מתקני ההתפלה יפעלו 24 שעות ביממה - הממשלה תממן את העלויות הנוספות

האוצר מתנגד להצעה, אותה יגיש שר התשתיות לאישור הממשלה. סעיף נוסף בתוכנית נועד להתמודד עם הריכוזיות בשוק ההתפלה

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

<<חברות התפלת מים יחויבו להפעיל את המתקנים שברשותן במשך 24 שעות ביממה, גם בשעות העומס על רשת החשמל שבהן מחיר החשמל יקר - כך עולה מהצעה שתעלה לדיון בישיבת הממשלה ביום ראשון.

ההצעה תעלה לדיון במסגרת ההכרזה על מצב חירום במשק המים בישראל. את ההצעה מקדם משרד התשתיות בתיאום עם לשכת ראש הממשלה. שר האוצר, יובל שטייניץ, מתנגד לצעדים אלה בעוד ששרי הביטחון השיכון והבינוי תומכים בהם.

כחלק מצעדי החירום תאשר הממשלה לשלם למתפילים את כל העלויות הנוספות הנגזרות מהפעלת החירום של מתקני ההתפלה. הממשלה תקבע כי כל ההתקשרויות החוזיות הכרוכות בהתפלה הנוספת יסתיימו לא מאוחר באמצע החודש הבא.

בנוסף, תחייב הממשלה את חברות ההתפלה להרחיב את מפעלי ההתפלה הקיימים לכושר תפוקה המרבי של כל המתקנים, שחלקם מאפשרים התפלת 100 מיליון מ"ק לשנה וחלקם 120 מיליון מ"ק לשנה. הליכי ההתקשרות לביצוע פעולות אלה יסתיימו עד אמצע מאי.

בנוסף, תנחה הממשלה את ועדת המכרזים להקמת מתקני ההתפלה להתכנס בתוך 21 יום כדי לבחון את עמידת חברת מקורות בתנאי הפטור שניתן לה מחובות המכרזים, בדגש על מצב החירום במשק המים.

ההיצע צנח ב-13%

החלטות נוספות הצפויות להתקבל: להטיל על ועדת המכרזים לקבוע בכל מכרז עתידי להתפלה שייעשה בשיתוף המגזר הפרטי, תנאים שיבטיחו את גיוון הבעלויות הישירות והעקיפות בשוק המים המותפלים בהשוואה למפת הבעלות הקיימת כיום; להנחות את רשות המים לפעול לצמצום זיהום מי התהום מפעילות תע"ש ברמת השרון ובאזורים נוספים - פעולות שימומנו על ידי הגורם המזהם; להנחות את שר השיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל בתוך ארבעה חודשים לגבש הצעה שתאפשר לזרז הקמת מאגרי מי קולחין לשימוש החקלאות.

מדו"ח שהגישה רשות המים לממשלה עולה כי היצע המים הטבעיים למערכת המים הארצית ירד ב-18 השנה האחרונות בממוצע של 1,350 מיליון מ"ק לשנה, ל-1,175 מיליון מ"ק לשנה - ירידה של 13%. יתר על כן, בעוד שבחורף 2003-2004 עמדה כמות המים במאגרי המים התפעוליים (כנרת, ירקון תנינים וחוף) על כ-1.3 מיליארד מ"ק מעל הקווים האדומים, החורפים שלאחר מכן היו שחונים והביאו לירידה מתמשכת במאגר התפעולי עד כדי סיכון לירידה מתחת למפלסים השחורים - לפי אזהרת השירות ההידרולוגי, כל ירידה אל מתחת למפלסים אלה תגרום לפגיעה ודאית ובלתי הפיכה במאגרי המים, או לאובדן יכולת השאיבה מהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ