקים כיום בישראמקו שיש לה אחזקות בקידוח הגז תמר. אם רן דובר אמת, המפרקים יכולים לדרוש לקבל לידם את האחזקות בקידוח. בוננזה.

אבל המפרקים טענו כי רן, שפשט רגל, הוא שחקן מרכזי בהונאת הנושים ואף עירערו לבית המשפט העליון על חיובו בסכום קטן יחסית בתביעה המקורית. בבקשתם אין כל הסבר לנכונות לקבל את גרסתו במלואה. לא ברור גם מדוע לא חתם רן על תצהיר בשבועה לאימות דבריו אלא רק הבטיח שיהיה מוכן לחתום על תצהיר כזה בעתיד.

יותר מכך, המפרקים מודים כי הם מתקשים להתמודד עם הגורמים המתוחכמים העומדים מולם. חלק ניכר מההליכים של המפרקים נגד הנתבעים תקועים בשלבים מקדמיים מביכים למדי: בבקשה שהגיש מירון השבוע הוא מתאר כיצד נכשלו ניסיונותיו למסור כתבי תביעה לנתבעים. כל עוד לא נמסרו כתבי התביעה, לבית המשפט אין כלל סמכות לדון בתביעה. שש שנים חלפו ובית המשפט עוד לא התחיל לדון לגופו של עניין. אין פלא שאחת השאלות המרכזיות שיעמדו בפני בית המשפט אם וכאשר יתחיל לדון בתביעות היא השאלה אם התביעות התיישנו.

קשה להאשים את בית המשפט בחוסר יעילות בפרשה זו, שטופלה על ידי השופטים אבי זמיר, ורדה אלשייך ורות רונן - שלושתם נמנים על השופטים היעילים ביותר במערכת. נדמה לעתים שהמפרק פשוט מתקמצן. במקום לנסות למסור את כתב התביעה לגורמים בישראל, צריך המפרק למסור אותו לנתבעים בחו"ל. לא ברור מדוע אינו עושה זאת. לא ברור גם מה עשה המפרק בשאר הנכסים שהיו בידי קווי אשראי, שהיתה חברת ניכיון צ'קים. המפרק יכול היה לתפוס צ'קים ולפדות אותם. מדוע זה לא קרה? למפרק פתרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ